Jedynie prawda jest ciekawa


Jan Ołdakowski we "wSieci": Jako naród staliśmy po stronie dobra

25.07.2016

"Prawda nikogo jeszcze nie obraziła" - podkreśla dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nie ma haniebnych uchwał państwa podziemnego, rozkazów AK . Mamy prawo o tym mówić, kręcić filmy, zamawiać książki, komiksy – podkreśla w najnowszym numerze tygodnika Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego w rozmowie z Piotrem Zarembą. A już za tydzień, w następnym wydaniu „wSieci” wyjątkowy dodatek poświęcony Powstaniu Warszawskiemu – „Śpiewnik powstańczy”.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego w rozmowie z Piotrem Zarembą mówi o istocie muzeów historycznych związanych z II wojna światową, o różnych postawach Polaków wobec tamtych wydarzeń oraz o akcentach ekspozycji. Zauważa: Nie mam gotowej odpowiedzi, na ile opowieść o wojnie powinna być opowieścią o hartowaniu. Na pewno powinna być opowieścią o oporze, umiłowaniu wolności. Co do Muzeum II Wojny Światowej, z fragmentarycznych informacji mogę odnosić wrażenie, że w zbyt wielkim stopniu symetrycznie traktowane wojska różnych stron przeciwstawia się tam ludności cywilnej jako ofierze wojny. A gdzie racje moralne, gdzie odpowiedź na pytanie, kto je miał, a kto nie miał? Ale ostateczne oceny przed nami.

Jan Ołdakowski podkreśla także, że położenie nacisku w opowiadaniu historii na dzielność Polaków i na hartowanie się charakterów jest bardzo ważne dla współczesnego narodu: Jako państwo byliśmy po dobrej stronie. Jeśli świat obarczy nas współodpowiedzialnością za wojenne zbrodnie, bardzo osłabi to naszą pozycję międzynarodową. To taki paradoks: wiele narodów wydaje się żyć w epoce posthistorycznej, a potem historyczne obrachunki okazują się nagle mieć znaczenie. Ale ma to też swoją wagę wewnętrzną. Poczucie własnej wartości wzmacnia wspólnotę. Mamy prawo do prawdy o samych sobie. […] Za udział w tajnym nauczaniu też można było trafić do obozu. Moim marzeniem jest to, żeby młodzi ludzie i z tego wątku coś wynieśli: podziwiam moich przodków, więc chodzę na drugi język albo zakładam stowarzyszenie. Bo jest też wątek samoorganizacji. Kolejka po wodę to jedna z najpiękniejszych sekwencji naszego filmu dokumentalnego „Powstanie Warszawskie”. Widzę piękne twarze młodych ludzi, którzy dostrzegają sens swoich działań, są wspólnotą, chcą sobie pomagać – to przyczynek do dyskusji, jak wojna wpływała na charaktery. Czasem i tak.

Jan Ołdakowski mówi też o konieczności dialogu ze społeczeństwem ukraińskim na temat Wołynia: Trzeba więc współpracować ze współczesną Ukrainą – nasze interesy geopolityczne są dużo solidniej zabezpieczone niż jej, zwłaszcza po ostatnim szczycie NATO. A z drugiej strony rozmawiać z Ukraińcami nie przez emocje, nie przez filmy fabularne, ale przez ustalenia historyków, programy badawcze. O pomordowanych na Wołyniu przez lata się nie mówiło. Ofiary muszą mieć imiona i nazwiska. Część z tych emocji bierze się z niezgody na zapomnienie. Trzeba ich policzyć i upamiętnić. […] Powtarzam: zacząłbym od dysponowania wiedzą. To zadanie dla instytucji, choćby dla IPN. Istotą ludobójstwa są nie tylko mordy, lecz jest również usuwanie ofiar z pamięci. Na to nie można się zgodzić. Prawda nikogo jeszcze nie obraziła.

Więcej o konieczności eksponowania bohaterstwa Polaków i hartowaniu ich charakterów w wywiadzie z Janem Ołdakowskim we „wSieci”, w sprzedaży już od 25 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html. W następnym numerze „wSieci”, 1 sierpnia wyjątkowy dodatek na temat Powstania Warszawskiego wraz ze „Śpiewnikiem powstańczym”.

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook