Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki: Jak działa "wajchowy"?

24.01.2017

„Znika jakiś polityk, bo znajdują się na niego kompromitujące materiały. Inny awansuje, powstaje nowa partia. Co stoi za tymi mechanizmami? Pojawia się określenie „wajchowy” - mówi w najnowszym wideokomentarzu Stanisław Janecki, publicysta tygodnika „wSieci”.

Jak wyjaśnia, kiedy „wajchowy” przestawia wajchę, zmienia się rzeczywistość polityczna. Jednak jest on skuteczny dlatego, że jest w zasadzie niewykrywalny.

„Wajchowy” przestawił wajchę i zmienia się polityczna rzeczywistość. Bardzo często jest to określane jako spiskowa teoria dziejów, bo przecież wszystko jest widoczne, demokracja działa, są wybory, są ciała przedstawicielskie, są ci, którzy sprawują władze wykonawczą. Nic bardziej błędnego. „Wajchowy” dlatego jest skuteczny, że działa poza tymi mechanizmami” - mówi Janecki.

„Wajchowy” działa tak, że nie można odczytać jego intencji. Nie ma czegoś takiego, jak jeden „wajchowy”, ale są bardzo ważne interesy, które mają ludzie niekoniecznie dobrze myślący o Polsce i niekoniecznie dobrze życzący tym, którzy zostali wybrani w demokratyczny sposób.

Publicysta wymienia tu kilka grup interesów.

„To są ludzie służb, którzy mają kwity, teczki na ludzi i potrafią ich dyscyplinować – także tych u władzy. To media, które mogą prowadzić różne kampanie i ułatwiać działanie tego elementu, który nazywa się służbami. To również biznes, kapitał i międzynarodowe kręgi, które mają swoje interesy i ważne jest dla nich kto rządzi i jak rządzi” - mówi publicysta.

Najbardziej nieprzewidywalnym elementem, zdaniem Janeckiego, są różne kręgi zewnętrzne, od tajnych służb, wywiadów zagranicznych, po stowarzyszenia, czy ludzi opętanych naprawianiem demokracji w Polsce czy w krajach takich, jak Polska.

„De facto sprowadza się to wyłącznie do mieszania. Obecność „wajchowego” nie budzi wątpliwości. Natomiast powiedzenie, na czym konkretnie to polega stwarza pewne trudności, bo „wajchowy” działa sieciowo, poprzez różne elementy, doraźnie wykorzystując siły, żeby wpłynąć na decyzje w Polsce”.

Zauważa, że przerwanie swobody „wajchowego” w Polsce byłoby jednym z osiągnięć Polski.

„Wajchowy,” jako czynnik nieprzewidywalny, zewnętrzny, uwikłany, mający zupełnie inne interesy niż państwo, zawsze jest czymś wyjątkowo szkodliwy. Żaden rząd III RP z „wajchowym” sobie nie poradził, co świadczy, że jest on ponad konkretną władzą. Ma nie tylko siłę przetrwania, ale potrafi ewoluować tak, żeby był albo niewykrywalny, albo by było trudno powiedzieć, kto konkretny wpływa na rzeczywistość polskiego państwa” - podkreśla.

wkt

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook