Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki: Mamy do czynienia z kaskadą kłamstw

24.01.2015

O stenogramach z Jaka-40, które prokuratura przedstawiła blisko po pięciu latach od katastrofy smoleńskiej, a także o słowach papieża Franciszka o wielodzietności rozmawiali goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3 - wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika „Idziemy” i portalu wPolityce.pl.

Audycję poprowadził Marcin Wikło.

Piotr Zaremba, publicysta tygodnika „wSieci”, zwrócił uwagę na sposób prowadzenia śledztwa oraz na moment, w którym Naczelna Prokuratura Wojskowa zdecydowała się przedstawić zapisy z rejstratorów.

„To jest jakaś wielka kpina z samego pojęcia śledztwa. Ono nie może trwać tak długo, że traci kontakt z wydarzeniem. Za każdym razem zdarza się jednak tak, że kolejny wątek sprawy jest związany z okresem wyborczym. To skandal.”


Również Stanisław Janecki skrytykował działania prokuratury. 

„Mamy do czynienia z kaskadą kłamstw, które powodują, że prokuratura znając swoje grzechy w tej kwestii, boi się ujawnić wszystkie dokumenty. Ponieważ okazuje się, że po 3-4 latach badano niektóre elementy, to śledczy czekają na to, by to nie było sprzeczne. Te piętrowe kłamstwa powodują, że wszyscy się w tym gubią” – mówił publicysta tygodnika „wSieci”.

Ks. Henryk Zieliński wsakzał, że okres oczekiwania na stenogramy rodzi wiele pytań i budzi wątpliwości. 

„Jeżeli nagrania są z polskiego samolotu, który przyleciał tego samego dnia, którego przyleciała katastrofa, to dlaczego prawie pięć lat czekano na spisanie i przetłumaczenie zapisów? Domysły narzucają się same” – podkreślił redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”.

Goście dyskutowali także na temat słów papieża Franciszka o rodzinach wielodzietnych, które stały się tematem wielu dyskusji.


„W tym wszystkim była manipulacja” – zaznaczył ks. Zieliński.  „Wyszło na to, że Ojciec Święty wypowiedział się przeciwko rodzinom wielodzietnym. A ta rozmowa dotyczyła konkretnej sytuacji, która ma miejsce na Filipinach. Powiedział coś, co nie jest niczym nowym w nauczaniu Kościoła – mówił o odpowiedzialnym rodzicielstwie, a nie rodzicielstwie z przypadku. Dlatego mówił, że kwestie dzietności trzeba analizować w swoim sumieniu.”


Piotr Zaremba podkreślił, że głównym problemem Ojca Świętego jest to, że próbując dotrzeć do opinii publicznej, używa wyrazistych przenośni.


„ W Polsce pretensje były zgłaszane nie co do treści, ale o to jedno słowo. Rodziny wielodzietne są i tak w Polsce na cenzurowanym i tu o to pojawia się Ojciec Święty, który używa podobnego języka. Ale to też problem Kościoła i popkulturyzacji. Jeśli papież w każdej rozmowie z mediami mówi językiem takim, jak wszyscy, to pojawiają się kłopoty.”

Publicysta jednak wskazuje, że taka sytuacja nie powinna skłaniać konserwatystów do tak surowego krytykowania papieża do jakiego doszło m.in z ust Rafała Ziemkiewicza.
 
„Ale nawet jeżeli tak jest, to musimy się nauczyć jako katolicy z tym żyć, a nie robić straszny problem. Jeżeli papieża można besztać i krytykować z pozycji konserwatywnych, to jest to coś bardzo dziwnego. Nawiązuję przy tym do skandalicznych słów Rafała Ziemkiewicza. Świat, w którym papieża nazywa się idiotą, jest światem gorszym.”


„Tutaj złą robotę zrobili niektórzy katoliccy publicyści, co dotyczy na przykład Tomasza Terlikowskiego, który wystąpił ze świętym oburzeniem, nie doczytawszy do końca tych słów” – przypomniał ks. Zieliński.

Stanisław Janecki zwrócił uwagę na różnice kulturowe, które mogą utrudniać pojmowanie słów Ojca Świętego.

„To zasadnicza różnica kulturowa – Jan Paweł II był profesorem filozofii, papież Benedykt tym bardziej był zakorzeniony w hermeneutyce, rozumieniem pojęć i śledzeniem ich drogi, a papież Franciszek wywodzi się z kultury, gdzie panuje dominacja nie kultury pisanej, ale mówionej. To chodzenie po ulicy, rozmowa z ludźmi – to zupełnie inna tradycja i inny język, co jest podatne na rozmaite nadużycia.”„Nie powinniśmy współtworzyć Operacji Franciszek razem z „Gazetą Wyborczą” – spuentował Piotr Zaremba.

lw/lap/Radio Warszawa

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook