Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki we „wSieci”: Casting na lidera opozycji

19.11.2016

„Powstał pomysł, by opozycja już teraz wybrała swój odpowiednik Andrzeja Dudy i przez trzy lata wypromowała go na lidera, który utoruje jej drogę do wyborczego zwycięstwa” – pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” publicysta i komentator polityczny Stanisław Janecki.

Jaki powinien to być lider? Tutaj Janecki przytacza jednego z największych krytyków rządów PiS Waldemara Kuczyńskiego: „Wspólny lider opozycji musi wznieść na szczyt antypisowską emocję wraz z wizją, co po PiS. Nie zrobią tego schłodzeni Petru ani Schetyna”. 

„O tym, żeby trzy lata przed wyborami parlamentarnymi i prawie cztery lata przed prezydenckimi rozpocząć kreowanie lidera opozycji, mówi się już w kilku środowiskach. Robi się to tak wcześnie, rozważane bowiem są kandydatury publicznie całkowicie nieznane lub słabo rozpoznawalne, których wypromowanie musi zająć kilka lat” - pisze Janecki i dodaje, że obecna opozycja przekonała się do szans na sukces takiej osoby, po zwycięstwie Andrzeja Dudy w wyścigu prezydenckim. 

„W castingu na lidera opozycji chodzi więc w istocie o znalezienie i wykreowanie lewicowej (centrowej) wersji Andrzeja Dudy” – zauważa komentator tygodnika „wSieci”. 

Tylko kto miałby szanse stać się lewicową wersją Dudy? I czy obecni liderzy opozycji, w ogóle dopuszczają taką możliwość? 

„Ani obecny przewodniczący Platformy Obywatelskiej, ani szef Nowoczesnej nie są w stanie zyskać poparcia większości opozycji, szczególnie tej pozaparlamentarnej i bazującej na mediach. Ale najważniejsze jest to, że sami Schetyna i Petru uważają (każdy z osobna oczywiście), iż powinni być liderami opozycji przez aklamację. Przede wszystkim Schetyna nie dopuszcza żadnych rozmów ani żadnego castingu ponad sobą, czyli przede wszystkim ponad PO jako jedyną partią mającą pieniądze i struktury, by lidera opozycji wykreować. I Schetyna ani myśli wydawać tych pieniędzy i używać struktur PO w terenie na kogoś innego niż on sam. Petru pieniędzy ani aparatu nie ma, ale ma przekonanie, że jest nową jakością, którego chyba nikt po stronie opozycji nie podziela” – podsumowuje Janecki. 

Publicysta „wSieci” podkreśla jednak, że pomysłodawcy „castingu” nie odpuszczą i będą szukać nowego lidera dalej. Jak zakończą się te poszukiwania? 

Więcej o poszukiwaniach nowego lidera opozycji w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 14 listopada, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook