Jedynie prawda jest ciekawa

Janecki: Schetyna igra z ogniem albo nie wie co robi

05.07.2016

„Grzegorz Schetyna na konwencji Platformy Obywatelskiej tak się zakałapućkał, że powiedział parę bardzo dziwnych rzeczy, a jedną wyjątkowo niebezpieczną. Nie sądzę, aby był to przypadek i żeby polityk z takim dużym doświadczeniem w polityce, nie zdawał sobie sprawy z konsekwencji tego co powiedział, a jeżeli zdaje sobie sprawę, to igra z ogniem, a nawet gorzej” - mówił w wideo komentarzu publicysta tygodnika „wSieci” Stanisław Janecki.

Janecki odniósł się do propozycji o jakich mówił podczas swojego przemówienia w Katowicach lider PO. "Grzegorz Schetyna zaproponował likwidację wojewodów i oparcie władzy samorządowej czy regionalnej wyłącznie na marszałkach wojewódzkich sejmików. Jest to rozwiązanie bardzo szkodliwe, ponieważ państwo polskie zrezygnowałoby ze swojej władzy w regionach. Niebezpieczne jest z kolei dlatego, że oznacza to wpisanie się w taką koncepcje Unii Europejskiej, która ma prowadzić do jej federalizacji, żeby przestała być konfederacją państw narodowych. Ma to prowadzić do tego, że Unia Europejska stanie się państwem federalnym, z jakimś rządem centralnym i z odebraniem podmiotowości parlamentowi krajowemu, rządowi, a prezydent byłby tylko malowany" - tłumaczy publicysta. 

Stanisław Janecki wskazał także na inne niebezpieczeństwo, wynikające z propozycji Schetyny. "Jest to o tyle niebezpieczne, że taka koncepcja pojawiła się w Niemczech w latach 90. i służyła temu, aby w jakimś sensie wchłonąć gospodarczo i podporządkować sobie politycznie zachodnie tereny Polski. Przecież ze słabszymi regionami na zachodnich terach Polski, można by sobie  znacznie łatwiej poradzić niż z rządem w Warszawie" - podkreślił.

kk/YouTube/Portal wPolityce

[fot. Fratria]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook