Jedynie prawda jest ciekawa


Janusz Szewczak: OFE jak jemioła

24.06.2013

Likwidacja OFE będzie tylko zabiegiem księgowym, który w najmniejszym stopniu nie poprawi sytuacji polskich emerytów. Tu potrzebna jest gruntowna reforma systemu - mówi Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.

Stefczyk.info: Rząd prawdopodobnie jutro zajmie się Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. Wokół tej sprawy narosło już wiele emocji. Co powinni teraz zrobić rządzący: zlikwidować, czy tylko zreformować tę instytucję?

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK: Od dawna twierdzę, że OFE to największy przekręt III RP. Tak naprawdę jedynymi, którzy na nich zarobili są właściciele OFE, PTE, którymi są albo banki zagraniczne, albo instytucje finansowe. A zarobili całkiem sporo, bo szacuje się, że około 17 mld zł. A przecież ten system od początku był oparty na kłamstwie, na niepoinformowaniu opinii publicznej, jakie będą naprawdę jego konsekwencje. Najlepiej by było go w ogóle nie tworzyć. Bo ten system ma bardzo niewiele wspólnego z tzw. systemem kapitałowym. To jest raczej  system pańszczyźniany: bo wszyscy tam przymusowo są zapisywani, ale jak przychodzą po wypłatę to dostają po 80-90 zł - po 13 latach inwestowania. To jest chore.

Ale pojawia się wiele obaw, że przy ewentualnym likwidowaniu OFE - pieniądze, które wpłacili tam przyszli emeryci gdzieś wyparują...

Najgorsze jest to, że przyczyna zapowiedzianej likwidacji nie wynika z tego,  że rząd Tuska nagle zatroszczył się o los polskiego emeryta i o budżet państwa. To tylko sytuacja finansów publicznych doszła do ściany. Grozi nam realne bankructwo, grozi nam kompletne załamanie budżetu na ten rok i zupełne science- fiction, jeśli chodzi o budżet na rok następny.  Sytuacja jest tak zła, że minister Rostowski i rząd Donalda Tuska postanowili dokonać ostatniego skoku na kasę.  Czyli na  środki zgromadzone w OFE. Chcą je przenieść do ZUS, ale przecież to nie daje realnych pieniędzy na inwestycje, czy na podwyżki płac dla Polaków. To będzie tylko oznaczać, że pan minister Rostowski zmniejszy sobie deficyt budżetowy,  w związku z czym będzie mógł nas dalej zadłużać, pożyczając pieniądze z zagranicy.

Czyli grozi nam jedynie kolejny zabieg księgowy, który pozwoli spełnić wymogi Unii ...

Tak. To zabieg, który pozwoli na zadłużanie nas za granicą, dalszą emisję obligacji, pożyczki w instytucjach międzynarodowych. To jest tylko ratowanie nas przed totalną kompromitacją. Natomiast nie poprawi to w najmniejszym stopniu sytuacji polskich emerytów. Nie podwyższy ich świadczeń. Jest to tylko sztuczka księgowa, żeby inwestorzy zagraniczni dalej chcieli nam pożyczać. Żeby nie zaczęli odmawiać pożyczek, jak to się stało w Gracji.


Jakie więc znaczenie dla przyszłego emeryta będzie miało ewentualne zlikwidowanie OFE?

Żadne. Ani w systemie OFE, ani w systemie ZUS na Polaków nie czekają przyzwoite świadczenia emerytalne. Potrzeba nam generalnej reformy systemu. Samo zlikwidowanie OFE niczego nie rozwiązuje. Ratuje tylko skórę Rostowskiemu. Sprawi, że nie będzie musiał ogłosić bankructwa z miesiąca na miesiąc.
Choć oczywiście taki ruch nie będzie obojętny dla giełdy. Bo niektóre spółki giełdowe przetrwały tylko dlatego, że inwestowały w OFE.


Czyli mamy machnąć ręką na te fundusze? Skoro na naszą kieszeń to i tak nie będzie  miało wpływu? 


Jestem zwolennikiem likwidacji OFE, które są absolutnym pasożytem. To jest jemioła. Ale istnieje ogromne lobby broniące funduszy z prof. Balcerowiczem na czele. W obronę OFE zaangażowane są liczne media: TVN CNBC, Gazeta Wyborcza, żyjące z reklam, na które szły pieniądze polskich emerytów. OFE wydały też na  budowę fragmentów autostrad prawie 20 mld zł. To teraz chyba ci emeryci powinni teraz jeździć za darmo! 

Czyli trzeba zlikwidować OFE. Ale co w zamian, jeśli ZUS też jest niewydolny?

Jest potrzebny system takiego inwestowania kapitałowego, w którym podmiotem jest polski emeryt. Czyli trzeba zlikwidować zusowskiego molocha, sprzedać te wszystkie pałace, place, nieruchomości, które on posiada. I z tych miliardów złotych utworzyć kapitał założycielski Państwowego Banku Emerytalnego, który by inwestował pieniądze emerytów na zasadzie  komercyjnej. Mógłby inwestować w akcje, obligacje, nieruchomości, nowoczesne technologie. A z drugiej  strony mogłyby istnieć prywatne fundusze, które by swoimi wynikami przyciągnąć tych, którzy woleliby, żeby ich pieniądze inwestował nie państwowy bank,ale bank holenderski, czy duński. Ale Państwowy Bank Emerytalny miałby tę dodatkową zaletę, że odzyskiwałby dla Polaków głupio, tanio  i często w oparach skandalu i korupcji wyprzedany majątek narodowy. Jeśli kupowałby np. na giełdzie akcje PeKaO SA, KGHM  to stopniowo ten majątek zacząłby pracować na rzecz Polaków. A jednocześnie państwo odzyskiwałoby majątek utracony przez fatalną prywatyzację. A więc nie jest tak, że jesteśmy bezbronni i że nie ma alternatywy dla OFE i ZUS.

not.ansa

[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook