Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki we "wSieci": Na kogo postawi III RP?

27.02.2017

Publicysta tygodnika „wSieci” mówi wprost, kto steruje działaniami KOD:

Pogłoski o politycznej śmierci liderów Nowoczesnej i KOD są mocno przesadzone – pisze Stanisław Janecki w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

Stanisław Janecki w swoim artykule skupia się na skompromitowanych przywódcach opozycji: Ryszardzie Pertu i Mateuszu Kijowskim, którzy, mimo powszechnie głoszonego upadku wizerunkowego, wcale nie wydają się być osunięci od życia politycznego. Autor zauważa:

[…] W polityce emocje to jednak tylko pozory, często służące za zasłonę dymną, a o wszystkim decydują interesy. I to niekoniecznie interesy samych zainteresowanych, lecz najczęściej ich mocodawców i niewidocznych patronów. Dlatego wpadki Kijowskiego (z fakturami) i Petru (z romansem) to tylko mało ważny nawóz historii. To zakulisowe interesy sprawiły, że od połowy stycznia i przez cały luty 2017 r. trwała akcja ratowania Mateusza Kijowskiego i Ryszarda Petru. I wszystko wskazuje na to, że właściwie zostali oni już uratowani.

Publicysta tygodnika „wSieci” mówi wprost, kto steruje działaniami KOD:

Pierwszy sygnał o potrzebie ratowania Mateusza Kijowskiego wysłał człowiek wyjątkowo ważny dla zaplecza opozycji (tej parlamentarnej, ulicznej i tej schowanej) – Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego. 9 stycznia 2017 r. uznał on, że Kijowski może być „istotnym zwornikiem tego ruchu”. Jeśli tak uznał Smolar, to prawie na pewno także główny dobroczyńca Fundacji Batorego i sponsor rewolty przeciw PiS – George Soros. W przypadku Nowoczesnej dziennikarz na temat jej mocodawców pisze: – Nowoczesna jest partią skonstruowaną tak jak korporacja, dlatego Ryszarda Petru mogłaby odwołać tylko rada nadzorcza – niewidoczna, ale istniejąca, tworzona głównie przez grupy interesów.

W swoim artykule Janecki wyjaśnia także, dlaczego obrona wizerunku skompromitowanych działaczy z pierwszego szeregu jest istotna dla opozycji:

Ratowanie Mateusza Kijowskiego i Ryszarda Petru dowodzi, że te siły, które stoją za KOD i Nowoczesną, nie mają na tyle dużych możliwości, żeby stworzyć coś nowego, ale mają dość sił, by bronić swoich niedokończonych projektów. KOD i Nowoczesna są bowiem niedokończonymi projektami, potrzebnymi przede wszystkim w wojnie z PiS, ale też do wpływania na kształt parlamentu, do inżynierii społecznej oraz do działań za granicą

– pisze autor.

Jednocześnie Stanisław Janecki wskazuje zadania, jakie są stawiane przed Kijowskim i Petru:

Nowoczesna ma być w parlamencie języczkiem uwagi, także w kontekście wyborów w 2019 r. Ma też być komiwojażerem liberalizmu i antypisizmu na zewnątrz. Z kolei KOD, poza organizowaniem ulicy, ma być głównym narzędziem postępowej inżynierii społecznej. Ponadto i ruch, i partia są i będą wykorzystywane do doraźnych celów, na przykład do walki ze spóźnioną dezubekizacją czy szczątkową dekomunizacją. Zarówno Ryszard Petru, jak i Mateusz Kijowski te różne zadania wypełniali, więc ich pozostawienie oraz jakaś forma rewitalizacji mają przywrócić wigor z początków działania KOD oraz zaufanie do Nowoczesnej z pierwszych miesięcy jej funkcjonowania.

Więcej o Mateuszu Kijowskim i Ryszardzie Petru, ich motywacjach i o tym, czego oczekuje od nich ich własne środowisko, w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 27 lutego, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook