Jedynie prawda jest ciekawa


Jawne-odpowiedzi-na-pytania-Polityki

10.04.2012

Analiza i komentarze bieżących wydarzeń są bez wątpienia przywilejem i obowiązkiem mediów i dziennikarzy. Jednocześnie to na przedstawicielach mediów spoczywa odpowiedzialność za słuszność prowadzonych działań. Druga rocznica katastrofy smoleńskiej i jej obchody przedstawiane są w zróżnicowany sposób i budzą różne emocje.

W marcu bieżącego roku do biura rzecznika prasowego Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych wpłynęły pytania od p. Bianki Mikołajewskiej z tygodnika „Polityka”. Nie widzimy powodu, aby działalność pomocowa Kas nie była transparentna, pozwalamy sobie zatem zaprezentować poniżej wybrane z nich, dotyczące katastrofy smoleńskiej, wraz z odpowiedziami. Państwa ocenie pozostawiamy ich zasadność, rzetelność oraz intencje, jakimi były podyktowane.

1. Czy Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo- Kredytowe udzielały (udzielają) wsparcia finansowego lub innego rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej?

- Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, w tym największa z nich Kasa Stefczyka, od zawsze pomagają ważnym inicjatywom społecznym, często czynnie w nich uczestnicząc. Co więcej należy pamiętać, że SKOK-i to wspólnota ludzi. Nie jest więc wykluczone – a wręcz mamy tego liczne dowody – że nasi członkowie również je wspierają. Sami z siebie, jako przyzwoici ludzie, którym bliskie są takie wartości jak: wiara, patriotyzm i tradycja. Trzeba dodać, że jesteśmy z tego dumni.

2. Czy SKOK-i angażowały się (lub angażują nadal) w jakieś inicjatywy mające na celu upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej?

- Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe angażowały się w szereg inicjatyw mających na celu upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej. M.in. w kwietniu 2010 r. przygotowaliśmy tablicę kondolencyjną  zawierającą wizerunki laureatów nagrody Feniksa (najważniejszego wyróżnienia ruchu SKOK) w związku z katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, a byli nimi: Ś.P. prof. Lech Kaczyński, Ś.P. Maciej Płażyński i Ś.P. Przemysław Gosiewski. Tablica została umieszczona w siedzibie Kasy Krajowej. Zaangażowaliśmy się w koncerty: Polskie Śpiewanie pod tytułem „W hołdzie ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem” - 10 maja 2010 r. (Warszawa),  „W hołdzie Prezydentowi RP i ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem”, który odbył się 10 kwietnia 2011 r. na warszawskim Placu Teatralnym, a także w koncert „In Memoriam”, który odbył się 18 kwietnia 2011 r. w Krakowie. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe objęły patronatem Izbę Pamięci Przemysława Gosiewskiego w Kołakach Kościelnych.

3.       Jaką kwotę Kasy przeznaczyły na wydanie książki „Mój syn Przemko” autorstwa Jadwigi Gosiewskiej?

- Jesteśmy dumni z faktu, że Kasa Stefczyka mogła wesprzeć wydanie książki  „Mój syn, Przemko” autorstwa Jadwigi Czarnołęskiej-Gosiewskiej. Pamiętamy bowiem o ideałach, którym był wierny Ś.P. Przemysław Gosiewski oraz pozostali mężowie stanu tragicznie zmarli 10 kwietnia 2010 roku. Jako obywatele Rzeczpospolitej, a często również przyjaciele jeszcze z czasów Niezależnego Zrzeszenia Studentów, jesteśmy przekonani, że należy kontynuować dzieło, które oni podjęli. Wysokość naszego zaangażowania, w kontekście powyższego, zawsze będzie zbyt mała i niewystarczająca, bowiem istotą sprawy nie są finanse a przyzwoitość i wiara w to, że tylko naród znający prawdę może być wolny.

4.       Czy Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe wspierają działalność Ruchu Społecznego im. Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Prof. Lecha Kaczyńskiego? A jeśli tak – to w jakiej formie?

- Tak, jesteśmy z tego dumni. Dokładamy wszelkich starań, by formy wsparcia, o które Pani pyta, były możliwie obszerne i skuteczne. Często obecność i zaufanie są istotniejsze niż kwestie finansowe.

5.       Czy Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe wspierają działalność Instytutu Polska

Racja Stanu 2010 im. Prof. Lecha Kaczyńskiego?

- Tak, jesteśmy z tego dumni. Dokładamy wszelkich starań, by formy wsparcia, o które Pani pyta, były możliwie obszerne i skuteczne. Często obecność i zaufanie są istotniejsze niż kwestie finansowe.

6.   Czy Kasy wspierają (wspierały) działalność stowarzyszenia Godność i Solidarność? Jaką kwotę

przekazały na wsparcie jego działalności?

- Stowarzyszenie „Godność i Solidarność” nie jest nam znane. W przeciwieństwie do Stowarzyszenia „Godność” zrzeszającego byłych działaczy NSZZ „Solidarność” i byłych więźniów politycznych z lat 1980‑89.
Dokładamy wszelkich starań, by formy wsparcia, o które Pani pyta były możliwie obszerne i skuteczne. Często obecność i zaufanie są istotniejsze niż kwestie finansowe.

7.     Czy kasy wspierają (wspierały) działalność ruchu Solidarni 2010?

- Tak, jesteśmy z tego dumni. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, w tym największa z nich Kasa Stefczyka, od zawsze pomagają ważnym inicjatywom społecznym, często czynnie w nich uczestnicząc. Co więcej należy pamiętać, że SKOK-i to wspólnota ludzi. Nie jest więc wykluczone – a wręcz mamy tego liczne dowody – że nasi członkowie również je wspierają. Sami z siebie, jako przyzwoici ludzie, którym bliskie są takie wartości jak: wiara, patriotyzm i tradycja.

stefczyk.info

[fot.arch]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook