Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki: W Polsce nie było powodów do tego, żeby zajmować się praworządnością

23.07.2016

Prof. Andrzej Zoll, były prezes TK, oświadczył w radiu, że pytania Rady Europy, czy Komisji Weneckiej o kazus turecki, czyli masowe aresztowania sędziów, jest nie na miejscu, ponieważ stawia w dziwnym kontekście pytania o to, co robiono w sprawie Polski. Oczywiście pan sędzia prof. Zoll nie omieszkał porównać sytuacji w Turcji z sytuacją w Polsce i ostrzec, że to wszystko zmierza w tym samym kierunku, co jest totalnym nonsensem - podkreślił Stanisław Janecki, publicysta tygodnika "wSieci".

Jak zauważył w wideokomentarzu Janecki, prof. Zoll uważa, że jest to nie na miejscu, ponieważ osłabia wymowę tego, co robiono wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

"Robiono rzeczy niebywałe, z bardzo błahego powodu. W Polsce nie było powodów do tego, żeby zajmować się praworządnością. W Turcji są i były powody oczywiste. Od kilku lat mamy tam do czynienia z ograniczeniem niezależności sądów i niezawisłości sędziów - oczywiście z tymi samymi procesami, w odniesieniu do mediów i dziennikarzy" - mówił publicysta.

Dodał, że na tym tle "zajmowanie się Polską wygląda i wyglądało, jak zwykła aberracja".

"Tu się nic takiego nie dzieje, bo wszystko jest jeszcze na etapie zmian ustawowych, które trwają. To, co dzieje się w Turcji, to fakty dokonanie, wobec których wszyscy są bezradni" - podkreślił.

Stanisław Janecki powiedział także, że jeden aspekt tej sprawy, na który zwrócił uwagę pan prof. Zoll jest alarmujący.

"Zajmując się bzdurami i wymyślając preteksty do przyczepiania się do polskich władz, wszystkie instytucje, które powinny zajmować się  praworządnością i wszystkie osoby, które wygłaszają na ten temat różne kazania i umoralniające pogadanki, usypiają czujność ludzi. Powodują, że prawdziwe niebezpieczeństwo nam umyka".

Zdaniem dziennikarza, prof. Zoll nie ma sobie nic do zarzucenia. Również w tej sprawie, że jako sędzia TK w stanie spoczynku, tak samo, jak sędziów czynnych, obowiązuje go konstytucyjna zasada, że to, co robi teraz - jako sędzia w stanie spoczynku - nie może podważać jego bezstronności i nie może wskazywać na jego polityczne zaangażowanie.

"Jeśli bierze pieniądze - nasze pieniądze, z naszych podatków - jako sędzia w stanie spoczynku, nie może się zachowywać niezgodnie ze statusem sędziego, jaki ma, nawet będąc w stanie spoczynku" - powiedział publicysta.

Jak podkreślił Stanisław Janecki, to są główne grzech prawników i sędziów.

"Przyczepiają się do spraw nieważnych, pozornych, fałszywych. Natomiast nie rozwiązują problemów istotnych. Nie ostrzegają przed prawdziwymi zagrożeniami. Tego typu ludzie sprzeniewierzają się swojej profesji - nie tylko jako profesorowie prawa, ale także jako intelektualiści".
 


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook