Jedynie prawda jest ciekawa


Dziedziczak: Pułapka dla chrześcijańskiego harcerstwa

07.05.2013

Jan Dziedziczak, poseł PiS i harcmistrz ZHR opowiada o nowym projekcie Ruchu Palikota i PO dotyczącym zmian w polskim harcerstwie

Ruch Palikota znowu atakuje tradycyjne wartości, tym razem poseł wybrany z list tej partii wespół z przedstawicielami PO i SLD chcą "uzdrowić" chrześcijańskie organizacje harcerskie.

Stefczyk.info: W Sejmie trwają prace nad ustawą, o której mówi się, że jest atakiem na katolickie harcerstwo, zgadza się pan z takim stwierdzeniem?

Jan Dziedziczak: W Sejmie działają  dwa zespoły jeden - Parlamentarny Zespół ds. Harcerstwa w Polsce i Poza Granicami Kraju, działa już od ponad ośmiu lat, tworzą go byli i aktualni instruktorzy harcerscy z  ZHR i ZHP. Drugi z nich - Parlamentarny Zespół Przyjaciół Harcerstwa, który właśnie przygotował tę ustawę, powstał dopiero w tej kadencji z inicjatywy posłów Ruchu Palikota, Platformy Obywatelskiej, SLD i PSL. To bardzo dziwna ustawa, w której pod pretekstem chęci pomocy organizacjom harcerskim tak naprawdę  zapisano bardzo niepokojące rzeczy. Przygotowano m.in. zapis dotyczy tego czym jest organizacja harcerska. Otóż zdaniem posłów z list  Ruchu Palikota, PO czy SLD to  taka organizacja, która jest otwarta na wszystkich, bez względu na pochodzenie, rasę i wyznanie. O ile co do pochodzenia czy rasy nie ma żadnych kontrowersji, to jeżeli chodzi o wyznanie to de facto te przepisy uderzają w organizacje, które chcą wychowywać młodzież zgodnie z przedwojennymi ideałami służby Bogu i Ojczyźnie. Wychowanie w harcerstwie polega na tym, że młodzi ludzie przede wszystkim wzorują się na swoich starszych koleżankach i kolegach. To jest siła harcerstwa: wychowanie dzieci przez młodzież. I tak jak na przykład w ZHR, czy "Zawiszy" choć harcerzem może być każdy, to wychowawcy - instruktorzy muszą spełniać pewne kryteria moralne. Jest wyraźny zapis statutowy, że instruktorem harcerskim może być wyłącznie chrześcijanin, tak aby młodszym pokazywac zycie chrześcijańskie w codziennym życiu.

Czyli jeśli na przykład instruktorem ZHR będzie chciał zostać ateista, to organizacja nie będzie mogła mu odmówić?

Organizacje harcerskie bardzo niepokoi zapis, mówiący o tym, że minister edukacji, czyli jakiś polityk będzie mógł nakazywać takim organizacjom przyjmowanie w poczet grona - również wychowawców ludzi bez względu na wyznanie, czyli też osoby niewierzące albo nawet nastawione konfrontacyjnie wobec wiary. W takim wypadku, w mojej opinii dla ludzi, dla których wiara jest ważna wychowanie przez osobę wrogo nastawiona do wartości chrześcijańskich możne przeistoczyć się w demoralizacje. Jeżeli któryś ze związków nie będzie chciał przyjmować takich instruktorów to może zostać usunięty z  listy organizacji harcerskich i straci prawo m.in. do symboliki harcerskiej i munduru.

Jest pan zaskoczony tymi pomysłami?

Niestety nie. Mamy tu do czynienia z szerszym procesem antychrześcijańskiej poprawności politycznej, obecnym w całej Europie czy Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy czy brytyjscy skauci mieli ostatnio poważne kłopoty, bo przedstawiciele homoseksualnego lobby wymuszali na tych organizacjach, żeby tam wychowawcami mogli być czynni homoseksualiści. Były ogromne represje i to teraz niestety przychodzi do Polski.

A co w takim razie z konstytucyjnym prawem do wolności wyznania? Przecież ta ustawa ogranicza ten przywilej...

To uderza tak naprawdę w wolność rodziców, bo co trzeba podkreślić, dziś sytuacja jest po prostu uczciwa. Jeśli komuś zależy, by jego dziecko było wychowywane według wartości chrześcijańskich to wyśle je do  którejś z organizacji chrześcijańskich, jeśli nie  to do tzw. harcerstwa otwartego.Te przepisy chcą ten uczciwy wobec dzieci i rodziców mechanizm zaburzyć. I wymusić na chrześcijańskich organizacjach by stały się "otwarte światopoglądowo", a rodzice nie mieli wolności wyboru.

Organizacje harcerskie mają już jakiś pomysł, jak walczyć z tą ustawą?

Trzeba głośno o tym mówić. Trzeba protestować i naciskać na posłów Platformy. Z Ruchem Palikota nie warto rozmawiać, to strata czasu. Proszę też wszystkich naszych czytelników, by jeśli ta ustawa wejdzie pod obrady Sejmu, odwiedzili  posłów PO w ich biurach i spróbowali im pewne mechanizmy wytłumaczyć. Swoją drogą dziwimy się posłom Platformy, że zdecydowali się na napisanie tej ustawy właśnie z posłem z Ruchu Palikota, przecież to ugrupowanie szło do wyborów z hasłem legalizacji marihuany i uważam, że osoby wybrane z list tej partii są ostatnimi, którzy mogliby się wypowiadać na temat wychowania młodzieży.

notował Mariusz Krzemiński

[fot. www.zhr.pl]
Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook