Jedynie prawda jest ciekawa


Janusz Szewczak: "Zamiast ożywienia będzie zapaść"

18.08.2014

Dziś na konferencji w Sejmie wraz z wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego Ryszardem Czarneckim mówiliśmy o zagrożeniach dla polskiego wzrostu gospodarczego. Nie ulega kwestii, że możemy się pożegnać z szumnie zapowiadanym przez rząd ożywieniem gospodarczym.

Wzrost polskiego PKB w tym roku wyniesie nie więcej niż 3 proc. To o prawie jeden punkt procent mniej niż przewidywano. Inne wskaźniki są równie niepokojące, choćby spadek pozycji przemysłowej Polski i sprzedaży detalicznej. Polskę mogą także spotkać dwa ciosy ze Wschodu i Zachodu.

Pierwszy jest związany z rosyjskim embargiem, drugi z wyraźnym spowolnieniem niemieckiej lokomotywy i recesją w strefie euro. Szczególnie we Włoszech i we Francji. Niemcy mniej importują i eksportują, a więc składają mniej zamówień w firmach polskich, które dostarczają części do niemieckiej produkcji finalnej. To będzie powodować wyraźny spadek zamówień eksportowych dla polskich firm.

Tym bardziej, iż nie ma mowy, byśmy dali rade zjeść wszystkie owoce i warzywa, które ze względu na rosyjskie embargo, wylądują teraz na naszych półkach sklepowych. Trudno sobie wyobrazić, by przeciętny Polak zdołał zjeść 4,5 kg gruszek czy jabłek więcej. Nie wspominając o kapuście pekińskiej.

Dlatego na konferencji podnieśliśmy postulat, który zresztą zgłosił wcześniej PiS, by zawiesić spłaty rat kredytów zaciągniętych przez rolników i przedsiębiorców, którzy zostali dotknięci skutkami rosyjskiego embarga. W myśl tych przepisów mogliby przez rok nie spłacać należnych bankom rat. W innym przypadku grozi im realne bankructwo. Na wyrównanie strat przez Unię Europejską się bowiem tak szybko nie zanosi.

Podobnie należy stworzyć szybki plan ratunkowy jeśli chodzi o przewoźników Polskich. Nasz kraj był gigantycznym spedytorem. Polskie firmy przewoziły produkty żywnościowe, handlowe i maszynowe na Wschód. Ale obsługiwały również Francję, Niemcy i Hiszpanię. Całą Europę praktycznie. A w tej chwili nie mają co wozić. Ponad 150 tys. TIR’ów zostało wziętych na kredyt. Więc spedytorom, podobnie jak sadownikom, grozi bankructwo.

Do tego dochodzi problem drogiego polskiego złotego, wynikającego z wysokich stóp procentowych, których nie chce obniżyć Rada Polityki Pieniężnej.

Kolejną sprawą, o której był a mowa na konferencji, jest fakt, że osławiona „zielona wyspa” tonie. Polacy widzą, że maja coraz mniej w portfelu. Zjawisko deflacyjne, o którym po raz pierwszy mówimy w Polsce, powoduje, że powstaje problem waloryzacji rent i emerytur. Albowiem dotychczas waloryzacja, zazwyczaj w wysokości 10, 15 zł,  była uzależniona od wzrostu inflacji.

Na ten rok inflacja, tak przewidywał rząd, miała wynosić 2,4 proc. Tymczasem mamy deflację, czyli -0.5 proc. To jest prawie 3-proc. różnica. Należy cos z tym zrobić, bo według tego modelu obniżka rent i emerytur stanie się konieczna. I tak już skandalicznie niskich. Model waloryzacji musi ulec zmianie.

Rząd na razie jednak udaje, że nie problemu nie ma i szuka alternatywnych rynków zbytu dla polskich warzyw i owoców, włącznie z wręcz kabaretowymi propozycjami, jak sprzedaż naszych jabłek na chińskim rynku, chociaż państwo środka samo produkuje 23 mln. ton jabłek rocznie. To wszystko oznacza, że możemy się ocknąć się na jesieni z przysłowiową ręką w nocniku.

Janusz Szewczak, Główny Ekonomista SKOK

 

 

 

 

 


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook