Jedynie prawda jest ciekawa


Janusz Szewczak: Mamo chwalą nas - ja was, a Ty nas

29.10.2013

Jak widać, propaganda sukcesu dla lemingów musi trwać w sposób nieprzerwany, tym bardziej, że PO stacza się na dno, co pokazuje choćby sposób załatwiania pracy na Dolnym Śląsku w zamian za głos wyborczy.

Bank Światowy opublikował właśnie raport na temat przedsiębiorczości "Doing Business 2014", w którym Polska w sferze poprawy warunków prowadzenia biznesu na 189 ocenianych państw przesunęła się o 3 pozycje na 45. Tytuły portali internetowych to już czysty odlot, WP.pl: "Gigantyczny wzrost, co za tempo", Onet.pl: "Niesamowity skok Polski w rankingu".
Można powiedzieć, że to już czysta fanfaronada i dziecinne wręcz pompowanie balona. Polska to podobno raj dla przedsiębiorców i tygrys gospodarczy, tyle tylko, że tygrys wegetariański odżywiający się tylko szczawiem i propagandą. Na rządowej konferencji, gdzie premier D. Tusk i były premier J. K. Bielecki nie omieszkali pochwalić się tym "sukcesem”, zapomniano nam tylko powiedzieć, że w owym rankingu Banku Światowego wyprzedzają nas takie kraje jak: Rwanda, Białoruś, Ukraina, Macedonia, Burkina Faso, Kirgizja, Burundii, Egipt, Mali i Sierra Leone. Chyba więc nikt, kto zna realia nie traktuje poważnie tego typu rankingów, a raczej jako "marketingowy bełkot" światowej finansiery.
Niewątpliwie Polska rozwija się dzisiaj coraz szybciej w coraz większym łupieniu własnych przedsiębiorców i obywateli oraz utrudnianiu życia polskim podmiotom gospodarczym będących realną konkurencją dla wielkich zagranicznych koncernów i zagranicznych banków. W raporcie "Doing Business" pod względem płacenia podatków Polska lokuje się gdzieś między Tunezją, a afrykańską Republiką Malawi. Ciekawe czy w ramach kategorii „uproszczenie prawaBank Światowy uwzględnił podwyższony 23 proc. VAT przedłużony do 2016 r., nowe całkowicie zasady opłacania VAT od 2014r. i milionowe kary płacone przez przedsiębiorców za błędnie naliczony VAT. Premier J. K. Bielecki był bardzo zdziwiony i zaskoczony, że Polska w dostępie do elektryczności zajmuje 137 miejsce na 189 krajów, za to w możliwości zadłużania się jako obywatele i przedsiębiorcy jesteśmy na 3 miejscu - jest więc gdzie dalej strzyc owieczki. Niewiele mówi się na temat tego jak ciężko będzie spłacić obecne już bilionowe zadłużenie Polski i Polaków. A przecież tu nad Wisłą dla wielkich koncernów zagranicznych, światowej finansjery i bankowej lichwy stworzono przysłowiowe "Eldorado". Warunki prowadzenia biznesu w Polsce dla obcego kapitału zagranicznego są wręcz fantastyczne:  
- wykształcona i bardzo tania siła robocza
- wysokie bezrobocie
- wakacje podatkowe, ulgi i zwolnienia
- gigantyczna, niekontrolowana możliwość manipulowania zyskiem, a nawet możliwość całkowitego unikania płacenia podatków
- szerokie możliwością transferowania zysków za granicę
- wielki bałagan, znacząca korupcja i totalna bezkarność prawdziwych rynkowych rekinów.
Na pierwszym miejscu wśród krajów najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom według raportu "Doing Business 2014' znajduje się Singapur, mimo tego, a może właśnie dlatego, że za korupcję urzędniczą można zostać skazanym na karę śmierci. Widać wyraźnie, że obecny rząd PO-PSL ma już tak niewiele sukcesów gospodarczych, że musi się podpierać rankingowym bajkopisarstwem w wydaniu Banku Światowego. Za chwilę okaże się też, że MF J. V. Rostowski nasz wybitny "Sztukmistrz z Londynu" i jeszcze bardziej wybitny MPPiPS W. Kosiniak-Kamysz, co to mógłby pracować nawet za 1200 zł, wraz z całym rządem poniosą spektakularną i kompromitującą porażkę z lobby OFE, TVN i Prezydentem RP w sprawie zmian ustawy o OFE. Zaklinanie rzeczywistości poprzez wydumane sondaże, "pompowane rankingi" na niewiele się zdadzą ponieważ Polacy coraz wyraźniej widzą, że jest coraz gorzej, coraz drożej i coraz bardziej bez sensu.
Janusz Szewczak, Główny Ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook