Jedynie prawda jest ciekawa


Jakubik: O Wołyniu powinno się otwarcie dyskutować

27.10.2014

Najczęstszym zarzutem wobec "Wołynia" jest opinia, że to nieodpowiedni moment na poruszanie tego tematu - (…) takiego momentu nigdy nie było i nie będzie – mówi aktor grający w filmie Smarzowskiego.

„Myślę, że wszyscy mają świadomość, że powstaje ważna produkcja, na którą czekamy. (…) Wszyscy czekają i tyle” - mówi o powstającym właśnie filmie o rzezi wołyńskiej, grający tam aktor Arkadiusz Jakubik. 

„To niebywałe, że wszystko wraca do mnie w dziwny, niezrozumiały sposób. Mamy utwór zatytułowany "Wrzesień". Niedawno skończyłem jesienną część zdjęć do "Wołynia". Przez cały ten czas miałem przed oczami słowa naszej piosenki. A tekst leci tak: "Jedni najeźdźcy przeszli zbyt pospiesznie / mignęły ich chorągwie / zadudniły ich czołgi na po mostach / drudzy najeźdźcy zabawili dłużej / zabrali całe piętro / wychodząc, nasrali / w każdy nasz talerz i każdą doniczkę".” - cytuje słowa piosenki, którą wykonuje jako wokalista zespołu Dr Misio.

„Ukraińcy już teraz mówią, że w momencie ich konfliktu z Rosją polski film o Wołyniu jest ostatnią rzeczą, jakiej potrzebują. Z drugiej strony, znajoma, która pochodzi ze wschodnich rejonów Polski, opowiadała mi, że jeszcze do lat 90. określenie "ty banderowcu" było tam najgorszą obelgą” - opowiada aktor. 

Przyznaje, że jego rodzina wychodzi się z Kresów Wschodnich, ma więc do tych wydarzeń emocjonalny stosunek. „Fakty dotyczące rzezi wołyńskiej były dla mnie oczywiste” - dodaje. 

„Najczęstszym zarzutem wobec "Wołynia" jest opinia, że to nieodpowiedni moment na poruszanie tego tematu. Powtórzę za reżyserem, jako aktor schowam się za nim, że takiego momentu nigdy nie było i nie będzie. Właśnie w dobie pojednania polsko-ukraińskiego próba zamiatania pod dywan tego tematu byłaby największym błędem” - ocenia.

Jego zdaniem o wydarzeniach na Wołyniu powinno się otwarcie dyskutować - „tak samo jak dyskutuje się o powstaniu warszawskim czy Katyniu. Musimy dopuszczać do głosu wszystkie strony.”

Jakubik stwierdza, że dożyjemy takiego momentu, że z filmem o Wołyniu, będzie jak z „Katyniem” Andrzeja Wajdy, który został wyświetlony w rosyjskiej telewizji. Z Wołyniem będzie analogicznie – mówi.  


mc,polskatimes.pl
[fot. materiały prasowe]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook