Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: KE dba o interesy zagranicznych koncernów

21.09.2016

Nie jestem zaskoczony decyzją Komisji Europejskiej w sprawie podatku od handlu detalicznego. Od dawna twierdzę, że eurobiurokraci, urzędnicy brukselscy w dużej mierze dbają o interesy dużych koncernów, dużych banków - głównie zagranicznych, nie Polskich - i to było do przewidzenia. Ta decyzja ma także podtekst polityczny. To „pogrożenie palcem”, pokazanie polskiemu rządowi, że nie jest mile widziany przez Brukselczyków - powiedział na antenie Telewizji Trwam poseł Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Dodał, że unijni politycy nie są w stanie zdecydować się, czy chcą bronić interesów zwykłych obywateli, małych firm, średnich, czy też dużych koncernów i sieci handlowych.

„To pokazuje, jak oni dbają o interesy własnych firm. W Polsce te wielkie sieci handlowe są zdominowane przez kapitał zagraniczny. Jest inaczej we Francji, inaczej jest w Hiszpanii. Oni tam mają głównie swoje sieci handlowe. Myślę, że należałoby procesować się dalej z Komisją Europejską”.

„W dużych firmach musi być świadomość, że one są tak samo objęte kontrolą jak ta księgowa w maleńkiej firmie, która przez pomyłkę w fakturze ma problemy do końca życia” - podkreślił Szewczak i dodał, że sprawę tę można by rozwiązać inaczej i zdecydowanie szybciej.

„Wystarczyłaby jedna duża kontrola krzyżowa różnych instytucji w jednej dużej sieci handlowej zagranicznej, bo te dominują w Polsce i okazałoby się, że z tym manipulowaniem kosztami, z traktowaniem polskich dostawców jest bardzo różnie, żeby nie powiedzieć, że bardzo źle w wielu wypadkach. Umożliwiałoby to nałożenie poważnych kar przez UOKiK. Nie jest to rozwiązanie systemowe, ale zapewniam, że gdyby ta kara wynosiła 10 proc. od obrotów takiej firmy, natychmiast inaczej wyglądałoby płacenie tych podatków w Polsce” - zwrócił uwagę Janusz Szewczak.

Poseł zapytany o to czy będzie konieczna nowelizacja budżetu przez decyzję Komisji Europejskiej stwierdził, że nie, ponieważ jest to kwota niewielka.

„Ta kwota jest znacznie istotniejsza w przyszłorocznym budżecie niż tegorocznym, ponieważ szacowana jest na prawie 1,9 mld złotych. Minister zapowiada, że przed 1 stycznia będzie nowa wersja podatku handlowego” - dodał poseł na antenie Telewizji Trwam.wkt/Telewizja Trwam

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook