Jedynie prawda jest ciekawa


Janiak: Wiedza o finansach coraz większa

07.06.2015

Bogactwo narodu począwszy od bogactwa rodziny rodzi się z pracy, z wiedzy i umiejętności zastosowania tego wszystkiego w codziennym życiu - mówi Kazimierz Janiak, Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej.

Arkady Saulski: Znamy laureatów tegorocznej, 10 edycji Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów. Czy pan, jako prezes Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej zauważa wzrost świadomości finansowej, wiedzy ekonomicznej wśród młodzieży?

Kazimierz Janiak:
To trudne pytanie a i odpowiedź nie jest prosta. W tegorocznej edycji zdecydowaliśmy się na szeroki zakres tematyki – Podróż w Świat Finansów, a więc i kredytowanie, i odpowiedzialność zadłużania, pożyczek. Także kwestie związane z ubezpieczeniami, z kartami płatniczymi, z inwestycjami, przygotowaniem biznesplanu. W związku z powyższym zakres jest szeroki w przeciwieństwie do wcześniejszych edycji które obejmowały historię pieniądza, karty kredytowe, ubezpieczenia czy wreszcie historię spółdzielczego ruchu finansowego w aspekcie dwudziestolecia Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych. Poziom wiedzy uczestników oceniam jako bardzo wysoki i cieszę się, że tylu uczniów z polskich gimnazjów wzięło udział a tutaj, w Gdańsku Sobieszewie znaleźli się najlepsi z najlepszych czyli dwunastka finalistów.

Zapewne też bardzo ważna w tej Edukacji jest rola nauczycieli?

Zawsze, jak najbardziej. Zawsze ta rola jest nie do przecenienia aczkolwiek myślę, że pierwszym światem, pierwszą podróżą w świat finansów jest, jak zresztą do każdej podróży, człowiek przygotowuje się w rodzinie. I myślę, że tutaj jest ogromna rola rodziców, którzy powinni uczyć swoje pociechy właśnie odpowiedzialnego działania, odpowiedzialnego korzystania z takich finansowych elementów, środków płatniczych, chociażby jakim są pieniądze czy inne wymienione instrumenty. To przecież w rodzinie uczymy się gospodarowania, uczymy się oszczędzania oraz szukania możliwości przekazywania pieniędzy tak aby stanowiły one oszczędność, czyli coś co będzie nas chronić przed nieprzewidzianymi wydarzeniami czy wypadkami. Dlatego też myślę, że ta rola rodziny jest niesamowicie ważna gdyż tutaj uczymy się tego co jest potrzebą a co jest zachcianką.

Jak to zdefiniować?


Niekiedy zachcianka, a więc chęć posiadania czegoś co jest ponad nasze siły, ponad naszą miarę, w konsekwencji może prowadzić do zadłużenia, do spirali zadłużenia które może się skończyć wykluczeniem społecznym i finansowym.

Instytucjami które bardzo mocno wspierają Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów są spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe, przede wszystkim te odwołujące się do państwowotwórczej działalności Franciszka Stefczyka. Czy te zawody nie są w pewnym sensie kontynuacją działań tego wielkiego spółdzielcy? Czy Mistrzostwa mogą doprowadzić do tego, iż ci młodzi ludzie kiedyś zostaną finansistami, ministrami budującymi siłę polskiej gospodarki?

Patrząc na Zycie i działalność Franciszka Stefczyka jego działania stanowiły fundamenty i zręby odzyskiwanej przez Polskę niepodległości, wolności i budowania siły społeczeństwa polskiego po utracie niepodległości. Myślę, że również i dzisiaj poprzez tego typu działania możemy tę siłę i wolność naszego narodu budować. Bogactwo narodu począwszy od bogactwa rodziny rodzi się z pracy, z wiedzy i umiejętności zastosowania tego wszystkiego w codziennym życiu. Dlatego też działania które prowadzi Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej krzewiąc wiedzę która związana jest z szeroko pojętym światem finansów i światem ekonomii jest właśnie tą misją którą w tamtym czasie zapoczątkował Franciszek Stefczyk. Chciałbym tylko dodać iż Kasa Stefczyka i Fundacja Stefczyka są ogromnymi darczyńcami i wspomagającymi nas w realizacji i propagowaniu tego projektu to są też i inne instytucje związane z szeroko pojętym ruchem spółdzielczym Kas Oszczędnościowo Kredytowych chociażby Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Towarzystwo Zarządzające SKOK, Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Również i SKOK Unii Lubelskiej, nie mówiąc o wielkim inicjatorze propagowania tejże wiedzy jaką jest Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo Kredytowa, która od lat przyjmuje nad naszymi działaniami a w szczególności tymi konkursami swój patronat honorowy.

Czy zdradzi pan plany na przyszłość? Czego możemy spodziewać się w kolejnej, 11 edycji Mistrzostw?

Tematu czy obszaru tematycznego nie mamy jeszcze sprecyzowanego do końca ale mogę zapewnić że w następnym roku będzie kolejna edycja zarówno Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów jak i projekt Żyj Finansowo i finał konkursu, który wespół z Mistrzostwami właśnie podejmujemy doczeka się kontynuacji. I to propagowanie i krzewienie Edukacji finansowej wśród młodzieży gimnazjalnej i młodzieży progimnazjalnej, licealnej, techników, będziemy jako stowarzyszenie prowadzić. Myślę że dla dobra nas wszystkich bo im więcej będzie w społeczności wiedzy ekonomicznej i poruszania się po jakże trudnym rynku usług finansowych – to będzie powodować społeczeństwo bardziej odpowiedzialne, mniej zadłużone i bardziej efektywne w działaniach, które będą nakierowane na to aby bogacić się w sposób odpowiedzialny i uczciwy.  

 

[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook