Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki: Premier jest oderwany od rzeczywistości

06.07.2013

"Tusk faktycznie nie jest ulubionym politykiem "Gazety Wyborczej", nigdy nim zresztą nie był. Ale jest jedynym, na którego mogą liczyć" - ocenia Stanisław Janecki.

"Z tej rozmowy wynika kompletne oderwanie premiera Tuska od rzeczywistości. Problem polega na tym, że ten rząd nie rozwiązuje żadnych konkretnych problemów, bo jakie one są? To przede wszystkim następujące zubożenie rodzin, bezrobocie. Najnowsze dane GUS i NBP pokazują, że dochody gospodarstw domowych maleją po raz pierwszy od kilkunastu lat, spada też konsumpcja, mamy wysokie bezrobocie. Na te konkretne sprawy rząd nie ma rozwiązania, a że w jakiejś miejscowości powstanie most? Owszem, to ważne, ale to problemy starosty, wójta, burmistrza, a nie premiera państwa. Szef rządu ma rozwiązywać problemy biedy, bezrobocia, niskiego poziomu edukacji, dużej emigracji, etc." - mówi w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl Stanisław Janecki, publicysta tygodnika "Sieci".

Dziennikarz analizuje punkt po punkcie rozmowę, jakiej "Gazecie Wyborczej" udzielił premier Donald Tusk. Zdaniem publicysty "Sieci" premier zaostrza kurs straszenia PiS-em: "To paliwo już nie wystarcza i już dawno się wypaliło. Ale w tej chwili to nie PiS jest centrum tego zagrożenia, Donald Tusk otwarcie mówi o zagrożeniu ze strony narodowców. Stworzono klimat frontu quasi nazistowskiego. PiS znika tu jako element bezpośredniego zagrożenia, choć przypisuje mu się rolę katalizatora totalitarnych ruchów faszystowskich, które mają doprowadzić do domniemanego zamordyzmu. Trzeba było sobie stworzyć nowe demony, które zresztą są równie absurdalne, bowiem Ruchowi Narodowemu można sporo zarzucić, ale ci, którzy byli na kongresie nie współgrają z obrazem groźnych faszystów" - ocenia Janecki.

I puentuje: "Tusk faktycznie nie jest ulubionym politykiem "Gazety Wyborczej", nigdy nim zresztą nie był. Ale jest jedynym, na którego mogą liczyć. Chodzi o zbudowanie historycznego sojuszu sił postpeerelowskich z nowymi, o którym zawsze marzył Michnik i o którym pisał razem z Cimoszewiczem w latach 90. Tusk stał się jedyną osoba, która w opinii Michnika i "Wyborczej" jest w stanie zrealizować tę ideę" - kończy Janecki.

Całość rozmowy na wPolityce.pl.

ll

[Fot. autobustuska.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook