Jedynie prawda jest ciekawa


Jan Olszewski: Okazja do rehabilitacji WSI

22.07.2014

"Związki WSI z Rosją są powszechnie znane".

Stefczyk.Info: Panie premierze, Platforma Obywatelska wraca do pomysłu komisji śledczej, która miałaby się zająć kwestią likwidacji WSI. Jarosław Kaczyński określił taki postulat zwycięstwem prorosyjskiego lobby w Polsce. Ma pan podobne wrażenie?

Jan Olszewski, b. premier, przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej WSI: Mogę tyle powiedzieć, że rzeczywiście geneza i powiązania tych służb, które bardzo długo utrzymywały się w okresie działania tzw. III RP, są rzeczą powszechnie znaną. Ich związki z Rosją były na tyle oczywiste, że stały się jedną z przyczyn sejmowej zgody ws. ustawy likwidującej WSI. Przypominam, że głosowała tak wówczas nawet Platforma – wówczas było to sprawą oczywistą dla wszystkich, że tak należy postąpić. Byłem ostatnim przewodniczącym Komisji Weryfikacyjnej WSI, więc orientuję się jak to wyglądało. Problem dotyczył w najlepszym razie kilkudziesięciu osób na 900 oficerów, ale to były sprawy niezwykle poważne. Działalność komisji była uzasadniona. Skąd zmiana nastawienia Platformy? To bardzo dobre pytanie.

Politycy PO przekonują o licznych nieprawidłowościach, które miały pojawić się przy procesie likwidacji WSI.

A wie pan, że tak nawet było. Praktycznie biorąc działanie komisji nie zostało formalnie zakończone. Z prawnego punktu widzenia jej praca ciągle trwa, bo nie zostało sporządzone ani końcowe sprawozdanie, ani nie zostały wykonane wszystkie czynności zamykające działalność komisji.

Z tym, że Platforma i jej koalicjanci w tej sprawie mają chyba inne uwagi.

Oczywiście. (śmiech) Ale jeśli Platforma zdecyduje się na podjęcie tego tematu, to de facto wpisze się w scenariusz nakreślony przez Radosława Sikorskiego podczas rozmowy nagranej przez „klub kelnerów”. Jak wiemy, tam chodziło o to, żeby uderzyć – w przekonaniu rozmawiających – w Prawo i Sprawiedliwość. Sprzeciwiał się temu premier Tusk. Rozumiem jednak te opory, bo to premier Tusk uniemożliwił wydanie, zgodnie z przepisami ustawy, kilkuset oficerom i funkcjonariuszom tych służb, certyfikatów ich weryfikacji, do których mieli prawo. Nastąpiło zignorowanie, a może i pogwałcenie przepisów prawa. Uniemożliwienie pracy komisji poprzez przejęcie jej archiwów, zablokowało dokończenie jej prac.

Z drugiej jednak strony Tusk nie wydaje się być szczególnie przychylny tej komisji.

To taki moment, w którym premier Tusk może myśleć o zupełnie innej perspektywie czy nawet stanowisku. Z tego punktu widzenia ta sprawa przestaje mieć dla niego znaczenie. W przekonaniu części posłów Platformy Obywatelskiej może powstać myśl, że jest to korzystne dla nich politycznie.

A może ewentualna komisja w tej sprawie byłaby okazją do pokazania prawdziwej twarzy WSI?

Gdyby ta komisja działała jawnie, to byłaby dla tych ludzi katastrofą – pokazano by wówczas w sposób oczywisty, to co jednak nie przedarło się do opinii publicznej – jak naprawdę funkcjonowały WSI i jaka była ich natura i charakter.

Na taki charakter komisji nie ma jednak co liczyć.

Na tym polega cały dowcip – część Platformy chce zjeść ciastko i mieć je dalej. Jeżeli prace tej komisji będą tajne, to jej efekty mogą zostać wykorzystane z punktu widzenia tych, którzy ją projektują i chcą powołać do życia. Mogą jakoś potępić Macierewicza, ale będzie to niewiarygodne. Pomysł na jawne działanie komisji spowodowałby pewnie, że sami autorzy tego projektu przeraziliby się.

A tajna komisja? Oprócz wspomnianego przez ministra Sikorskiego uderzenia w PiS - szansa na rehabilitację WSI?

Gdyby się udało to zrobić po cichu i zamknąć ten temat, to oczywiście tak. Formalnie sprawa zostałaby zamknięta, WSI zostałyby zrehabilitowane.

To jeszcze jeden zarzut. Prezydent Lech Kaczyński nie opublikował drugiej części raportu z likwidacji WSI. To jeden z argumentów zwolenników komisji - że nawet prezydent widział zastrzeżenia ws. likwidacji WSI.

Nigdy nie usłyszałem negatywnej oceny ze strony śp. Prezydenta. Jego zastrzeżenia polegały na czymś innym – jak wiadomo, w tej sprawie było wydane dziwne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego i w związku z tym prezydent uznał, że trzeba dokonać pewnej weryfikacji i poprawek w tekście, by w momencie opublikowania nie mogłoby to zostać zakwestionowane. Był w to osobiście zaangażowany. Opóźnienie ws. publikacji było wyciągnięciem wniosków po historii pierwszego raportu, który był przedmiotem ataków, zresztą w mojej opinii bezpodstawnych. 

Rozmawiał Marcin Fijołek

[Fot. Sp5uhe/Wikipedia.org]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook