Jedynie prawda jest ciekawa


Jaruzelski - niewolnik Związku Radzieckiego

31.05.2014

W żadnym razie Jaruzelski nie był polskim bohaterem i patriotą, jestem gotowy bronić tego przed każdym sądem - mówi w wywiadzie dla Super Expressu Władymir Bukowski, obrońca praw człowieka w ZSRR.

Rosyjski pisarz zwraca uwagę, że z dokumentów posiedzeń Biura Politycznego KPZR jednoznacznie wynika, że Jaruzelski był zwykłym zdrajcom, a nie bohaterem - jak próbują go przedstawić aktualnie niektóre środowiska. Bukowski dodaje, że nie rozumie prób bronienia Jaruzelskiego. "Jasno widać [w dokumentach - przyp. red.], że chciał, aby radzieccy towarzysze przyszli mu w sukurs w walce z Solidarnością i wysłali swoją armię, ponieważ bał się wziąć za to odpowiedzialność wyłącznie dla siebie. Takie prośby płynęły do Moskwy wielokrotnie i za każdym razem odmawiano interwencji, instruując go, by rozprawę z opozycją przeprowadził własnymi siłami" - tłumaczy Bukowski. 

Obrońca praw człowieka opowiada, że przekazał te dokumenty polskiemu parlamentowi, który jednak nie zainteresował się tymi faktami. "Polacy, podobnie zresztą jak inne narody byłego bloku wschodniego, nie potrafią uczciwie spojrzeć na swoją przeszłość. Rozumiem jednak, czemu niektórzy tak bronią Jaruzelskiego. Po prostu wygrali na transformacji przeprowadzonej razem z nim. Przecież, gdyby nie Okrągły Stół, miałby szansę być tym, kim został - polską wersją oligarchy, który ma taki wpływ na Polskę? Oczywiście, że nie. Stał się tak potężną osobą tylko dlatego, że siedział przy Okrągłym Stole" - ocenia Bukowski. 

Pisarz dodaje, że wszystkie polityczne wydarzenia roku 1989 r. w Polsce były uzgadniane z Gorbaczowem, który wyrażał zgodę na podejmowane działania. "Okrągły Stół (...) spowolnił przejście Polski od komunizmu do demokracji. Dał gwarancję bezpieczeństwa partyjnym dygnitarzom. (...) A przecież gdyby poczekano jeszcze trochę, nic nie trzeba by było dawać komunistom. Ich władza zupełnie by się rozsypała." Bukowski zauważa też, że wyraźnie widoczna była podległość Jaruzelskiego wobec Moskwy: "Nie można go ocenić inaczej jak zwykłego niewolnika Związku Radzieckiego. (...) Relacje między Jaruzelskim a Breżniewem to były relacje sługi i pana".

mc,se.pl
[fot. wikimedia commons]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook