Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki: Jak działa "wajchowy"?

24.01.2017

„Znika jakiś polityk, bo znajdują się na niego kompromitujące materiały. Inny awansuje, powstaje nowa partia. Co stoi za tymi mechanizmami? Pojawia się określenie „wajchowy” - mówi w najnowszym wideokomentarzu Stanisław Janecki, publicysta tygodnika „wSieci”.

Jak wyjaśnia, kiedy „wajchowy” przestawia wajchę, zmienia się rzeczywistość polityczna. Jednak jest on skuteczny dlatego, że jest w zasadzie niewykrywalny.

„Wajchowy” przestawił wajchę i zmienia się polityczna rzeczywistość. Bardzo często jest to określane jako spiskowa teoria dziejów, bo przecież wszystko jest widoczne, demokracja działa, są wybory, są ciała przedstawicielskie, są ci, którzy sprawują władze wykonawczą. Nic bardziej błędnego. „Wajchowy” dlatego jest skuteczny, że działa poza tymi mechanizmami” - mówi Janecki.

„Wajchowy” działa tak, że nie można odczytać jego intencji. Nie ma czegoś takiego, jak jeden „wajchowy”, ale są bardzo ważne interesy, które mają ludzie niekoniecznie dobrze myślący o Polsce i niekoniecznie dobrze życzący tym, którzy zostali wybrani w demokratyczny sposób.

Publicysta wymienia tu kilka grup interesów.

„To są ludzie służb, którzy mają kwity, teczki na ludzi i potrafią ich dyscyplinować – także tych u władzy. To media, które mogą prowadzić różne kampanie i ułatwiać działanie tego elementu, który nazywa się służbami. To również biznes, kapitał i międzynarodowe kręgi, które mają swoje interesy i ważne jest dla nich kto rządzi i jak rządzi” - mówi publicysta.

Najbardziej nieprzewidywalnym elementem, zdaniem Janeckiego, są różne kręgi zewnętrzne, od tajnych służb, wywiadów zagranicznych, po stowarzyszenia, czy ludzi opętanych naprawianiem demokracji w Polsce czy w krajach takich, jak Polska.

„De facto sprowadza się to wyłącznie do mieszania. Obecność „wajchowego” nie budzi wątpliwości. Natomiast powiedzenie, na czym konkretnie to polega stwarza pewne trudności, bo „wajchowy” działa sieciowo, poprzez różne elementy, doraźnie wykorzystując siły, żeby wpłynąć na decyzje w Polsce”.

Zauważa, że przerwanie swobody „wajchowego” w Polsce byłoby jednym z osiągnięć Polski.

„Wajchowy,” jako czynnik nieprzewidywalny, zewnętrzny, uwikłany, mający zupełnie inne interesy niż państwo, zawsze jest czymś wyjątkowo szkodliwy. Żaden rząd III RP z „wajchowym” sobie nie poradził, co świadczy, że jest on ponad konkretną władzą. Ma nie tylko siłę przetrwania, ale potrafi ewoluować tak, żeby był albo niewykrywalny, albo by było trudno powiedzieć, kto konkretny wpływa na rzeczywistość polskiego państwa” - podkreśla.

wkt

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook