Jedynie prawda jest ciekawa


Januszko: Potrzebne rzetelne badania ciał

28.12.2012

O śledztwie dot. nieprawidłowości w sprawie katastrofy smoleńskiej oraz statusie pokrzywdzonych dla rodzin ofiar tragedii portal Stefczyk.info rozmawia z Grzegorzem Januszko, ojcem śp. Natalii Januszko.

Stefczyk.info: Prokuratura wojskowa przyznała 187 osobom status pokrzywdzonego w związku ze śledztwem dot. nieprawidłowości po katastrofie smoleńskiej. Jak Pan ocenia tę decyzję?

Grzegorz Januszko: Badania ciał ofiar katastrofy smoleńskiej nie zostały należycie przeprowadzone. Dla mnie najważniejsze jest, by w obecnym postępowaniu doszło do przeprowadzenia dodatkowych ekspertyz. W pierwszym okresie po tragedii nie było żadnych badań, nie było profesjonalnych sekcji. Dla mnie najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, czy te ekshumacje będą, czy będą ekspertyzy. Powinno się przeprowadzić wszelkie możliwe badania, które pozwolą ustalić, co się działo w Smoleńsku.

Państwa rodzina byłaby zainteresowana aktywnym udziałem w śledztwie? Status pokrzywdzonego umożliwia branie udziału w przesłuchaniach, składania wniosków itd.

Ja nie mam pewności, jakie możliwości ta decyzja przed nami otwiera. Jeśli będzie taka sposobność, należy przeprowadzić profesjonalne badania. Przecież w dokumentacji wytworzonej po katastrofie mamy stwierdzenie, że zgon nastąpił na skutek urazu wielonarządowego. A, jeśli któraś z ofiar umarła na atak serca, jeszcze w locie, na kilkanaście minut przed tragedią, to będzie miała taką samą adnotację. Jej dokumentacja wyglądała by w ten sam sposób. I teraz powstaje zasadnicze pytanie, czy to nowe otwarcie, w postaci wątku nieprawidłowości w śledztwie, pozwoli dokonać rzetelnych badań, czy pozwoli dać odpowiedzi na nowe pytania. Czy to coś nowego wniesie?

To jest najważniejsze?

Powiedzenie, że ofiary katastrofy zginęły w wyniku wielonarządowych urazów nic nowego nie wnosi. Obecnie wiemy, że zwłoki zostały zmasakrowane, że ciała były bardzo zniszczone. Jedną z pierwszych czynności przy identyfikacji ciała było zapoznanie się z makabryczną tabelką, w której zaznaczono ile części ciała było badanych w procesie identyfikacji DNA. Na ogół w tabelce znajdowały się liczby 2,3, ale już grupa generałów miała liczby rzędy nawet 20. To wszystko my wiemy, wiemy, że ciała zostały strasznie zmasakrowane. Wiedza, że nasza córka - najmłodsza ofiara katastrofy - była "materiałem genetycznym", jest straszna. To się nam w głowie nie mieści. Jednak ja szukam nowych wiadomości w tej sprawie, nowej wiedzy. Co nowego śledztwo może wnieść?

Czego się Pan spodziewa?

Niestety jestem sceptyczny. To, co się dzieje w tej sprawie, jest przygnębiająco smutne, składa się w obraz sprawy przekazanej do zapomnienia, słychać w tej sprawie lekceważące: "aj tam, aj tam". Ja wiem, że samolot uległ katastrofie, ale potrzebne są nowe ustalenia. To jest zadanie.

Rozmawiał Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook