Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki: Najgorsi ministrowie zostaną

14.02.2013

Zapowiedziane przez premiera zmiany w rządzie komentuje Stanisław Janecki, publicysta tygodnika "W Sieci".

Stefczyk.info: Premier zapowiedział zmiany w rządzie po odejściu Tomasza Arabskiego. Jakich zmian się pan spodziewa?

Stanisław Janecki, publicysta " W Sieci": Przede wszystkim to był komunikat na zastraszenie różnych ludzi w rządzie. Mniejsze znaczenie ma to, kto zostanie wymieniony, a większe to, żeby jak najwięcej ludzi w rządzie się bało. Chodzi także o to, żeby w społeczeństwo poszedł taki komunikat, że oto szykuje się zmiana, a więc premier nie jest przywiązany do ludzi i faktem stają się zapowiedzi, że będzie ich rozliczał. Żadne wielkie zmiany się nie szykują, ale szykuje się czas gdybania o tym, co się stanie i co zrobi premier, kto straci, a kto nie.

Może ktoś jednak szczególnie podpadł premierowi?


Na pewno podpadł mu minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Podpadł, tym, że ostatnio ukazało się sporo artykułów, było dużo plotek na temat tego, jak lansuje swoich ludzi w spółkach Skarbu Państwa, jak się usamodzielnia, wzmacnia swoją pozycję. Sprawa dofinansowania LOT-u czy inne decyzje, dotyczące spółek SP nie były konsultowane z premierem, o czym świadczą późniejsze reakcje szefa rządu. Dlatego Budzanowski jest na cenzurowanym i może się nie utrzymać. Przez chwilę spodziewałem się, że może Stanisław Kalemba zostanie wymieniony, ale ponieważ Januszowi Piechocińskiemu w ogóle na tym nie zależy, a Donald Tusk wręcz pochwalił Kalembę, tak się pewnie nie stanie, a minister się ostanie. Innych premier nie wymieni, bo wiązałoby się to z przyznaniem się do błędu i wprowadzeniem zamieszania w szeregach Platformy, a na tym Tuskowi nie zależy. Premierowi zależy na świętym spokoju. Być może dojdzie do dymisji szefa BOR-u generała Janickiego. To miałoby znaczenie dla opinii publicznej, chociaż ten człowiek powinien być zdymisjonowany dwa i pół roku temu. Ponieważ wciąż trwa, może to być związane z czynnikami poza merytorycznymi. Ta dymisja byłaby dobrze widziana przez opinię publiczną i być może premier zdecyduje się na to, żeby poprawić sobie wizerunek w tej bardziej prawicowej części elektoratu, która bardzo krytycznie ocenia Janickiego. Być może możemy się spodziewać nowego szefa ABW, bo obecny jest tylko p.o.

Nie mówi pan o ministrze Nowaku, a po tym co dzieje się na kolei czy po skandalu z finansowaniem budowy autostrad, to byłoby dość naturalne.


To prawda, że minister Nowak nie nadaje się zupełnie do tej funkcji. Życzyłbym sobie, żeby odpowiedział za swoje skandaliczne urzędowanie. Życzyłbym sobie także, żeby za swoje wpadki odpowiedziała Krystyna Szumilas, która kompletnie się nie nadaje. Ona kompletnie nie wie co zrobić w resorcie edukacji. Wydawało się, że po Katarzynie Hall nie może być gorszego ministra. Okazało się, że jednak może: Szumilas. Dla utrzymania pozorów, że rząd jest funkcjonalny, te osoby należałoby z niego usunąć. Nic takiego oczywiście się nie stanie, bo premier musiałby przyznać, że pomylił się w swoich wyborach.

A Jarosław Gowin może spać spokojnie?

Jarosław Gowin to zupełnie inna historia. Zamęt jaki wywołałaby decyzja o usunięciu ministra sprawiedliwości z rządu jest nieopłacalny. Gowin w opozycji jest groźniejszy niż Gowin w rządzie. Wydaje się, że panowie na razie załagodzili sytuację i jeszcze dadzą sobie czas na ułożenie współpracy. Paradoksalnie Gowin, który wydawałby się pierwszym kandydatem do wylotu, raczej zostanie. Donaldowi Tuskowi nie jest potrzebne zamieszanie w partii, przynajmniej teraz, gdy nie wie na czym stoi. Gdyby Gowin został odwołany, znaczyłoby to, że osobiste urazy premiera są silniejsze niż zdrowy rozsądek. Ale premier nie zechce na razie zadzierać z częścią klubu. Gdy Gowin jest ministrem, można mu bezkarnie sprzedać kuksańca przed kamerami, przywołać go do porządku, pożartować z niego. Poza rządem nie byłby do kontrolowania.

A minister Arłukowicz?

Ten na pewno zostanie. To był osobisty pomysł Donalda Tuska. Odwołując Arłukowicza przyznałby się, że nie zna się na ludziach. A tego przecież nie zrobi.

Rozmawiała DLOS

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook