Jedynie prawda jest ciekawa

Jakubiak o punkcie granicznym w ukraińskiej imigracji

31.03.2017

"Ściąganie Ukraińców niesie za sobą też zagrożenia. Kukiz'15 jest od początku przeciwny temu by wypychać Polaków z Polski i zastępować ich obywatelami Ukrainy. Natomiast my wciąż czekamy na ten zapowiadany powrót Polaków do kraju" - mówi poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak komentując sytuację Ukraińców na polskim rynku pracy.

Atak na konsulat RP w Łucku na Ukrainie zaognił stosunki między naszymi krajami jednak dyskusja na temat relacji polsko-ukraińskich, także w sferze gospodarczej, toczy się już od dłuższego czasu. Jak podają źródła rządowe, w Polsce obecnie pracuje około miliona obywateli Ukrainy. Z tego względu stworzony ma zostać specjalny rejestr pracujących w kraju Ukraińców. Jak oceniają to przedsiębiorcy? 

 Marek Jakubiak - poseł i szef Browarów Regionalnych Jakubiak ocenia sprawę następująco: Jeśli chodzi o Ukraińców to pamiętajmy, że w każdej sprawie jest pewien punkt graniczny, po osiągnięciu którego następuje kryzys. W wypadku pracujących u nas imigrantów trzeba zakładać, iż jest on blisko. Spójrzmy na dane - jeśli wyliczenia rządu mówią o milionie Ukraińców, to my na spokojnie powinniśmy przyjąć, iż w Polsce są dwa miliony pracujących obywateli Ukrainy. A te dwa miliony po otrzymaniu wiz mogą stąd wyjechać, ale mogą też tu zostać. Uważam, że sprawa Ukraińców jest pewnym pokłosiem szerszego problemu jakim jest życie przedsiębiorców w Polsce - bardzo ciężkie. Tak długo jak długo prowadzenie firmy będzie trudne w naszym kraju, to ludzie będą wyjeżdżać. A skoro będą wyjeżdżać - to potrzebni nam będą Ukraińcy. "Posprzątajmy" u siebie w pierwszej kolejności bowiem teraz bycie przedsiębiorcą w Polsce to nie lada heroizm. Uprośćmy życie Polakom.


Skąd tak duży napływ obywateli Ukrainy do naszego kraju? Sytuację pogorszyła wojna w tym kraju, która skłoniła dużą część obywateli do opuszczenia państwa. Co więcej - sytuacja ekonomiczna ukraińskiej gospodarki także wygląda nie najlepiej. Jakubiak krytykuje jednak też sposób w jaki Ukraińcy przenikają do 
Polski - pod pręgierzem stawia nieprawidłowości przy wydawaniu tzw. Karty Polaka: Intencje były słuszne ale teraz widzimy, że idea uległa wypaczeniu. 
Niedawno uczestniczyłem w pewnym kongresie samorządowców na południu i tamtejsi gospodarze przyznają, że na mają spory problem z posiadaczami 
Karty Polaka, którzy nie znają słowa po polsku i nie mają nikogo z Polski w rodzinie. Pytanie więc jak dystrybuuje się Kartę Polaka, Karty z tytułu posiadania której należy się i 500 Plus, i darmowe szkolnictwo, i dopłaty do mieszkań. Polska nie może pozwalać, by mechanizmy, które ustaliliśmy były wykorzystywane przez, powiedzmy potocznie, cwaniaków. Nie możemy też jako państwo pozwalać sobie na realizowanie jakichś nowofalowych rozwiązań politycznych, tych wszystkich "polityk otwartych drzwi" i tak dalej, bo nie jesteśmy zamożnym państwem, jak nasi sąsiedzi z Zachodu.

Zespół wGospodarce.pl

Więcej na wGospodarce.pl: http://wgospodarce.pl/informacje/34987-marek-jakubiak-bycie-przedsiebiorca-w-polsce-to-jest-nie-lada-heroizm

fot.[You Tube/Polsat News]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook