Jedynie prawda jest ciekawa


Jan Pietrzak: "Mało jest Polski w Polsce"

24.12.2012

Jan Pietrzak, Człowiek Roku 2012 „Tygodnika Solidarność” udzielił wywiadu portalowi SDP.pl.

Pietrzak pytany o to, co miał na myśli mówiąc w rozmowie z dziennikarzem z TVN24, że "jest za mało Polski w Polsce" wyjaśnia:

"To skrót myślowy. Tak jak się mówi, że jest za mało masła w margarynie czy odwrotnie albo za mało benzyny w benzynie, bo oszukują i kradną, tak samo za mało jest Polski w Polsce. To znaczy, że polskość jako zespół zasad, cech, właściwości narodu, jest tępiona przez dużą część mediów, które uważają polskość za coś nienormalnego. Tak jak to powiedział kiedyś premier Tusk, że polskość to jest nienormalność. A ja uważam, że polskość to jest wielka normalność, że wiele innych narodów może się od nas uczyć normalności, takich cech, jakie są potrzebne człowiekowi i całym społecznościom: godności, solidarności, wiary. Jednym słowem, mamy w Polsce zespół takich cech, który jest kwintesencją normalności. Dam prosty przykład: chcemy żyć w zgodzie i pokoju z Niemcami i Rosją, a oni na nas od pokoleń napadają, mordują, rozkradają… Więc z nimi walczymy w powstaniach. Walka o wolność jest normalna, a bandyckie napaści na sąsiadów są odstępstwem od normy" - wyjaśnia Pietrzak.

Ojciec polskiego kabaretu mówi także, że lubi wcielać się w różne role. Jest kim innym na kabaretowej scenie i kim innym, kiedy wygłasza felieton na YouTube. Zdarza się także, czego nie lubi, że ludzie namawiają go do "powiedzenia czegoś śmiesznego". Na koniec rozmowy Jan Pietrzak skłąda rodakom życzenia Świąteczno-Noworoczne.

"Bardzo życzę Rodakom, tak jak od wielu lat, pogody ducha, optymizmu, radości z istnienia. Boże Narodzenie to szczególnie silny impuls pozytywnej energii. Pamiętajcie, że bywało gorzej. Moje pokolenie może to poświadczyć własną historią. Ja żyłem pod Hitlerem, pod Stalinem, więc trudno mi popierać czarnowidztwo, które często jest cechą ludzi wrażliwych i dobrych, ale nie mogących poradzić sobie z medialną agresją, z niemądrą władzą. Otóż, kochani! Bywało gorzej. Teraz może być już tylko lepiej. Namawiam, żebyśmy następny rok traktowali jako rok wielkiej szansy. Zbierzmy się, huknijmy, tupnijmy i zmieniajmy Polskę na lepsze. Zobowiązuje nas do tego tradycyjne, godne, piękne hasło Wolnych Polaków: Bóg Honor Ojczyzna!"

źródło: SDP.pl

fot. Blogpress.pl

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook