Jedynie prawda jest ciekawa


"Jan Paweł II stał u początków mojego kapłaństwa"

30.09.2013

Rozmowa z ks. Bogdanem Bartołdem, proboszczem z Archikatedry w Warszawie.

Stefczyk.info: Od dawna Polacy przygotowują się do kanonizacji Jana Pawła II. Papież Franciszek ogłosił właśnie, że nastąpi ona 27 kwietnia 2014 roku. Jak ksiądz zareagował na tę wiadomość?

Ks. Bogdan Bartołd: Przyjąłem tą wiadomość z wielką radością. Rzeczywiście wszyscy spodziewaliśmy się, że poznamy szybko datę kanonizacji. Natomiast wybór daty jest szczególny, ponieważ 27 kwietnia przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego. Wiemy natomiast jak wielkie zasługi dla miłosierdzia Bożego miał Jan Paweł II, gdy ustanawiał to święto, gdy kanonizował siostrę Faustynę. Co ważne, na ogłoszenie daty wiele osób czekało. Już otrzymałem telefon od młodzieży z Centrum Myśli Jana Pawła II, z chóru pokolenia JPII, który powstał, gdy Papież umierał. Młodzież przychodzi dziś na Mszę Św. wieczorną, chce się modlić i uwielbiać Pana Boga za dar kanonizacji i jej termin. Prosi mnie również, by rozpocząć przygotowania do kanonizacji w kwietniu.

Będzie ksiądz w Rzymie?

Chodzi mi już po głowie i zaraz będę się tym zajmował, by już rezerwować miejsca w Rzymie i organizować pielgrzymkę na kanonizację Jana Pawła II. Papież jest dla mnie niezwykle ważny. To Jan Paweł II stał u początków mojego kapłaństwa, to jego postać, nauczanie i świadectwo spowodowało, że wybrałem taką drogę życiową.

Kanonizacja to ważne wydarzenie dla pracy duszpasterskiej?

Sądzę, że tak. To będzie wspaniała możliwość, by sięgać do Jana Pawła II, by przekazywać jego naukę innym. A dla nas ludzi wiary jest niezmiernie istotne, że po kanonizacji Jana Pawła II będziemy mieli orędownika w niebie. Wiele Łask przez wstawiennictwo Papieża będziemy mogli u Pana Boga wyprosić. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że u Pana Boga Jan Paweł II będzie się za nami wstawiał.

Jan Paweł II wielokrotnie nas łączył i jednoczył. Czy kanonizacja Papieża to będą kolejne masowe rekolekcje Polaków?

Na pewno kanonizacja to będzie wielkie wydarzenie. Również Papież Franciszek mówił, że wielu Polaków wybiera się na kanonizację Jana Pawła II. Sądzę, że Papież wziął to pod uwagę. Spodziewam się, że już przed kanonizacją każdy z nas może przeżyć rekolekcję. Sądzę, że i rekolekcje narodowe przeżyjemy.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Janusz Mazur]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook