Jedynie prawda jest ciekawa


Jankowska: Nieadekwatna reakcja środowiska

03.10.2012

Zachowanie Krzysztofa Skowrońskiego to była niezręczność, ale nie można jej nazwać uczestnictwem w działaniach partyjno-politycznych - uważa Janina Jankowska, członek zarządu SDP.

Stefczyk.info: Czy prezes Skowroński naruszył zasady etyki dziennikarskiej, jak twierdzą sygnatariusze listu postulujący jego odwołanie ? I czy cała ta sprawa powinna być roztrząsana publicznie przy pomocy listu otwartego i konferencji?

Janina Jankowska: Uważam, że to była niezręczność, ale nie tego rodzaju, by można ją nazwać uczestnictwem w działaniach partyjno-politycznych. Ten list i ta reakcja środowiska, tej części oddziału warszawskiego stowarzyszenia jest zupełnie nieadekwatna i właśnie - polityczna.

W trakcie dyskusji wyszło na jaw, że takie sprawy zdarzają się różnym dziennikarzom. Może to moment, żeby ustalić jakieś zasady w tego typu kontaktach?

Środowisko powinno się nad tym zastanowić. Widzę pole do ciekawej debaty na ten temat. Żeby była transparentność roli dziennikarza. Wtedy sami się uczulamy, żeby zachować możliwą bezstronność i nie dawać pola do tego typu interpretacji i walk politycznych. A druga sprawa jest taka, że w tej prasie mainsteamowej mamy do czynienia z wieloma bardziej wyszukanymi sposobami uczestnictwa dziennikarzy w polityce.

Na przykład?

Na przykład w radiu TOK FM są takie zestawy dziennikarzy w porannym programie, które pełnią absolutnie polityczną rolę. Albo, gdy znana dziennikarka mająca ogromny wpływ na życie publiczne w Polsce zaprasza senatora Niesiołowskiego...

Ostatnio wczoraj...

Właśnie. I zastanawiam się jaka jest rola tego człowieka. On jest zapraszany tylko na okoliczność wygłoszenia pewnych ataków, inwektyw... A relacja z tej pełnej inwektyw rozmowy zostaje przedstawiona potem jako fakt medialny w onecie  - opisany pseudoobiektywnym językiem. I to co było insynuacją zaczyna funkcjonować jako pewna obiektywna prawda.


A wracając do sprawy SDP. Krzysztof Skowroński powinien ustąpić?

Nie. Nigdy w życiu. Natomiast powinien zrobić to, co zrobił. A więc przedstawić swój punkt widzenia, argumenty dla których znalazł się w tych miejscach i to powinno być ocenione przez rzecznika dyscyplinarnego zgodnie z procedurami Stowarzyszenia. Nawet można tu uruchomić sąd dziennikarski.  Powinien też zostać zorganizowany rodzaj debaty o relacjach dziennikarz - polityk z udziałem ekspertów i publiczności. Bo ludzie mają odczucie, że są manipulowani przez dziennikarzy. I mamy obowiązek pokazać, jako czwarta władza mechanizmy naszego działania i te miejsca, gdzie być może je przekraczamy, po to by wyznaczyć być może nowe zasady funkcjonowania zgodnie z etyką dziennikarską.

ansa

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook