Jedynie prawda jest ciekawa


Jachowicz: Tusk dopuścił się skandalu

16.10.2016

Zdaniem Jerzego Jachowicza z tygodnika wSieci decyzja o oddaniu Rosji śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej „to najpoważniejsza sprawa i największy skandal, jakiego dopuścił się Tusk”.

W "Politycznej kawie" w Telewizji Republika Dominik Tarczyński z PiS, Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 i Jerzy Jachowicz z tygodnika wSieci rozmawiali między innymi o tym, czy Polska powinna poprzeć Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europy.

Marek Pyza, publicysta tygodnika wSieci uważa, że z analizy prawnej zarzuty należą się Tuskowi, „chodzi zwłaszcza o art. 129 kodeksu karnego („Kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.”), za decyzję o zastosowaniu załącznika 13 konwencji chicagowskiej, który w praktyce oddał badanie tragedii smoleńskiej w ręce Rosjan, a Polskę ustawił w pozycji petenta.” Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro potwierdził, że działalność Tuska i jego decyzje jako premiera są pod lupą prokuratury. Coraz bardziej prawdopodobne jest, że Donald Tusk nie uzyska wsparcia polskiego rządu przed wyborami na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej.

Bez poparcia rządu polskiego, wybór Tuska na szefa Rady Europejskiej jest niemożliwy. W tym przypadku musi być zgoda wszystkich rządów. Narracja, którą przyjął Donald Tusk, to jest narracja męczennika. Nie próbuje on odnosić się do zarzutów pojawiających się w przestrzeni publicznej w sposób merytoryczny, tylko stara się zbudować takie poczucie, że mamy do czynienia z rządem, który chce się mścić, a on będzie męczennikiem, a UE razem z nim, jeśli go straci – mówił Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości.

Nie do końca pasuje mi tu teza, że to nie są przepychanki personalne, bo ja pamiętam czas, kiedy politycy Prawa i Sprawiedliwości opowiadali się, że poprą Tuska na następną kadencję. Dziwiłam się, bo my od początku byliśmy przeciwni. Dobrze, że PiS zmieniło zdanie, mówiliśmy od samego początku, że to nie jest dobry kandydat – Agnieszka Ścigaj, wiceprzewodnicząca klubu Kukiz'15.

Agnieszka Ścigaj podała też w wątpliwość kompetencje Donalda Tuska do pełnienia funkcji szefa Rady Europejskiej, jako że za jego kadencji Wielka Brytania ogłosiła wyjście z UE.

Zdaniem Jerzego Jachowicza z tygodnika wSieci decyzja o oddaniu Rosji śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej „to najpoważniejsza sprawa i największy skandal, jakiego dopuścił się Tusk”.

Dominik Tarczyński sądzi, że istnieje podstawa do tego, żeby nie tylko postawić Tuskowi zarzuty, ale też postawić go przed Trybunałem Stanu.

[fot.wPolityce.pl]

Telewizja Republika

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook