Jedynie prawda jest ciekawa


Jan Ołdakowski o Powstaniu Warszawskim

29.07.2016

Dopiero patrząc z perspektywy powstania, widać, że Warszawa ma duszę. Ono tłumaczy to miasto: architektoniczny chaos, entropię, brak klasycznego centrum; z sezonu na sezon centrum się zmienia i tam przenoszą się mieszkańcy. To może jest męczące, ale też fajne, bo żywe. My, warszawiacy, lubimy siebie. Niezależnie, czy mieszkamy tu od czterech pokoleń, czy przyjechaliśmy dwa dni temu. Ta otwarta społeczność w wielu przypadkach funduje się na powstaniu - podkreślił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Podkreślił, że Muzeum Powstania Warszawskiego ciągle stara się jednoczyć Warszawiaków.

- Traktujemy to jako proces, który wciąż trwa. Nie chcę oceniać siebie, mówić, czy to się udało. Widzę, że zmienił się kontekst. Kiedy zaczynaliśmy, powstanie było wydarzeniem mało znanym, ale traktowanym pozytywnie. Dziś to temat, który łatwo wywołuje spory. Dużo trudniej budować wspólnotę, bo wystarczy iskierka i emocje wybuchają. Kiedyś istniał konsensus wokół tego, że powstanie to wydarzenie ważne i niezależnie od tego, co się uważa o jego przyczynach i skutkach, to 1 sierpnia o godz. 17 oddajemy hołd powstańcom. Dziś jest on coraz trudniejszy do utrzymania - zwrócił uwagę Ołdakowski.

Zwrócił także uwagę, że oddanie hołdu powstańcom nie powinno być upolitycznione.

- Staram się nie komentować polityki, zwłaszcza przed 1 sierpnia. To, że ludzie wciąż czekają na dźwięk syren, to nie wynik kampanii społecznych, ale oddolnej potrzeby. Moją porażką będzie, jeśli przestaną to robić, bo uznają, że ten moment zabrali politycy, będzie im się on kojarzyć z czymś negatywnym. Zachęcam warszawiaków, by niezależnie od emocji, tego, co padło w domu, na Twitterze, w telewizji, w Godzinie W wyszli na ulicę. Ze względu na powstańców. Dla nich to coś w rodzaju rodzinnych świąt. Większość co roku żegna się ze sobą, bo wiedzą, że to mogą być ich ostatnie obchody - powiedział.

Jan Ołdakowski podkreślił, że dla powstańców najważniejsza nie jest polityka, ale wolontariusze. W tych młodych ludziach oni widzą siebie.

- Powstańcy żołnierzami zostali z przypadku. Tym, co naprawdę ich łączyło, było zaangażowanie, aktywność, działanie dla dobra innych. My też kładziemy na to nacisk. Powstanie jest nośne, można na nim budować pozytywną opowieść o ludziach, którzy nie zgodzili się na totalitaryzm. Znak Polski Walczącej stał się uniwersalnym i zrozumiałym znakiem słusznego sprzeciwu. Był wykorzystywany m.in. w protestach przeciw ACTA przez młodych, których trudno zaliczyć do skrajnej prawicy - przypomniał.

Przypomniał również, że powstańcom nie podoba się nadużywanie symbolu Polski Walczącej. 

-To był ich mundur, jedyny symbol przynależności, jaki mieli. Większość ludzi pewnie nie wie, że powstańcom to się nie podoba. Ludzie zakładają opaski w dobrej wierze. Chcą się włączyć. Akcja "Żonkil" [żółte kwiaty przypominają o rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim], którą współorganizowaliśmy, pokazuje, że to może działać. Nadal uważam, że młodzi ludzie mogą zakładać opaski, tak samo jak mogą tatuować sobie Polskę Walczącą, nawet jeśli to drażni powstańców. To obszar wolności. Natomiast nie powinny tego robić osoby, które chcą w ten sposób wyrazić szacunek dla powstańców. Dla nich to nie jest hołd, lecz coś, co uważają za uzurpację. My zawsze staraliśmy się unikać opasek dlatego, że skonfrontowaliśmy nasz pomysł z powstańcami.

Ołdakowski podkreślił także, że przekaz Muzeum Powstania Warszawskiego nie jest pacyfistyczny.

- Naszym przesłaniem nie jest "nigdy więcej wojny", tylko to, że nigdy więcej nie będzie polskich powstań, bo nie będzie już takich okoliczności historycznych. Ale my mówimy też, że jeśli widzisz wokół siebie zło, powinieneś reagować.

 

wkt/wyborcza.pl

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook