Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jan Rokita: Putin okazał słabość

10.05.2015

Władimir Putin wykorzystał obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej, aby poczynić wobec Zachodu przyjacielskie gesty. Nie można oprzeć się przekonaniu, że jest to w wynik poczucia słabości, a nie siły – podkreślił Jan Rokita.

Na antenie TVN24 Biznes i Świat Jan Rokita przypomniał, że kiedy obchody tego święta stanęły w Rosji pod znakiem zapytania ze względu na bojkot krajów zachodnich spowodowany konfliktem na Ukrainie, najważniejszym celem dla Putina stało się uratowanie uroczystości.   

- I to mu się udało, bo ściągnął do Moskwy światowych liderów, przywódców państw BRICS - Chin i Indii - powiedział w programie „Horyzont” Jan Rokita.

- Najważniejszym celem tego święta było uratowanie prestiżu Rosji na zewnątrz i prestiżu samego Władimira Putina wobec Rosjan. To święto, które legitymizuje wszystkie roszczenia Putina i Rosjan, tego aby w być w światowym mocarstwem - wyjaśnił logikę putinowskiego święta Rokita, dodając jednocześnie, że przemówienie prezydenta Rosji było w tym roku wyjątkowo łagodne.

- Putin nie nawiązał w ogóle do toczącej się na Ukrainie wojny. Nie udowadniał swojej racji wobec swojej inwazji na ten kraj, co zwykle czynił w takich okolicznościach. (…) Dlatego też mam takie wrażenie, że Putin chciał te obchody wykorzystać nie po to aby zaostrzać sytuację, ale aby poczynić werbalne, ciepłe, serdeczne gesty wobec Zachodu i pokazać, że on Zachód traktuje dobrze - zauważył Jan Rokita.

- Nie można oprzeć się przekonaniu, że jest to w wynik poczucia słabości, a nie siły - dodał.

Jak podkreślił Rokita, granie tymi przyjaznymi gestami wobec Unii Europejskiej mogło być także efektem kompromisu, który musiał prezydent Rosji osiągnąć z przywódcami Chin i Indii, którym nie było na rękę uczestniczenie w antyzachodnich uroczystościach.

- Można się nawet spodziewać, że Putin kupił jakimiś koncesjami przybycie na uroczystości przywódców tych państw - stwierdził Jan Rokita.

mmil/tvn24.pl

[Fot. wPolityce.pl]
Słowa kluczowe:

Władimir Putin

,

rosjanie

,

defilada

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook