Jedynie prawda jest ciekawa


Janusz Kurtyka dał świadectwo odwagi

30.03.2013

Nieprzypadkowo wybraliśmy na tytuł książki jego własne słowa: "Zachowujmy się jak ludzie wolni" - mówi w mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Łukasz Wiater, student historii UJ, redaktor książki.

"Po katastrofie smoleńskiej setki osób napisały swoje wspomnienia związane z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, nawet jeden Biuletyn IPN został poświęcony postaci profesora. Ale o wcześniejszej młodości jeszcze nikt nie pisał. A przecież to z dzieciństwa, z domu rodzinnego wynosi się siłę moralną do dorosłego życia. To widać po historii Janusza Kurtyki, który miał wspaniałych rodziców. Ileż IPN zawdzięcza matce profesora – tego nie sposób opisać. W trudnych czasach pracowała nadzwyczaj ciężko i nie uległa konformizmowi, nie zapisała się do PZPR, nie uległa propagandzie PRL. Swoich synów obdarzała niezwykłą opieką i dała im możliwość decydowania o sobie, radząc im zawsze, gdy o to prosili" - wyjaśnia Wiater.  

Treść książki została oparta na trzynastu wywiadach. Wśród wspomnień żony prof. Kurtyki - Zuzanny i jego starszego syna, pojawiają się niezwykle ciekawe opowieści brata Janusza Kurtyki, Andrzeja - lektora języka angielskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. - Dowiadujemy się od niego o sportowych wyczynach młodego Janusza, o jego opiekuńczości wobec młodszego brata, ale też odnajdujemy w tych wspomnieniach postać żołnierza wyklętego Stanisława Mandeckiego – osoby, która zaważyła na dalszych losach Janusza Kurtyki, a w pewien sposób i całej Polski. Prawdopodobnie to on zaszczepił w młodym Januszu szacunek do pokolenia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i gdyby żył, wiele mógłby opowiedzieć o młodości późniejszego prezesa IPN - podkreśla redaktor książki.

- Każdy czytelnik znajdzie na pewno swoją historię, która go zaskoczy. Czy to będzie opowieść o komórce kontrwywiadu, którą stworzył Janusz Kurtyka w stanie wojennym, by ochraniać Niezależne Zrzeszenie Studentów, czy opowieść o bojkocie wyborów w latach 80., w czasie służby wojskowej… Janusz Kurtyka dał swoim życiem świadectwo odwagi. Nieprzypadkowo wybraliśmy na tytuł książki jego własne słowa: „Zachowujmy się jak ludzie wolni” - wyjaśnia redaktor książki, zapowiadając że ukaże się ona jeszcze w kwietniu 2013.

kop, Nasz Dziennik
[fot. januszkurtyka.info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook