Jedynie prawda jest ciekawa


Jan Rokita: Putin okazał słabość

10.05.2015

Władimir Putin wykorzystał obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej, aby poczynić wobec Zachodu przyjacielskie gesty. Nie można oprzeć się przekonaniu, że jest to w wynik poczucia słabości, a nie siły – podkreślił Jan Rokita.

Na antenie TVN24 Biznes i Świat Jan Rokita przypomniał, że kiedy obchody tego święta stanęły w Rosji pod znakiem zapytania ze względu na bojkot krajów zachodnich spowodowany konfliktem na Ukrainie, najważniejszym celem dla Putina stało się uratowanie uroczystości.   

- I to mu się udało, bo ściągnął do Moskwy światowych liderów, przywódców państw BRICS - Chin i Indii - powiedział w programie „Horyzont” Jan Rokita.

- Najważniejszym celem tego święta było uratowanie prestiżu Rosji na zewnątrz i prestiżu samego Władimira Putina wobec Rosjan. To święto, które legitymizuje wszystkie roszczenia Putina i Rosjan, tego aby w być w światowym mocarstwem - wyjaśnił logikę putinowskiego święta Rokita, dodając jednocześnie, że przemówienie prezydenta Rosji było w tym roku wyjątkowo łagodne.

- Putin nie nawiązał w ogóle do toczącej się na Ukrainie wojny. Nie udowadniał swojej racji wobec swojej inwazji na ten kraj, co zwykle czynił w takich okolicznościach. (…) Dlatego też mam takie wrażenie, że Putin chciał te obchody wykorzystać nie po to aby zaostrzać sytuację, ale aby poczynić werbalne, ciepłe, serdeczne gesty wobec Zachodu i pokazać, że on Zachód traktuje dobrze - zauważył Jan Rokita.

- Nie można oprzeć się przekonaniu, że jest to w wynik poczucia słabości, a nie siły - dodał.

Jak podkreślił Rokita, granie tymi przyjaznymi gestami wobec Unii Europejskiej mogło być także efektem kompromisu, który musiał prezydent Rosji osiągnąć z przywódcami Chin i Indii, którym nie było na rękę uczestniczenie w antyzachodnich uroczystościach.

- Można się nawet spodziewać, że Putin kupił jakimiś koncesjami przybycie na uroczystości przywódców tych państw - stwierdził Jan Rokita.

mmil/tvn24.pl

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook