Jedynie prawda jest ciekawa


Janusz Szewczak: "Oj, nie tak Panowie, nie tak"

02.02.2014

"Palma pierwszeństwa w dziele zaklinania rzeczywistości gospodarczej i finansowej należy się od dawna TVN24, zwłaszcza w tak mistrzowskiej obsadzie"

Sorry, Panowie ekonomiści i doradcy Premiera, więcej powagi, mniej kabaretu. Nasi naukowi, ekonomiczni showmani są w coraz lepszej formie.

Premier D.Tusk może być zadowolony ze swoich doradców. Dwóch przezabawnych ekonomistów z tytułami naukowymi, a jakże: prof. W.Orłowski i dr. B.Grabowski niczym prawdziwi celebryci z branży reality show, dali w sobotni wieczór w studio TVN24 w programie "Fakty po Faktach" prawdziwy pokaz propagandy sukcesu, godny czasów PRL-u i to bez względu na fakty. Odbyło się to zgodnie ze starym hasłem "Państwo rośnie w siłę, a Naród żyje dostatniej", czyli hop siup i cała sala śpiewa z nami.

Na tle zawianych dróg Lubelszczyzny, na której od kilku dni w niektórych miejscowościach ciężko kupić chleb, na tle alarmujących wieści, że spóźniło się tylko 227 pociągów, a od marca do Zakopanego nie będą jeździły pociągi, zrelaksowani przed szklanymi ekranami telewizorów Polacy dowiedzieli się, od prof. W.Orłowskiego i dr. B.Grabowskiego, że złoty słabnie tylko chwilowo i wyłącznie z powodu światowych turbulencji i już za chwilę będzie się znów umacniał, bo fundamenty gospodarcze i finansowe to my mamy nie byle jakie. Frank szwajcarski po prawie 3.50 to tylko chwilowe qvi pro qvo, przecież kiedyś frank był po prawie 4zł i nic się nie stało, uspokajał coraz bardziej nerwowych kredytobiorców, były doradca ekonomiczny prezydenta A.Kwaśniewskiego.

Według prof. W.Orłowskiego bezrobocie słabnie, "choć w liczbach tego nie widać". Rzeczywiście nie widać tego ani w Radomiu, ani w Szydłowcu, ani w danych statystycznych, w listopadzie wyniosło ono 13,2 proc., a w grudniu już 13,4 proc., ale to tym gorzej dla faktów. Według telewizyjnych zaklinaczy rok 2014 będzie dużo lepszy, a rok 2015 zapowiada się wręcz świetnie.

Wydaje się, że obu panom do pełni szczęścia zabrakło tylko zaczarowanego ołówka. Nasza gospodarka i finanse według obu panów mają się świetnie i będą dynamicznie rosły. Według przedstawiciela renomowanej firmy konsultingowej PWC tegoroczny wzrost PKB, to nie będzie jakieś tam drobne 2,5 proc., ale być może nawet 3.2 proc., miły i uczynny jak zwykle redaktor G.Kajdanowicz w czasie licytacji rzucił nieśmiało na stół "a, może 4 proc. wzrostu PKB". Znany z talentów oratorskich, kiedyś wielki zwolennik OFE, dziś ich wielki przeciwnik B.Grabowski, poinformował Polaków, spragnionych w sobotni wieczór, dobrej nowiny, że gospodarka ma się dobrze, dług maleje, a finanse publiczne są stabilne i na ścieżce wzrostu.

Choć przecież w "Faktach po Faktach" powinno być raczej faktach, a fakty są następujące: dług publiczny w tym roku przekroczy 1bln zł, tylko w tym roku dodatkowo pożyczymy brutto 132mld zł, deficyt budżetowy wyniesie ok. 40mld zł, a dług zagraniczny na poziomie 300mld dol. przy osłabionym złotym, a poziomie np. 3,60-3,70zł za franka czy 4,40-4,50zł za euro może zmusić NBP do interwencji walutowej i bardzo groźnych turbulencji na polskich obligacjach.

Obaj panowie ze stoickim spokojem i z uśmiechem na ustach i bez najmniejszego zażenowania, uspokajali polskich kredytobiorców we franku szwajcarskim oraz giełdowych graczy. Okazuje się bowiem, że mimo fundamentalnych zmian w OFE od 2 lutego i przekazanie ponad 100mld zł w obligacjach SP do ZUS to tak naprawdę wcale nie chodzi o realne pieniądze i będzie to tylko komputerowy pstryk, przy pomocy klawisza enter. Tak oto wyjaśnił, skołowanej w sprawie OFE gawiedzi tą nieskomplikowaną operację prof. W.Orłowski.

Niewątpliwie palma pierwszeństwa w dziele zaklinania naszej rzeczywistości gospodarczej i finansowej należy się od dawna TVN24, zwłaszcza w tak mistrzowskiej obsadzie i wykonaniu jak ta w sobotni wieczór. Tak śmieszyć, tumanić i zamulać nie każdy potrafi. Zastanawiające jest, dlaczego poważne, dorosłe osoby, z naukowymi tytułami muszą koniecznie zawsze robić za heroldów dobrej nowiny i propagandystów aktualnej władzy i to pomimo tak wielu oczywistych faktów: ogromnej skali zagrożeń i bardzo licznych znaków zapytania co do rozwoju sytuacji gospodarczej, zarówno w Polsce jak i na świecie.

Przecież rachityczny wzrost PKB na poziomie 1,5 proc. jest gorszy niż ten z 2012roku - 1,9 proc - i dzieje się to przy spadającym popycie krajowym, wartości dodanej brutto w budownictwie, spadającej akumulacji brutto, inwestycjach, w tym nawet w inwestycjach publicznych. Te fakty w przeciwieństwie do Faktów po Faktach winny zmuszać do intelektualnego wysiłku, krytycyzmu i wyważonych sądów, a nie robienia konkurencji kabaretowym celebrytom. Wpisywanie się w estetykę porannej prasówki red. J.Kuźniara zgodnie z wytycznymi jest dobrze, będzie lepiej powoduje tylko nadmiar zajadów ze śmiechu, u co bardziej myślących widzów. Oczywiście trudno dziś liczyć na występy prawdziwych autorytetów ekonomicznych w studio TVN24 takich jak choćby prof. W.Kierżun, ale w sobotni zimowy wieczór, chciałoby się powiedzieć, sorry, ale bez jaj Panowie.

Janusz Szewczak - główny ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook