Jedynie prawda jest ciekawa


Janiak: Wiedza o finansach coraz większa

07.06.2015

Bogactwo narodu począwszy od bogactwa rodziny rodzi się z pracy, z wiedzy i umiejętności zastosowania tego wszystkiego w codziennym życiu - mówi Kazimierz Janiak, Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej.

Arkady Saulski: Znamy laureatów tegorocznej, 10 edycji Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów. Czy pan, jako prezes Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej zauważa wzrost świadomości finansowej, wiedzy ekonomicznej wśród młodzieży?

Kazimierz Janiak:
To trudne pytanie a i odpowiedź nie jest prosta. W tegorocznej edycji zdecydowaliśmy się na szeroki zakres tematyki – Podróż w Świat Finansów, a więc i kredytowanie, i odpowiedzialność zadłużania, pożyczek. Także kwestie związane z ubezpieczeniami, z kartami płatniczymi, z inwestycjami, przygotowaniem biznesplanu. W związku z powyższym zakres jest szeroki w przeciwieństwie do wcześniejszych edycji które obejmowały historię pieniądza, karty kredytowe, ubezpieczenia czy wreszcie historię spółdzielczego ruchu finansowego w aspekcie dwudziestolecia Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych. Poziom wiedzy uczestników oceniam jako bardzo wysoki i cieszę się, że tylu uczniów z polskich gimnazjów wzięło udział a tutaj, w Gdańsku Sobieszewie znaleźli się najlepsi z najlepszych czyli dwunastka finalistów.

Zapewne też bardzo ważna w tej Edukacji jest rola nauczycieli?

Zawsze, jak najbardziej. Zawsze ta rola jest nie do przecenienia aczkolwiek myślę, że pierwszym światem, pierwszą podróżą w świat finansów jest, jak zresztą do każdej podróży, człowiek przygotowuje się w rodzinie. I myślę, że tutaj jest ogromna rola rodziców, którzy powinni uczyć swoje pociechy właśnie odpowiedzialnego działania, odpowiedzialnego korzystania z takich finansowych elementów, środków płatniczych, chociażby jakim są pieniądze czy inne wymienione instrumenty. To przecież w rodzinie uczymy się gospodarowania, uczymy się oszczędzania oraz szukania możliwości przekazywania pieniędzy tak aby stanowiły one oszczędność, czyli coś co będzie nas chronić przed nieprzewidzianymi wydarzeniami czy wypadkami. Dlatego też myślę, że ta rola rodziny jest niesamowicie ważna gdyż tutaj uczymy się tego co jest potrzebą a co jest zachcianką.

Jak to zdefiniować?


Niekiedy zachcianka, a więc chęć posiadania czegoś co jest ponad nasze siły, ponad naszą miarę, w konsekwencji może prowadzić do zadłużenia, do spirali zadłużenia które może się skończyć wykluczeniem społecznym i finansowym.

Instytucjami które bardzo mocno wspierają Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów są spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe, przede wszystkim te odwołujące się do państwowotwórczej działalności Franciszka Stefczyka. Czy te zawody nie są w pewnym sensie kontynuacją działań tego wielkiego spółdzielcy? Czy Mistrzostwa mogą doprowadzić do tego, iż ci młodzi ludzie kiedyś zostaną finansistami, ministrami budującymi siłę polskiej gospodarki?

Patrząc na Zycie i działalność Franciszka Stefczyka jego działania stanowiły fundamenty i zręby odzyskiwanej przez Polskę niepodległości, wolności i budowania siły społeczeństwa polskiego po utracie niepodległości. Myślę, że również i dzisiaj poprzez tego typu działania możemy tę siłę i wolność naszego narodu budować. Bogactwo narodu począwszy od bogactwa rodziny rodzi się z pracy, z wiedzy i umiejętności zastosowania tego wszystkiego w codziennym życiu. Dlatego też działania które prowadzi Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej krzewiąc wiedzę która związana jest z szeroko pojętym światem finansów i światem ekonomii jest właśnie tą misją którą w tamtym czasie zapoczątkował Franciszek Stefczyk. Chciałbym tylko dodać iż Kasa Stefczyka i Fundacja Stefczyka są ogromnymi darczyńcami i wspomagającymi nas w realizacji i propagowaniu tego projektu to są też i inne instytucje związane z szeroko pojętym ruchem spółdzielczym Kas Oszczędnościowo Kredytowych chociażby Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Towarzystwo Zarządzające SKOK, Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Również i SKOK Unii Lubelskiej, nie mówiąc o wielkim inicjatorze propagowania tejże wiedzy jaką jest Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo Kredytowa, która od lat przyjmuje nad naszymi działaniami a w szczególności tymi konkursami swój patronat honorowy.

Czy zdradzi pan plany na przyszłość? Czego możemy spodziewać się w kolejnej, 11 edycji Mistrzostw?

Tematu czy obszaru tematycznego nie mamy jeszcze sprecyzowanego do końca ale mogę zapewnić że w następnym roku będzie kolejna edycja zarówno Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów jak i projekt Żyj Finansowo i finał konkursu, który wespół z Mistrzostwami właśnie podejmujemy doczeka się kontynuacji. I to propagowanie i krzewienie Edukacji finansowej wśród młodzieży gimnazjalnej i młodzieży progimnazjalnej, licealnej, techników, będziemy jako stowarzyszenie prowadzić. Myślę że dla dobra nas wszystkich bo im więcej będzie w społeczności wiedzy ekonomicznej i poruszania się po jakże trudnym rynku usług finansowych – to będzie powodować społeczeństwo bardziej odpowiedzialne, mniej zadłużone i bardziej efektywne w działaniach, które będą nakierowane na to aby bogacić się w sposób odpowiedzialny i uczciwy.  

 

[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook