Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki: Tusk spacyfikował buntowników w PO

23.02.2013

Donald Tusk z tymi buntownikami może zrobić wszystko. Nieprzypadkowo straszył losem Jana Rokity - mówi Stanisław Janecki, publicysta Tygodnika "wSieci"

wPolityce.pl: Czy w Platformie Obywatelskiej mamy do czynienia z faktycznym przesileniem, czy to kolejna "burza w szklance wody"?

Stanisław Janecki: Mówiąc nieco z przekąsem, ten 673 odcinek telenoweli pod tytułem "Życie wewnętrzne Platformy Obywatelskiej" zaczął mnie nudzić od czasu, kiedy okazało się, że Donald Tusk może sobie pozwolić na to, żeby nie przyjść na spotkanie z klubem w Sejmie, zaprosić klub do siebie, czyli podyktować własne warunki, zrugać Jarosława Gowina przy praktycznie żadnej obronie jego rzekomych stronników. Gdy Grzegorz Schetyna z Rafałem Grupińskim i Andrzejem Halickim mogą bezkarnie nie przyjść na takie spotkanie i potem są wezwani na dywanik, ale w gruncie rzeczy nic się nie dzieje. Czyli dostaliśmy taki oto komunikat - Donald Tusk z tymi buntownikami może zrobić wszystko. Oni się strasznie wysoko szacują, na 40, 50, nawet 80 szabel, a jak przyjdzie co do czego to najwyżej ze trzech zostanie takich, którzy chcą swój kark położyć na szali jakiegoś buntu. Do wczoraj to może i wyglądało na jakiś poważny konflikt, tak teraz wydaje mi się, że Donald Tusk ma wszystkie karty w ręku i może ze swoimi oponentami zrobić dokładnie to, co chce i to zrobi. Nieprzypadkowo straszył losem Jana Rokity. Tusk może sobie pozwolić na to, żeby nie wyrzucać z partii ani Grzegorza Schetyny i jego stronników, ani Jarosława Gowina. Wystarczy właściwie, że ich upokorzy w partii i pokaże, ze praktycznie wszystko od niego zależy.

wPolityce.pl: Czyli tak na prawdę ta gra nie toczy się o związki partnerskie, tylko o udowodnienie siły Donalda Tuska?

Stanisław Janecki: Zdecydowanie tak, bo Donald Tusk przestał się w ogóle interesować życiem partyjnym. Zamyka się w gronie bardzo wąskim, swoich doradców, z których zresztą jeden, Tomasz Arabski wyjedzie mu niebawem do Madrytu. Natomiast premier z klubem kompletnie się nie kontaktuje. Klub nie wie, co ma mówić, bo żadne dyrektywy nie napływają z kancelarii premiera i mówiąc językiem młodzieżowym: panie posłanki i panowie posłowie są całkowicie wygubieni. Donald Tusk kontynuuje to jeszcze w ten sposób, że zaproponował bezpośrednie wybory na przewodniczącego partii, po to, żeby jeszcze bardziej zmarginalizować swoich rywali. Więc w gruncie rzeczy jest tak, że Donald Tusk poczuł, że jest jakiś bunt, bo on jest realny, przecież Grzegorz Schetyna z Rafałem Grupińskim knują za plecami Donalda Tuska od ponad trzech lat. Panowie mają ręce za plecami, a w zaciśniętych pięściach ściskają sztylety i to jest oczywiste dla wszystkich, którzy choć trochę się znają na polityce. Niemniej, to wszystko jest pacyfikowane. To jest też używane do opowiadania bajek o wielkim pluralizmie w Platformie, o tym, że można o wszystkim dyskutować, podczas gdy w sytuacjach krytycznych nie można o niczym dyskutować.

wPolityce.pl: A co może oznaczać dziwne głosowanie nad odebraniem immunitetu Stefanowi Niesiołowskiemu, gdzie nagle premier, Zdojewski i Godson wstrzymują się od głosu?

Stanisław Janecki: No właśnie, oni sobie pozwalają na wstrzymanie się od głosu, natomiast wszyscy wielcy konserwatyści z Jarosławem Gowinem na czele glosują przeciw odebraniu immunitetu Niesiołowskiemu. Czyli już widać, jak mogą wyglądać głosowania w sprawach jakichś ważnych, na przykład jednej z wersji ustawy o związkach partnerskich.

wPolityce.pl: Czyli zapewne będzie tak, jak w przypadku głosowania na temat in vitro, po wstępnym buncie pełna zgoda?

Stanisław Janecki: Będzie podobnie. Ci, którzy się nie zgadzają zostaną kompletnie spacyfikowani i nic się nie zdarzy. Jest za wcześnie, z jednego powodu jest za wcześnie. Do wyborów jest jeszcze dość czasu, żeby się nie wygłupiać i nie pokazywać, po której się jest stronie. Dopóki jest jakakolwiek minimalna szansa, że się załapią na listy wyborcze z woli Donalda Tuska to nikt nie będzie ryzykować. A kiedy już będzie jasne, że się nie załapią to wtedy będą jakieś rozłamy i ruchy. Do tego mamy jeszcze masę czasu, więc przez przynajmniej półtora roku będziemy mieli takie wojenki.

Rozmawiała Anna Sarzyńska

fot. M. Czutko

CAŁA ROZMOWA W WERSJI WIDEO NA wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook