Jedynie prawda jest ciekawa


Janusz Szewczak: Mamo chwalą nas - ja was, a Ty nas

29.10.2013

Jak widać, propaganda sukcesu dla lemingów musi trwać w sposób nieprzerwany, tym bardziej, że PO stacza się na dno, co pokazuje choćby sposób załatwiania pracy na Dolnym Śląsku w zamian za głos wyborczy.

Bank Światowy opublikował właśnie raport na temat przedsiębiorczości "Doing Business 2014", w którym Polska w sferze poprawy warunków prowadzenia biznesu na 189 ocenianych państw przesunęła się o 3 pozycje na 45. Tytuły portali internetowych to już czysty odlot, WP.pl: "Gigantyczny wzrost, co za tempo", Onet.pl: "Niesamowity skok Polski w rankingu".
Można powiedzieć, że to już czysta fanfaronada i dziecinne wręcz pompowanie balona. Polska to podobno raj dla przedsiębiorców i tygrys gospodarczy, tyle tylko, że tygrys wegetariański odżywiający się tylko szczawiem i propagandą. Na rządowej konferencji, gdzie premier D. Tusk i były premier J. K. Bielecki nie omieszkali pochwalić się tym "sukcesem”, zapomniano nam tylko powiedzieć, że w owym rankingu Banku Światowego wyprzedzają nas takie kraje jak: Rwanda, Białoruś, Ukraina, Macedonia, Burkina Faso, Kirgizja, Burundii, Egipt, Mali i Sierra Leone. Chyba więc nikt, kto zna realia nie traktuje poważnie tego typu rankingów, a raczej jako "marketingowy bełkot" światowej finansiery.
Niewątpliwie Polska rozwija się dzisiaj coraz szybciej w coraz większym łupieniu własnych przedsiębiorców i obywateli oraz utrudnianiu życia polskim podmiotom gospodarczym będących realną konkurencją dla wielkich zagranicznych koncernów i zagranicznych banków. W raporcie "Doing Business" pod względem płacenia podatków Polska lokuje się gdzieś między Tunezją, a afrykańską Republiką Malawi. Ciekawe czy w ramach kategorii „uproszczenie prawaBank Światowy uwzględnił podwyższony 23 proc. VAT przedłużony do 2016 r., nowe całkowicie zasady opłacania VAT od 2014r. i milionowe kary płacone przez przedsiębiorców za błędnie naliczony VAT. Premier J. K. Bielecki był bardzo zdziwiony i zaskoczony, że Polska w dostępie do elektryczności zajmuje 137 miejsce na 189 krajów, za to w możliwości zadłużania się jako obywatele i przedsiębiorcy jesteśmy na 3 miejscu - jest więc gdzie dalej strzyc owieczki. Niewiele mówi się na temat tego jak ciężko będzie spłacić obecne już bilionowe zadłużenie Polski i Polaków. A przecież tu nad Wisłą dla wielkich koncernów zagranicznych, światowej finansjery i bankowej lichwy stworzono przysłowiowe "Eldorado". Warunki prowadzenia biznesu w Polsce dla obcego kapitału zagranicznego są wręcz fantastyczne:  
- wykształcona i bardzo tania siła robocza
- wysokie bezrobocie
- wakacje podatkowe, ulgi i zwolnienia
- gigantyczna, niekontrolowana możliwość manipulowania zyskiem, a nawet możliwość całkowitego unikania płacenia podatków
- szerokie możliwością transferowania zysków za granicę
- wielki bałagan, znacząca korupcja i totalna bezkarność prawdziwych rynkowych rekinów.
Na pierwszym miejscu wśród krajów najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom według raportu "Doing Business 2014' znajduje się Singapur, mimo tego, a może właśnie dlatego, że za korupcję urzędniczą można zostać skazanym na karę śmierci. Widać wyraźnie, że obecny rząd PO-PSL ma już tak niewiele sukcesów gospodarczych, że musi się podpierać rankingowym bajkopisarstwem w wydaniu Banku Światowego. Za chwilę okaże się też, że MF J. V. Rostowski nasz wybitny "Sztukmistrz z Londynu" i jeszcze bardziej wybitny MPPiPS W. Kosiniak-Kamysz, co to mógłby pracować nawet za 1200 zł, wraz z całym rządem poniosą spektakularną i kompromitującą porażkę z lobby OFE, TVN i Prezydentem RP w sprawie zmian ustawy o OFE. Zaklinanie rzeczywistości poprzez wydumane sondaże, "pompowane rankingi" na niewiele się zdadzą ponieważ Polacy coraz wyraźniej widzą, że jest coraz gorzej, coraz drożej i coraz bardziej bez sensu.
Janusz Szewczak, Główny Ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook