Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jan Rokita: Putin okazał słabość

10.05.2015

Władimir Putin wykorzystał obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej, aby poczynić wobec Zachodu przyjacielskie gesty. Nie można oprzeć się przekonaniu, że jest to w wynik poczucia słabości, a nie siły – podkreślił Jan Rokita.

Na antenie TVN24 Biznes i Świat Jan Rokita przypomniał, że kiedy obchody tego święta stanęły w Rosji pod znakiem zapytania ze względu na bojkot krajów zachodnich spowodowany konfliktem na Ukrainie, najważniejszym celem dla Putina stało się uratowanie uroczystości.   

- I to mu się udało, bo ściągnął do Moskwy światowych liderów, przywódców państw BRICS - Chin i Indii - powiedział w programie „Horyzont” Jan Rokita.

- Najważniejszym celem tego święta było uratowanie prestiżu Rosji na zewnątrz i prestiżu samego Władimira Putina wobec Rosjan. To święto, które legitymizuje wszystkie roszczenia Putina i Rosjan, tego aby w być w światowym mocarstwem - wyjaśnił logikę putinowskiego święta Rokita, dodając jednocześnie, że przemówienie prezydenta Rosji było w tym roku wyjątkowo łagodne.

- Putin nie nawiązał w ogóle do toczącej się na Ukrainie wojny. Nie udowadniał swojej racji wobec swojej inwazji na ten kraj, co zwykle czynił w takich okolicznościach. (…) Dlatego też mam takie wrażenie, że Putin chciał te obchody wykorzystać nie po to aby zaostrzać sytuację, ale aby poczynić werbalne, ciepłe, serdeczne gesty wobec Zachodu i pokazać, że on Zachód traktuje dobrze - zauważył Jan Rokita.

- Nie można oprzeć się przekonaniu, że jest to w wynik poczucia słabości, a nie siły - dodał.

Jak podkreślił Rokita, granie tymi przyjaznymi gestami wobec Unii Europejskiej mogło być także efektem kompromisu, który musiał prezydent Rosji osiągnąć z przywódcami Chin i Indii, którym nie było na rękę uczestniczenie w antyzachodnich uroczystościach.

- Można się nawet spodziewać, że Putin kupił jakimiś koncesjami przybycie na uroczystości przywódców tych państw - stwierdził Jan Rokita.

mmil/tvn24.pl

[Fot. wPolityce.pl]
Słowa kluczowe:

Władimir Putin

,

rosjanie

,

defilada

Warto poczytać

 1. siwsieci 28.05.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  Tygodnik „wSieci” ujawnia, że za atakiem na festiwal w Opolu stoją wielkie interesy prywatnych telewizji i kolejna próba uderzenia w Prawo i Sprawiedliwość.

 2. sasekk 28.05.2017

  Sasin: Dzięki Bogu Komorowski nie jest prezydentem

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości o wypowiedzi byłego prezydenta.

 3. jachnikSI 28.05.2017

  Kukiz'15 do PO: Przyjmijcie uchodźców do własnego domu

  "Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu" - powiedział w programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik z Kukiz’15.

 4. woronicza17SI 28.05.2017

  Min. Kownacki mocno do opozycji

  "Jaką trzeba być opozycją, by co roku osłabiać pozycję polskiego rządu?" - pytał wiceminister obrony narodowej na antenie TVP Info w programie "Woronicza 17".

 5. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 6. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 7. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 8. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook