Jedynie prawda jest ciekawa

Jan Olszewski: Okazja do rehabilitacji WSI

22.07.2014

"Związki WSI z Rosją są powszechnie znane".

Stefczyk.Info: Panie premierze, Platforma Obywatelska wraca do pomysłu komisji śledczej, która miałaby się zająć kwestią likwidacji WSI. Jarosław Kaczyński określił taki postulat zwycięstwem prorosyjskiego lobby w Polsce. Ma pan podobne wrażenie?

Jan Olszewski, b. premier, przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej WSI: Mogę tyle powiedzieć, że rzeczywiście geneza i powiązania tych służb, które bardzo długo utrzymywały się w okresie działania tzw. III RP, są rzeczą powszechnie znaną. Ich związki z Rosją były na tyle oczywiste, że stały się jedną z przyczyn sejmowej zgody ws. ustawy likwidującej WSI. Przypominam, że głosowała tak wówczas nawet Platforma – wówczas było to sprawą oczywistą dla wszystkich, że tak należy postąpić. Byłem ostatnim przewodniczącym Komisji Weryfikacyjnej WSI, więc orientuję się jak to wyglądało. Problem dotyczył w najlepszym razie kilkudziesięciu osób na 900 oficerów, ale to były sprawy niezwykle poważne. Działalność komisji była uzasadniona. Skąd zmiana nastawienia Platformy? To bardzo dobre pytanie.

Politycy PO przekonują o licznych nieprawidłowościach, które miały pojawić się przy procesie likwidacji WSI.

A wie pan, że tak nawet było. Praktycznie biorąc działanie komisji nie zostało formalnie zakończone. Z prawnego punktu widzenia jej praca ciągle trwa, bo nie zostało sporządzone ani końcowe sprawozdanie, ani nie zostały wykonane wszystkie czynności zamykające działalność komisji.

Z tym, że Platforma i jej koalicjanci w tej sprawie mają chyba inne uwagi.

Oczywiście. (śmiech) Ale jeśli Platforma zdecyduje się na podjęcie tego tematu, to de facto wpisze się w scenariusz nakreślony przez Radosława Sikorskiego podczas rozmowy nagranej przez „klub kelnerów”. Jak wiemy, tam chodziło o to, żeby uderzyć – w przekonaniu rozmawiających – w Prawo i Sprawiedliwość. Sprzeciwiał się temu premier Tusk. Rozumiem jednak te opory, bo to premier Tusk uniemożliwił wydanie, zgodnie z przepisami ustawy, kilkuset oficerom i funkcjonariuszom tych służb, certyfikatów ich weryfikacji, do których mieli prawo. Nastąpiło zignorowanie, a może i pogwałcenie przepisów prawa. Uniemożliwienie pracy komisji poprzez przejęcie jej archiwów, zablokowało dokończenie jej prac.

Z drugiej jednak strony Tusk nie wydaje się być szczególnie przychylny tej komisji.

To taki moment, w którym premier Tusk może myśleć o zupełnie innej perspektywie czy nawet stanowisku. Z tego punktu widzenia ta sprawa przestaje mieć dla niego znaczenie. W przekonaniu części posłów Platformy Obywatelskiej może powstać myśl, że jest to korzystne dla nich politycznie.

A może ewentualna komisja w tej sprawie byłaby okazją do pokazania prawdziwej twarzy WSI?

Gdyby ta komisja działała jawnie, to byłaby dla tych ludzi katastrofą – pokazano by wówczas w sposób oczywisty, to co jednak nie przedarło się do opinii publicznej – jak naprawdę funkcjonowały WSI i jaka była ich natura i charakter.

Na taki charakter komisji nie ma jednak co liczyć.

Na tym polega cały dowcip – część Platformy chce zjeść ciastko i mieć je dalej. Jeżeli prace tej komisji będą tajne, to jej efekty mogą zostać wykorzystane z punktu widzenia tych, którzy ją projektują i chcą powołać do życia. Mogą jakoś potępić Macierewicza, ale będzie to niewiarygodne. Pomysł na jawne działanie komisji spowodowałby pewnie, że sami autorzy tego projektu przeraziliby się.

A tajna komisja? Oprócz wspomnianego przez ministra Sikorskiego uderzenia w PiS - szansa na rehabilitację WSI?

Gdyby się udało to zrobić po cichu i zamknąć ten temat, to oczywiście tak. Formalnie sprawa zostałaby zamknięta, WSI zostałyby zrehabilitowane.

To jeszcze jeden zarzut. Prezydent Lech Kaczyński nie opublikował drugiej części raportu z likwidacji WSI. To jeden z argumentów zwolenników komisji - że nawet prezydent widział zastrzeżenia ws. likwidacji WSI.

Nigdy nie usłyszałem negatywnej oceny ze strony śp. Prezydenta. Jego zastrzeżenia polegały na czymś innym – jak wiadomo, w tej sprawie było wydane dziwne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego i w związku z tym prezydent uznał, że trzeba dokonać pewnej weryfikacji i poprawek w tekście, by w momencie opublikowania nie mogłoby to zostać zakwestionowane. Był w to osobiście zaangażowany. Opóźnienie ws. publikacji było wyciągnięciem wniosków po historii pierwszego raportu, który był przedmiotem ataków, zresztą w mojej opinii bezpodstawnych. 

Rozmawiał Marcin Fijołek

[Fot. Sp5uhe/Wikipedia.org]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook