Jedynie prawda jest ciekawa


Dziedziczak: Pułapka dla chrześcijańskiego harcerstwa

07.05.2013

Jan Dziedziczak, poseł PiS i harcmistrz ZHR opowiada o nowym projekcie Ruchu Palikota i PO dotyczącym zmian w polskim harcerstwie

Ruch Palikota znowu atakuje tradycyjne wartości, tym razem poseł wybrany z list tej partii wespół z przedstawicielami PO i SLD chcą "uzdrowić" chrześcijańskie organizacje harcerskie.

Stefczyk.info: W Sejmie trwają prace nad ustawą, o której mówi się, że jest atakiem na katolickie harcerstwo, zgadza się pan z takim stwierdzeniem?

Jan Dziedziczak: W Sejmie działają  dwa zespoły jeden - Parlamentarny Zespół ds. Harcerstwa w Polsce i Poza Granicami Kraju, działa już od ponad ośmiu lat, tworzą go byli i aktualni instruktorzy harcerscy z  ZHR i ZHP. Drugi z nich - Parlamentarny Zespół Przyjaciół Harcerstwa, który właśnie przygotował tę ustawę, powstał dopiero w tej kadencji z inicjatywy posłów Ruchu Palikota, Platformy Obywatelskiej, SLD i PSL. To bardzo dziwna ustawa, w której pod pretekstem chęci pomocy organizacjom harcerskim tak naprawdę  zapisano bardzo niepokojące rzeczy. Przygotowano m.in. zapis dotyczy tego czym jest organizacja harcerska. Otóż zdaniem posłów z list  Ruchu Palikota, PO czy SLD to  taka organizacja, która jest otwarta na wszystkich, bez względu na pochodzenie, rasę i wyznanie. O ile co do pochodzenia czy rasy nie ma żadnych kontrowersji, to jeżeli chodzi o wyznanie to de facto te przepisy uderzają w organizacje, które chcą wychowywać młodzież zgodnie z przedwojennymi ideałami służby Bogu i Ojczyźnie. Wychowanie w harcerstwie polega na tym, że młodzi ludzie przede wszystkim wzorują się na swoich starszych koleżankach i kolegach. To jest siła harcerstwa: wychowanie dzieci przez młodzież. I tak jak na przykład w ZHR, czy "Zawiszy" choć harcerzem może być każdy, to wychowawcy - instruktorzy muszą spełniać pewne kryteria moralne. Jest wyraźny zapis statutowy, że instruktorem harcerskim może być wyłącznie chrześcijanin, tak aby młodszym pokazywac zycie chrześcijańskie w codziennym życiu.

Czyli jeśli na przykład instruktorem ZHR będzie chciał zostać ateista, to organizacja nie będzie mogła mu odmówić?

Organizacje harcerskie bardzo niepokoi zapis, mówiący o tym, że minister edukacji, czyli jakiś polityk będzie mógł nakazywać takim organizacjom przyjmowanie w poczet grona - również wychowawców ludzi bez względu na wyznanie, czyli też osoby niewierzące albo nawet nastawione konfrontacyjnie wobec wiary. W takim wypadku, w mojej opinii dla ludzi, dla których wiara jest ważna wychowanie przez osobę wrogo nastawiona do wartości chrześcijańskich możne przeistoczyć się w demoralizacje. Jeżeli któryś ze związków nie będzie chciał przyjmować takich instruktorów to może zostać usunięty z  listy organizacji harcerskich i straci prawo m.in. do symboliki harcerskiej i munduru.

Jest pan zaskoczony tymi pomysłami?

Niestety nie. Mamy tu do czynienia z szerszym procesem antychrześcijańskiej poprawności politycznej, obecnym w całej Europie czy Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy czy brytyjscy skauci mieli ostatnio poważne kłopoty, bo przedstawiciele homoseksualnego lobby wymuszali na tych organizacjach, żeby tam wychowawcami mogli być czynni homoseksualiści. Były ogromne represje i to teraz niestety przychodzi do Polski.

A co w takim razie z konstytucyjnym prawem do wolności wyznania? Przecież ta ustawa ogranicza ten przywilej...

To uderza tak naprawdę w wolność rodziców, bo co trzeba podkreślić, dziś sytuacja jest po prostu uczciwa. Jeśli komuś zależy, by jego dziecko było wychowywane według wartości chrześcijańskich to wyśle je do  którejś z organizacji chrześcijańskich, jeśli nie  to do tzw. harcerstwa otwartego.Te przepisy chcą ten uczciwy wobec dzieci i rodziców mechanizm zaburzyć. I wymusić na chrześcijańskich organizacjach by stały się "otwarte światopoglądowo", a rodzice nie mieli wolności wyboru.

Organizacje harcerskie mają już jakiś pomysł, jak walczyć z tą ustawą?

Trzeba głośno o tym mówić. Trzeba protestować i naciskać na posłów Platformy. Z Ruchem Palikota nie warto rozmawiać, to strata czasu. Proszę też wszystkich naszych czytelników, by jeśli ta ustawa wejdzie pod obrady Sejmu, odwiedzili  posłów PO w ich biurach i spróbowali im pewne mechanizmy wytłumaczyć. Swoją drogą dziwimy się posłom Platformy, że zdecydowali się na napisanie tej ustawy właśnie z posłem z Ruchu Palikota, przecież to ugrupowanie szło do wyborów z hasłem legalizacji marihuany i uważam, że osoby wybrane z list tej partii są ostatnimi, którzy mogliby się wypowiadać na temat wychowania młodzieży.

notował Mariusz Krzemiński

[fot. www.zhr.pl]
Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook