Jedynie prawda jest ciekawa


Jan Pietrzak we „wSieci”: Powtórka, ale skąd?

30.08.2014

Historia uczy jednego – że nigdy nikogo niczego nie nauczyła.

Jak to się sprawdza w sprawie ukraińskiej. Francja i Niemcy kombinują w Berlinie, jak obłaskawić, udobruchać Putina, dokładnie tak, jak w 1938 r. Francja z Anglią w Monachium zaspokajały apetyt Hitlera na Czechosłowację. Okoliczności nieco inne, ale mechanizm ten sam – zdrada słabowitego sojusznika za cenę spokoju ze strony barbarzyńskiego agresora. I dobrze się stało, że polski minister nie uczestniczył w spotkaniu szefów dyplomacji Rosji, Niemiec i Francji z ukraińskim Pawłem Klimkiem. Tutaj wielu komentatorów wyrażało oburzenie, że Polska jest pomijana. Wyjaśniam – to nie Polska jest pomijana, to Sikorski i Tusk są pomijani! I bardzo dobrze. Nie nagadają głupot i nie narobią szkody w naszym imieniu. Niech jak najczęściej korzystają z okazji, żeby siedzieć cicho. Komorowski już się tego nauczył. Co wyjdzie do ludzi, wybuczą go, wygwiżdżą, musi pędzić do pałacu, robi lewatywę na ból („bul”) głowy i przez jakiś czas się nie ujawnia.

Każda aktywność tych panów w kręgach polityki światowej to dla Polski kompromitacja. To są niedołęgi. Już nawet ich protektorzy ze Wschodu i Zachodu poznali się na swoich podopiecznych. Szkoda im czasu na wysłuchiwanie politycznych amatorów niemających
nic do powiedzenia poza jałowym gaworzeniem. Ile lat można się poklepywać po plecach z kimś takim… Poza tym ci, co pociągają za sznurki w Berlinie i Waszyngtonie, pamiętają o zmowie smoleńskiej Tuska z Putinem. I wiedzą, kto jest czyją kukiełką.

Możemy się pocieszać, że polskie władze zlekceważone i odsunięte od europejskich rozgrywek, jak Legia od Ligi Mistrzów, z nadmiaru wolnego czasu zrobią coś pożytecznego dla kraju. W okresie przedwyborczym nie można tego wykluczyć. Na przykład wezwą rezerwistów na ćwiczenia, zorganizują w trybie alarmowym lokalne oddziały Gwardii Narodowej, a co najmniej wyślą broń i amunicję na Ukrainę. Tam na stepach toczy się walka również o naszą przyszłość.

Natomiast w sprawie konferencji Ławrowa w obstawie sprytnych Francuzików i Niemiaszków – normalny polski rząd oświadczyłby dobitnie, że nie będzie brał w tym udziału, dopóki Rosja nie zakończy inwazji na Ukrainę. Tam już toczy się prawdziwa wojna. Potrzebna jest zupełnie inna konferencja niż w Monachium ’38. Potrzebna jest konferencja sądowa, jak w Norymberdze ’45 – proces agresorów, ludobójców.

Jan Pietrzak

felieton ukazał się w tygodniku "wSieci"

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook