Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki: Ta ustawa to coś niebywałego

06.02.2013

Rozmowa ze Stanisławem Janeckim, publicystą tygodnika "wSieci".

Stefczyk.info: Portal wPolityce.pl opisał w poniedziałek ustawę, która upoważnia polskich urzędników do wezwania funkcjonariuszy obcych państw na pomoc do Polski. Jak Pan ocenia tę ustawę?

Stanisław Janecki: To jest najdziwniejszy projekt ustawy, jaki czytałem w przeciągu kilku ostatnich lat. A biorąc pod uwagę projekty ustaw, które wprowadzają w Polsce rozwiązania groźne w perspektywie długofalowej, te propozycje są najbardziej szkodliwe ze wszystkich, które czytałem. Przecież ta ustawa pozwala funkcjonariuszom obcych państw, w tym tajnych służb, działać na terytorium Polski w okolicznościach niezdefiniowanych, czy zdefiniowanych w sposób mylący i przykrywkowy. Chodzi mi o takie sytuacje, jak ochrona imprez masowych czy interwencje związane z sytuacjami kryminalnymi. W mojej ocenie najniebezpieczniejsza jest jednak możliwość wykorzystania obcych służb przy zabezpieczaniu imprez masowych.

Dlaczego?

Wyobraźmy sobie, że pod działaniem tej ustawy są przeprowadzane Euro 2012. I w ich czasie dochodzi, jak doszło, do zamieszek na moście Poniatowskiego. Wyobraźmy sobie, że w tłum wmieszani są agenci tajni służb zagranicznych np. rosyjskich. Oficjalnie uczestniczą wraz z polskimi służbami w zabezpieczaniu imprezy. Jednak możliwość prowokacji, podsycania agresji jest tak wielka w tej sytuacji, że ktoś, kto dopuszcza do takiej możliwości jest niezrównoważony, albo jest prowokatorem. Albo wyobraźmy sobie demonstrację niepodległościową, na którą znów przyjeżdżają lewacy. Oni atakują polskich patriotów, a potem gdzieś się chowają. I okazuje się, że w tym wszystkim uczestniczą niemieccy agenci po cywilnemu, nawiązują ze sobą łączność, działają w sposób zorganizowany itd. Przecież mamy niebezpieczeństwo wielkiej draki na skalę międzynarodową. Ktoś dopuszczający takie historie działa w sposób szalenie niebezpieczny.

Wiele osób szokuje ten projekt.

Ten pomysł na pierwszy rzut oka przypomina rozwiązania znane z czasów komunizmu. Przypomina sprawę bratniej pomocy, która nigdy nie przyniosła nam nic dobrego. I sądzę, że z obecnego rozwiązania również nic dobrego nie wyjdzie. Jeśli się dopuszcza takie rozwiązania na małą skalę, to można się spodziewać, że to będzie ewoluować. W ustawie mamy zapis, że do Polski może przybyć grupa 200 obcych funkcjonariuszy, a na większą liczbę osób musi się zgodzić odpowiedni urząd. Jednak nie ma ograniczenia liczby takich grup. Takich grup może być wiele itd. Dodatkowo, w ustawie nie ma ograniczenia ws. pochodzenia służb obcych. Jeśli mówimy o działaniach formacji z krajów UE to sprawa jest mniej szokująca. Ale już zgoda na operowanie w Polsce służb z krajów spoza UE, to już jest zaproszenie do awantury. Wpuścimy do Polski służby Łukaszenki? Tak może być, jeśli się okaże, że prowadzona jest jakaś operacja np. antynarkotykowa. A przy tej okazji wraz ze służbami przybędzie do Polski cała masa agentury białoruskiej. I ludzie z tych służb będą mogli prowadzić działania. To jest coś niebywałego, w to trudno uwierzyć w XXI wieku.

Rząd powołuje się na wymogi prawa europejskiego.

To jest hipokryzja i oszustwo. Żadne unijne wymogi, żadne prawo Europy nie przewidują ingerencji służb obcego państwa na terytorium III RP. Polska konstytucja jest nadrzędna w tej kwestii. Powoływanie się na ten argument w uzasadnieniu ustawy jest oszustwem lub zwykłym pretekstem, żeby taką ustawę przeforsować. Chciałbym poznać intencje tych, którzy tę ustawę wprowadzają, ponieważ gotują nam piekło. To otwiera furtkę do działania tajnych służb, tajnych operacji, do wwożenia niebezpiecznych substancji w Polsce. To może się np. skończyć porywaniem ludzi przez obce służby. Bardzo łatwo mi sobie wyobrazić, że służby rosyjskie czy białoruskie organizują korzystając z tej ustawy akcję w Polsce, w ramach której porywają dysydenta i wywożą go do swojego kraju. Przecież wielu np. Białorusinów przebywa w Polsce. Takie akcje będą możliwe przez tę ustawę. To jest więc sytuacja kuriozalna.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook