Jedynie prawda jest ciekawa


Janusz Szewczak: Donald Tusk jest jak MacGyver

06.04.2014

Wyborcze hasło PO do Parlamentu Europejskiego powinno brzmieć, nie "Silna Polska w Bezpiecznej Europie" ale "Bezsilna i Zadłużona po uszy Polska w coraz mniej Bezpiecznej Europie".

To własna silna dobrze uzbrojona armia, własne fabryki i banki, a nie status półkolonii i spolegliwe elity są prawdziwą gwarancją bezpieczeństwa.

Po 7-miu latach Polacy powinni już dobrze wiedzieć, że kto jak kto, ale PO, jak mało kto potrafi być wirtuozem słowa i obietnic bez pokrycia, a premier D. Tusk włada języczkiem jak smyczkiem. Premier D. Tusk niczym sam MacGyver potrafi zbudować z zapałek i sznurka, nie tylko helikopter, ale nawet elektrownię atomową, a także zmusić Niemcy do wspólnej polityki energetycznej. PO odsłoniła swe hasło wyborcze w Krakowie, zaś  kandydaci do PE wygłosili tyle nowych obietnic bez pokrycia niczym Chuck Norris, który policzył do nieskończoności i z powrotem i znów obiecali nam szczęśliwą przyszłość, pokój i rozwój.

Choć jeszcze tydzień temu polski premier ostrzegał, że 1 września polskie dzieci mogą nie pójść do szkoły. Po 7-miu latach swych świetlanych rządów politycy rządzącej partii mogą śmiało powiedzieć - nie zamierzaliśmy zrobić nic sensownego i słowa dotrzymaliśmy. Odsłonięcie wyborczego hasła PO do PE jak przystało dla Partii Obietnic odbyło się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej - Manggha, ale słowo Manga po polsku oznacza też komiks, karykaturę, postacie rysunkowe z wielkimi oczami. Wydaje się, że właściwym miejscem powinno być raczej Muzeum Harrakiri i Sepuku. Złotousty kandydat PO do PE T.Zwiefka bajał coś o tym, że oto Unia wychodzi z kryzysu - widać dawno nie śledził sytuacji w Grecji, Portugalii, Hiszpanii, na Cyprze, nie wspominając o wzroście PKB w Niemczech na poziomie 0,4 proc. czy nędzne 1,6 proc. w Polsce i szykujące się kolejne 0,5 miliona Polaków do ucieczki z kraju w poszukiwaniu pracy. Inny wybitny strateg PO, były premier J.Buzek, który wraz z AWS-em i UW zafundował nam NFI i OFE i dzielnie patronował wyprzedaży całego wartościowego majątku narodowego, z bankami na czele, teraz obiecał nam, że będzie wspierał w UE rozwój energetyki, przemysłu i rolnictwa, pytanie tylko czyjego? Będzie też tworzył nowe miejsca pracy - chyba w biedaszybach na Śląsku, bo w związku z klepnięciem przez rząd PO-PSL Pakietu Klimatycznego, Ograniczeń CO2 czy Paktu Fiskalnego trzeba będzie raczej zamykać kopalnie i elektrownie węglowe.

Nasze pełzanie na czworaka w Unii przez ostatnie zwłaszcza lata, byleby tylko zadowolić Niemców, niewiele dało, nie tylko w kwestiach energetycznych. Teraz to dzięki UE podobno będziemy mogli wydobywać gaz łupkowy, oj chyba premier J.Buzek bywał na wagarach, bo lobby antyłupkowe w UE jest nadal bardzo mocne, a jego partia przez 7 lat nie potrafi napisać ustawy o wydobyciu gazu z łupków. Inna wybitna intelektualistka PO do PE europosłanka Róża Maria Grafin von Thun und Hohenstein - wunderwaffe PO w Małopolsce i Świętokrzyskiem twierdzi, że UE to silny i bezpieczny organizm. Tak silny, że przedstawiciele rządu marzą o tym by mieć w kraju choćby 2 ciężkie amerykańskie brygady, a nie 30-letnie używane niemieckie czołgi Leopard. Zobaczyliśmy właśnie to bezpieczeństwo na przykładzie kryzysu ukraińskiego. Widać go nawet na przykładzie sporu o Gibraltar, między Wlk. Brytanią, a Hiszpanią czy w zapowiedzi referendów w Wlk.Brytanii, Szkocji, Katalonii czy nawet Wenecji. Pomału nawet Francuzi mają dość UE - 52 proc. uważa przynależność do UE za rzecz raczej złą, 72 proc. jest nieufnych wobec unijnych instytucji, nie mówiąc już o sukcesach anty - unijnych partii w Niemczech, Austrii, Finlandii, Holandii, Węgier czy Frontu Narodowego we Francji. Europosłanka PO z domu Hohenstein i jej Partia podobno nie obawia się odpowiedzialności, bo oni są do tego przygotowani, a kandydaci PO mają potrzebne kompetencje i umiejętności. I pewnie dlatego wystawiają do PE pływaczkę O.Jędrzejczak - rzeczywiście wodolejstwo w tej Brukseli przeogromne, a potop obietnic to zasada w rządzącej dziś w Polsce partii, piłkarza ręcznego, tramwajarkę H. Krzywonos, której dewiza brzmi "jestem lepsza, bo jestem starsza i niejedno przeżyłam" i która stara się nadążyć z atakami na PIS, za niedościgłym w tym fachu "Miśkiem" - Kamińskim.

W grupie tych rzekomo odpowiedzialnych fachowców do PE mamy jeszcze mistrza liberalnej demagogii, który stracił stołek w trakcie afery hazardowej, J.Piterę spec-agentkę od dorsza czy sztukmistrza z Londynu J.V.Rostowskiego, który pytany w radio dlaczego kandyduje do PE, nie potrafi w ogóle odpowiedzieć na to proste pytanie. A może tylko głupio mu się przyznać, że jakiś immunitet, by się jednak przydał, bo jeszcze w kraju może coś wyjść na jaw np. w sferze finansów publicznych. Wydaje się, że wszystkich kandydatów do PE powinien najpierw przetestować znany bokser T. Adamek, bo w Europie może być mało bezpiecznie w najbliższym czasie. Być może przydałby się też judoka, który by sprostał na europejskiej macie prezydentowi W. Putinowi, bo specjalistek od tańca na rurze i rozbieranych sesji mamy aż nadto.

Janusz Szewczak - główny ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook