Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki: W Polsce nie było powodów do tego, żeby zajmować się praworządnością

23.07.2016

Prof. Andrzej Zoll, były prezes TK, oświadczył w radiu, że pytania Rady Europy, czy Komisji Weneckiej o kazus turecki, czyli masowe aresztowania sędziów, jest nie na miejscu, ponieważ stawia w dziwnym kontekście pytania o to, co robiono w sprawie Polski. Oczywiście pan sędzia prof. Zoll nie omieszkał porównać sytuacji w Turcji z sytuacją w Polsce i ostrzec, że to wszystko zmierza w tym samym kierunku, co jest totalnym nonsensem - podkreślił Stanisław Janecki, publicysta tygodnika "wSieci".

Jak zauważył w wideokomentarzu Janecki, prof. Zoll uważa, że jest to nie na miejscu, ponieważ osłabia wymowę tego, co robiono wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

"Robiono rzeczy niebywałe, z bardzo błahego powodu. W Polsce nie było powodów do tego, żeby zajmować się praworządnością. W Turcji są i były powody oczywiste. Od kilku lat mamy tam do czynienia z ograniczeniem niezależności sądów i niezawisłości sędziów - oczywiście z tymi samymi procesami, w odniesieniu do mediów i dziennikarzy" - mówił publicysta.

Dodał, że na tym tle "zajmowanie się Polską wygląda i wyglądało, jak zwykła aberracja".

"Tu się nic takiego nie dzieje, bo wszystko jest jeszcze na etapie zmian ustawowych, które trwają. To, co dzieje się w Turcji, to fakty dokonanie, wobec których wszyscy są bezradni" - podkreślił.

Stanisław Janecki powiedział także, że jeden aspekt tej sprawy, na który zwrócił uwagę pan prof. Zoll jest alarmujący.

"Zajmując się bzdurami i wymyślając preteksty do przyczepiania się do polskich władz, wszystkie instytucje, które powinny zajmować się  praworządnością i wszystkie osoby, które wygłaszają na ten temat różne kazania i umoralniające pogadanki, usypiają czujność ludzi. Powodują, że prawdziwe niebezpieczeństwo nam umyka".

Zdaniem dziennikarza, prof. Zoll nie ma sobie nic do zarzucenia. Również w tej sprawie, że jako sędzia TK w stanie spoczynku, tak samo, jak sędziów czynnych, obowiązuje go konstytucyjna zasada, że to, co robi teraz - jako sędzia w stanie spoczynku - nie może podważać jego bezstronności i nie może wskazywać na jego polityczne zaangażowanie.

"Jeśli bierze pieniądze - nasze pieniądze, z naszych podatków - jako sędzia w stanie spoczynku, nie może się zachowywać niezgodnie ze statusem sędziego, jaki ma, nawet będąc w stanie spoczynku" - powiedział publicysta.

Jak podkreślił Stanisław Janecki, to są główne grzech prawników i sędziów.

"Przyczepiają się do spraw nieważnych, pozornych, fałszywych. Natomiast nie rozwiązują problemów istotnych. Nie ostrzegają przed prawdziwymi zagrożeniami. Tego typu ludzie sprzeniewierzają się swojej profesji - nie tylko jako profesorowie prawa, ale także jako intelektualiści".
 


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook