Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki: NPW zamazuje prawdę

07.03.2013

Rozmowa ze Stanisławem Janeckim, publicystą współpracującym z tygodnikiem „Sieci”.

Stefczyk.info: W ostatnich dniach mieliśmy kolejny taniec prokuratury związany z doniesieniami o trotylu. Tym razem śledczy dementowali wiadomości „Gazety Polskiej”, która pisała, że w badaniach laboratoryjnych potwierdzono wykrycie trotylu na wraku tupolewa. Jak oceniać zachowanie wojskowych śledczych?

Stanisław Janecki: Prokuratura wojskowa nie dała nam jeszcze żadnego dowodu, że rzetelnie prowadzi śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej. Sprzeczne komunikaty, jakie prokuratura do tej pory publikowała, świadczą, że prowadzi ona jakąś skomplikowaną grę i ulega politycznemu sterowaniu, albo jest zupełnie nieudolna. Z jej działań nie wyłania się bowiem żaden spójny obraz. Jednego dnia prokuratura czemuś zaprzecza, następnego wydaje komunikat, że czegoś nie stwierdziła, ale jeszcze nie stwierdziła, albo nie stwierdziła pod jakimiś warunkami. Kiedy przeczytałem kolejne dementi NPW zażartowałem, że prokurator powiedział zgodnie z tym schematem: wedle marcowego stanu badania kalendarza nie stwierdziliśmy istnienia kwietnia. Tylko to nic nie znaczy. W kwietniu okaże się bowiem, że stwierdzono istnienie kwietnia, ale nie stwierdzono istnienia maja itd.

O co tu chodzi?

To jest łańcuch sylogizmów, które zamazują jedynie prawdę. To jeden powód mojej nieufności do prokuratury. Drugim jest długotrwałe podtrzymywanie wersji rosyjskiej. Komitet Śledczy opowiada różne rzeczy na temat badania próbek, czy na temat ekspertyz. I nawet jeśli wyglądały one na absurdalne lub wręcz fałszywe, bądź zwyczajnie opierały się nie na badaniach, ale opowieściach, czy zwykłych oględzinach, to polska prokuratura nic o tym nie mówiła. Dopiero gdy mieliśmy do czynienia z jakimś szokującym nadużyciem czy kłamstwem, gdy w Polsce opinia publiczna oburzała się na takie oszustwo śledczy coś „bąkali”. Jednak nigdy nie był to czytelny komunikat. I to się dzieje właśnie na naszych oczach. Rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin poinformował właśnie, że polsko-rosyjska grupa biegłych i śledczych nie znalazła żadnych dowodów na to, że nastąpił wybuch. I choć Naczelna Prokuratura Wojskowa wydała komunikat w tej sprawie, zaznaczając, że niczego z Rosjanami nie badano, to śledczy nie oburzyli się, że Markin powołuje się na nich w swojej wypowiedzi. To przecież jest granda. To powinno skutkować jakąś formalną reakcją polskiej strony.

Jak więc podchodzić do komunikatów NPW?

Nie ma najmniejszego powodu, by im ufać. One mają przede wszystkim spełniać funkcję zaporową, mają powiedzieć, że nic istotnego nie zbadaliśmy, a nawet jeśli to niczego nie zmienia w znanej już wersji katastrofy, wierzcie Polacy w to, co już wiecie. I drugi cel – pozostawienie resztek wiarygodności NPW. Śledczy pokazują, że coś w sprawie smoleńskiej robią i być może coś kiedyś znajdą, a nic nie mówią, bo nie ma powodu do pośpiechu. To jednak zupełnie niepoważne, bowiem przy obecnej technologii wiele spraw można dość szybko ustalić, a zamiast używać ezopowego języka zaciemniającego prawdę należałoby zwyczajnie co zbadano i jakie hipotezy to uprawdopodobnia. Jednak my nic takiego nie słyszymy. To utwierdza mnie w przekonaniu, że w prokuraturze wojskowej siedzą amatorzy.

Rozmawiał TK
[Fot. Bartosz Staszewski/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook