Jedynie prawda jest ciekawa


Jan Pietrzak we „wSieci”: Pożegnanie Ojczyzny

19.09.2014

Wypowiedź Donalda Tuska przed odlotem do Europy z lotniska w Rębiechowie. Czytać z podkładem muzycznym poloneza a-moll Michała Kleofasa Ogińskiego.

To szczególne miejsce, z którego przychodzi mi odlecieć do Europy: port lotniczy im. Lecha Wałęsy. On już dawno odleciał… do Europejskiej Rady Mędrców. Teraz ja dla dobra Ojczyzny opuszczam was, Rodacy, by z polską nienormalnością walczyć z Brukseli.

Zostawiam wam premierę Kopaczkę. Przekopcie z nią razem tę byłą zieloną wyspę na głębokość jednego metra, najlepiej ramię w ramię ze smoleńskimi patomorfologami. Może dokopiecie się do amberu i goldu, o których słuch zaginął w podziemiach prokuratury, albo do czarnych skrzynek, po których ślad przepadł na Łubiance.

Mnie już tu nie ma i nawet nie chcę słyszeć o żadnych podsłuchach. Radka udało się wykolegować, do końca myślał, że to on przeniesie się dalej od Moskwy. Z angielskim nie ma problemów jak ja, ale z myśleniem ma kłopot. Wishfull thinking, my boy. Bartek – cóż, wróci do źródeł rodzinnych, studiować „Quo vadis” i „Latarnika”… Bronek niepocieszony, że mu wcisnąłem Kopacza. Zmiana premiera to nie jest hop-siup! I co się okazało? Że jest hop-siup! Żegnajcie Radki, Bronki, Bartki, Schetyny… Wystrychnięte dudki. Nie wydudkacie mnie na strychu, o nie! Będę z tylnego, dalekiego fotela doglądał Kopaczki i platfusów, bądźcie pewni. Zostawiam tu swoje uszy i oczy…

2,5 mln dynamicznych i aktywnych młodych Polaków, w trakcie mojej kadencji uciekło z Polski. Idę w ich ślady. Też jestem młody i dynamiczny… Nawet za bardzo nie wyłysiałem przez siedem lat premierowania… W odróżnieniu od Bronka, który po dwóch latach prezydentury wyłysiał… pod nosem.

Jadę „wyzwolić się z tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od urodzenia […]. Polskość to nienormalność – takie skojarzenie narzuca mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać, a zrzucić nie potrafię…”. Tak kiedyś mówiłem, tak myślałem. Dziś silny wolą Angeli Merkel odlatuję, by zrzucić w Brukseli to polskie brzemię! Ja, Prezydent Europy, ja, Imperator Kontynentu! Przyjemnie to brzmi…

Podsłuchał i spisał
Jan Pietrzak

Felieton pochodzi z najnowszego numeru tygodnika wSieci. Polecamy e-wydanie.

 

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook