Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki: Obcujemy z totalną groteską

25.10.2016

"Im bardziej wsłuchiwałem się w to, czego protestujący maja dość, to byłem zdumiony i miałem poczucie obcowania z totalną groteską, bo mają dość tego, czego nikt im nie chce odbierać" - zauważył w najnowszym wideokomentarzu Stanisław Janecki, dziennikarz i publicysta tygodnika "wSieci".

Jak podkreślił, protestujący mają dość klerykalizacji życia z Polsce, podczas gdy mogą - zupełnie swobodnie - nie być osobami religijnymi, a nawet być antyklerykałami, nie mieć nic wspólnego z Kościołem.

„Nikt z tego powodu nie sprawi im żadnych kłopotów ani trudności. Mają dość jakiejś policji obyczajowej, której nie ma, i której rząd nie zamierza wprowadzić. Mają dość konkretnej rzeczy, jak zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej, której rząd nie zamierza zaostrzać, co wielokrotnie pani premier ostatnio komunikowała. Generalnie mają dość tego wszystkiego, co przypisują władzy, a czego nie ma” - podkreślił dziennikarz.

Stanisław Janecki zadał sobie również pytanie, jak skuteczne mogą być protesty społeczne, które są tak oderwane od rzeczywistości?

„Moim zdaniem nie mogą być skuteczne, ponieważ muszą mieć jakąś rzeczywistą materię, jakieś odniesienie do realiów. Jeśli są całkowicie zawieszone w próżni, jeśli trwają w jakimś matrixie, to po prostu są artefaktem. Są czymś, co należny traktować w kategoriach owszem obyczajowych, socjologicznych, etnologicznych, kulturoznawczych, natomiast nie jako realny protest” - powiedział.  

Zastanawiał się także, na czym polega nowoczesność demonstrujących.

„Otóż na wypowiadaniu zaklęć, na wypowiadaniu swoistych inkantacji i na odprawianiu czarów. Dlatego, że jeśli coś jest nieuchwytne, jeśli przedmiot protestu jest nieuchwytny, to wszystko sprowadza się do zaklęć i do czarów” - stwierdził Stanisław Janecki.

Zobacz cały wideokomentarz:

wkt/YouTube/wPolityce.pl

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook