Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jan Pietrzak we „wSieci”: Pożegnanie Ojczyzny

19.09.2014

Wypowiedź Donalda Tuska przed odlotem do Europy z lotniska w Rębiechowie. Czytać z podkładem muzycznym poloneza a-moll Michała Kleofasa Ogińskiego.

To szczególne miejsce, z którego przychodzi mi odlecieć do Europy: port lotniczy im. Lecha Wałęsy. On już dawno odleciał… do Europejskiej Rady Mędrców. Teraz ja dla dobra Ojczyzny opuszczam was, Rodacy, by z polską nienormalnością walczyć z Brukseli.

Zostawiam wam premierę Kopaczkę. Przekopcie z nią razem tę byłą zieloną wyspę na głębokość jednego metra, najlepiej ramię w ramię ze smoleńskimi patomorfologami. Może dokopiecie się do amberu i goldu, o których słuch zaginął w podziemiach prokuratury, albo do czarnych skrzynek, po których ślad przepadł na Łubiance.

Mnie już tu nie ma i nawet nie chcę słyszeć o żadnych podsłuchach. Radka udało się wykolegować, do końca myślał, że to on przeniesie się dalej od Moskwy. Z angielskim nie ma problemów jak ja, ale z myśleniem ma kłopot. Wishfull thinking, my boy. Bartek – cóż, wróci do źródeł rodzinnych, studiować „Quo vadis” i „Latarnika”… Bronek niepocieszony, że mu wcisnąłem Kopacza. Zmiana premiera to nie jest hop-siup! I co się okazało? Że jest hop-siup! Żegnajcie Radki, Bronki, Bartki, Schetyny… Wystrychnięte dudki. Nie wydudkacie mnie na strychu, o nie! Będę z tylnego, dalekiego fotela doglądał Kopaczki i platfusów, bądźcie pewni. Zostawiam tu swoje uszy i oczy…

2,5 mln dynamicznych i aktywnych młodych Polaków, w trakcie mojej kadencji uciekło z Polski. Idę w ich ślady. Też jestem młody i dynamiczny… Nawet za bardzo nie wyłysiałem przez siedem lat premierowania… W odróżnieniu od Bronka, który po dwóch latach prezydentury wyłysiał… pod nosem.

Jadę „wyzwolić się z tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od urodzenia […]. Polskość to nienormalność – takie skojarzenie narzuca mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać, a zrzucić nie potrafię…”. Tak kiedyś mówiłem, tak myślałem. Dziś silny wolą Angeli Merkel odlatuję, by zrzucić w Brukseli to polskie brzemię! Ja, Prezydent Europy, ja, Imperator Kontynentu! Przyjemnie to brzmi…

Podsłuchał i spisał
Jan Pietrzak

Felieton pochodzi z najnowszego numeru tygodnika wSieci. Polecamy e-wydanie.

 

fot. M. Czutko
Słowa kluczowe:

wSieci

,

Bruksela

,

Donald Tusk

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook