Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki: Mamy do czynienia z kaskadą kłamstw

24.01.2015

O stenogramach z Jaka-40, które prokuratura przedstawiła blisko po pięciu latach od katastrofy smoleńskiej, a także o słowach papieża Franciszka o wielodzietności rozmawiali goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3 - wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika „Idziemy” i portalu wPolityce.pl.

Audycję poprowadził Marcin Wikło.

Piotr Zaremba, publicysta tygodnika „wSieci”, zwrócił uwagę na sposób prowadzenia śledztwa oraz na moment, w którym Naczelna Prokuratura Wojskowa zdecydowała się przedstawić zapisy z rejstratorów.

„To jest jakaś wielka kpina z samego pojęcia śledztwa. Ono nie może trwać tak długo, że traci kontakt z wydarzeniem. Za każdym razem zdarza się jednak tak, że kolejny wątek sprawy jest związany z okresem wyborczym. To skandal.”


Również Stanisław Janecki skrytykował działania prokuratury. 

„Mamy do czynienia z kaskadą kłamstw, które powodują, że prokuratura znając swoje grzechy w tej kwestii, boi się ujawnić wszystkie dokumenty. Ponieważ okazuje się, że po 3-4 latach badano niektóre elementy, to śledczy czekają na to, by to nie było sprzeczne. Te piętrowe kłamstwa powodują, że wszyscy się w tym gubią” – mówił publicysta tygodnika „wSieci”.

Ks. Henryk Zieliński wsakzał, że okres oczekiwania na stenogramy rodzi wiele pytań i budzi wątpliwości. 

„Jeżeli nagrania są z polskiego samolotu, który przyleciał tego samego dnia, którego przyleciała katastrofa, to dlaczego prawie pięć lat czekano na spisanie i przetłumaczenie zapisów? Domysły narzucają się same” – podkreślił redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”.

Goście dyskutowali także na temat słów papieża Franciszka o rodzinach wielodzietnych, które stały się tematem wielu dyskusji.


„W tym wszystkim była manipulacja” – zaznaczył ks. Zieliński.  „Wyszło na to, że Ojciec Święty wypowiedział się przeciwko rodzinom wielodzietnym. A ta rozmowa dotyczyła konkretnej sytuacji, która ma miejsce na Filipinach. Powiedział coś, co nie jest niczym nowym w nauczaniu Kościoła – mówił o odpowiedzialnym rodzicielstwie, a nie rodzicielstwie z przypadku. Dlatego mówił, że kwestie dzietności trzeba analizować w swoim sumieniu.”


Piotr Zaremba podkreślił, że głównym problemem Ojca Świętego jest to, że próbując dotrzeć do opinii publicznej, używa wyrazistych przenośni.


„ W Polsce pretensje były zgłaszane nie co do treści, ale o to jedno słowo. Rodziny wielodzietne są i tak w Polsce na cenzurowanym i tu o to pojawia się Ojciec Święty, który używa podobnego języka. Ale to też problem Kościoła i popkulturyzacji. Jeśli papież w każdej rozmowie z mediami mówi językiem takim, jak wszyscy, to pojawiają się kłopoty.”

Publicysta jednak wskazuje, że taka sytuacja nie powinna skłaniać konserwatystów do tak surowego krytykowania papieża do jakiego doszło m.in z ust Rafała Ziemkiewicza.
 
„Ale nawet jeżeli tak jest, to musimy się nauczyć jako katolicy z tym żyć, a nie robić straszny problem. Jeżeli papieża można besztać i krytykować z pozycji konserwatywnych, to jest to coś bardzo dziwnego. Nawiązuję przy tym do skandalicznych słów Rafała Ziemkiewicza. Świat, w którym papieża nazywa się idiotą, jest światem gorszym.”


„Tutaj złą robotę zrobili niektórzy katoliccy publicyści, co dotyczy na przykład Tomasza Terlikowskiego, który wystąpił ze świętym oburzeniem, nie doczytawszy do końca tych słów” – przypomniał ks. Zieliński.

Stanisław Janecki zwrócił uwagę na różnice kulturowe, które mogą utrudniać pojmowanie słów Ojca Świętego.

„To zasadnicza różnica kulturowa – Jan Paweł II był profesorem filozofii, papież Benedykt tym bardziej był zakorzeniony w hermeneutyce, rozumieniem pojęć i śledzeniem ich drogi, a papież Franciszek wywodzi się z kultury, gdzie panuje dominacja nie kultury pisanej, ale mówionej. To chodzenie po ulicy, rozmowa z ludźmi – to zupełnie inna tradycja i inny język, co jest podatne na rozmaite nadużycia.”„Nie powinniśmy współtworzyć Operacji Franciszek razem z „Gazetą Wyborczą” – spuentował Piotr Zaremba.

lw/lap/Radio Warszawa

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook