Jedynie prawda jest ciekawa


Jan Rokita: Faworyt lidera

12.07.2016

„Już po raz drugi Jarosław Kaczyński publicznie domaga się od rządu mocniejszego zaangażowania w tzw. plan Morawieckiego, a także posłuchu i większej władzy dla jego autora” – pisze Jan Rokita w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”.

Jan Rokita pisze o wymaganiach, jakie stawia Jarosław Kaczyński premier Beacie Szydło oraz oczekiwaniach, jakie ma wobec Mateusza Morawieckiego i jego planu gospodarczego. Powołuje się przy tym na dwa wystąpienia w przeddzień 3 Maja oraz podczas kongresu PiS. „Z obu tych wystąpień jasno wynikają dwie rzeczy. Pierwsza, że Kaczyński znajduje się pod wielkim oraz widocznym wpływem Mateusza Morawieckiego i domaga się dla swego faworyta większej władzy. Druga zaś to całkowite i bezkrytyczne zaufanie szefa partii nie tylko do wizji rozwoju kraju zarysowanej w planie Morawieckiego, lecz także do wszelkich konkretnych przedsięwzięć podejmowanych przez wicepremiera. Dopiero na takim tle można zrozumieć przewlekły wewnętrzny spór, jaki od co najmniej kilku miesięcy toczy się pomiędzy Nowogrodzką a Alejami Ujazdowskimi o sposób redystrybucji władzy nad gospodarką kraju. Felietonista dodaje także: Kongresowe żądanie Kaczyńskiego […] dotyczy jednak jeszcze szerszej władzy Morawieckiego. Lider PiS chce, aby pani premier dokonała takiej nowelizacji tzw. rozporządzeń atrybucyjnych, określających zakres kompetencji poszczególnych ministrów, aby Morawiecki mógł przejąć od szefowej rządu konstytucyjne uprawnienie do zwierzchnictwa nad ministrami odpowiedzialnymi za politykę gospodarczą. W pierwszej kolejności idzie o finanse i skarb, a otwarta krytyka szefa resortu finansów zawarta w mowie Kaczyńskiego dość niedwuznacznie pokazała kierunek postulowany przez prezesa”.

Jan Rokita zauważa również, że […] „powody fascynacji lidera PiS planem Morawieckiego nie są trudne do zrozumienia, a sam Kaczyński pokrótce przynajmniej wykłada je w swym przemówieniu, mówiąc o 'ostatecznym odrzuceniu szkodnika Balcerowicza' i 'nowym porządku gospodarczym'. 'A ten nowy porządek to plan Morawieckiego' -  dodaje prezes z retoryczną emfazą”.

W artykule autor podsumowuje pozycję Mateusza Morawieckiego: „Na razie sprawy dla Morawieckiego mają się bardzo dobrze. Nie musząc się rozpychać wewnątrz rządu, dostaje z woli prezesa PiS wszystko, co chce, a nawet trochę więcej. Trudno przypuszczać, aby premier Szydło dysponowała siłą potrzebną do konsekwentnego oporu w odmawianiu mu nadzoru nad wszystkimi ministrami gospodarczymi. Jeśli zaryzykuje dalszy opór po tym, jak jawnie podczas kongresu zażądał tego od niej szef partii, wcześniej czy później zapłaci za to najpewniej utratą stanowiska. […] Prawdziwa próba, przed którą staje Morawiecki, jest znacznie poważniejsza. Musi udowodnić nie tylko obywatelom, lecz przede wszystkim samemu Kaczyńskiemu, że etatystyczny wehikuł, który buduje, naprawdę działa. Inaczej także on pewnego dnia może stracić status faworyta lidera”.

Więcej o oczekiwaniach prezesa PiS wobec Mateusza Morawieckiego i jego planu we „wSieci”, w sprzedaży już od 11 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook