Jedynie prawda jest ciekawa

Jankowska: aneksja Krymu, nowy początek?

19.03.2014

Na zewnątrz prężenie muskuł, nowe sankcje. W realu Rosja i Zachód w zacisznych gabinetach już decydują o nowym podziale wpływów w naszej części świata. Ukraina jest miejscem, na którym dokona się rekonstrukcja – pisze dziennikarka Janina Jankowska.

Zdaniem b. przewodniczącej Rady Programowej TVP, właśnie teraz runęła stabilność Europy, którą mogliśmy się cieszyć po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Dziennikarka jednak dostrzega plusy w tej sytuacji:

„Wreszcie możemy pisać o Rosji wprost, bez dawnego mrugania okiem lub współcześnie obawy, że zostanie się zaliczonym do „ludu smoleńskiego” To zawdzięczamy Majdanowi” - czytamy na jej blogu.

Jankowska przytacza w tekście wiele przykładów, które dowodzą jednej prawdzie: Rosja zawsze będzie dążyć do uzależnienia od siebie innych krajów. Jej zdaniem Krym, to dopiero początek:

„Dlaczego Putin wkroczył na Krym? Nie o jeden Krym idzie walka. Rosja nosi w sobie potrzebę poszerzania swoich wpływów, inaczej ma poczucie, że traci suwerenność. Majdan i stowarzyszona z UE to największe zagrożenie złym, obcym Zachodem” - pisze Jankowska.

I dodaje:

„Rosja nigdy nie daje za wygraną. Zawsze toczy grę o wpływy. Genialną dyplomacją, świetnie zorganizowanymi służbami i prostym zabiegiem : słowa oddziela od czynów. Ma potrzebę kontrolowania strefy historycznych wpływów. Bez poczucia imperialnej siły czuje się upokorzona” - pisze dziennikarka.

Salon24, lz

[fot: PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook