Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki we "wSieci": Siedem kroków do puczu

08.05.2017

Jednym z istotnych punktów scenariusza PO jest również „zastraszanie”. Sprawdź analizę Janeckiego!

Totalna opozycja chce nie tylko pozbawienia PiS władzy, lecz także unicestwienia tej partii i odwetu na jej działaczach oraz zwolennikach – zauważa w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Stanisław Janecki. 

Publicysta analizując wypracowaną w środowisku opozycji pozycję Platformy Obywatelskiej, przewiduje, jakie będą jej kroki zmierzające do całkowitego przejęcia władzy w Polsce i zniszczenia PiS. Wskazuje 7 najważniejszych elementów scenariusza ułożonego dla ugrupowania Grzegorza Schetyny.
Pierwszym z nich jest manipulacja sondażami. W Polsce część sondaży pełni funkcję „czynnika inicjującego” akcje polityczne. I tylko po to są one robione. Tak też było w przypadku sondaży wskazujących na „odrodzenie” Platformy Obywatelskiej i powrót do duopolu PiS-PO. Opinia publiczna dostała komunikat, że Platforma jest właściwie jedyną poważną siłą opozycji, więc ma prawo do narzucenia własnej agendy i strategii. Po „Marszu Wolności” można się spodziewać sondaży potwierdzających dominację PO i legitymujących jej „sukcesy”. Platformie takie sondaże będą potrzebne do zaostrzenia kursu i uzasadnienia kolejnych ataków na PiS, rząd i prezydenta.

Stanisław Janecki widzi też ważną rolę mediów: Obecnie obserwujemy ponowną konsolidację polityczną (wokół PO i Grzegorza Schetyny) oraz tworzenie jednolitego frontu poparcia. Wprawdzie PiS, rząd i prezydent byli dotychczas dla tych mediów absolutnym złem i byli bardzo ostro atakowani, ale te ataki uwzględniały interesy popieranych ugrupowań, a te były różne, przez co ostrzał artyleryjski rządzących często okazywał się nieskuteczny lub niecelny. Teraz baterie różnych mediów znowu mają ostrzeliwać ten sam teren, wręcz wymieniać się rolami i wspomagać.

Jednym z istotnych punktów scenariusza PO jest również „zastraszanie”. Zwolennicy PiS będą straszeni bezwzględnym odwetem po przejęciu władzy przez opozycję, np. utratą pracy, co ma złamać ducha części z nich. Przygotowywane są różne formy dyskryminacji i napiętnowania zwolenników Prawa i Sprawiedliwości – tak, żeby część z nich poddała się wskutek permanentnego piętnowania, atakowania i gróźb. Zastraszanie i różne formy napiętnowania mają objąć też, a może przede wszystkim, zaplecze intelektualne PiS, czyli głównie pracowników uczelni, ludzi kultury, przedstawicieli wolnych zawodów. 

Stanisław Janecki pisze także o zmasowanym ataku donosami, jaki PO przypuści na różne instytucje europejskie i unijne. Można się więc spodziewać nowych inicjatyw dyscyplinujących czy wręcz karzących Polskę rządzoną przez PiS. Nawet nie chodzi o to, żeby były one od razu skuteczne, mają nieustannie angażować rząd Beaty Szydło i wywoływać dyskusje na poziomie Komisji Europejskiej czy europarlamentu. Totalna opozycja wręcz entuzjastycznie przyjęła groźby nałożenia na Polskę sankcji, formułowane przez Emmanuela Macrona między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich we Francji. Po cichu opozycja liczy też na wsparcie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska dla polityki nękania i zastraszania Polski na europejskim forum.

Więcej o planowanych przez PO działaniach zmierzających do obalenia władzy PiS w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 8 maja br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook