Jedynie prawda jest ciekawa


Jakubiak o punkcie granicznym w ukraińskiej imigracji

31.03.2017

"Ściąganie Ukraińców niesie za sobą też zagrożenia. Kukiz'15 jest od początku przeciwny temu by wypychać Polaków z Polski i zastępować ich obywatelami Ukrainy. Natomiast my wciąż czekamy na ten zapowiadany powrót Polaków do kraju" - mówi poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak komentując sytuację Ukraińców na polskim rynku pracy.

Atak na konsulat RP w Łucku na Ukrainie zaognił stosunki między naszymi krajami jednak dyskusja na temat relacji polsko-ukraińskich, także w sferze gospodarczej, toczy się już od dłuższego czasu. Jak podają źródła rządowe, w Polsce obecnie pracuje około miliona obywateli Ukrainy. Z tego względu stworzony ma zostać specjalny rejestr pracujących w kraju Ukraińców. Jak oceniają to przedsiębiorcy? 

 Marek Jakubiak - poseł i szef Browarów Regionalnych Jakubiak ocenia sprawę następująco: Jeśli chodzi o Ukraińców to pamiętajmy, że w każdej sprawie jest pewien punkt graniczny, po osiągnięciu którego następuje kryzys. W wypadku pracujących u nas imigrantów trzeba zakładać, iż jest on blisko. Spójrzmy na dane - jeśli wyliczenia rządu mówią o milionie Ukraińców, to my na spokojnie powinniśmy przyjąć, iż w Polsce są dwa miliony pracujących obywateli Ukrainy. A te dwa miliony po otrzymaniu wiz mogą stąd wyjechać, ale mogą też tu zostać. Uważam, że sprawa Ukraińców jest pewnym pokłosiem szerszego problemu jakim jest życie przedsiębiorców w Polsce - bardzo ciężkie. Tak długo jak długo prowadzenie firmy będzie trudne w naszym kraju, to ludzie będą wyjeżdżać. A skoro będą wyjeżdżać - to potrzebni nam będą Ukraińcy. "Posprzątajmy" u siebie w pierwszej kolejności bowiem teraz bycie przedsiębiorcą w Polsce to nie lada heroizm. Uprośćmy życie Polakom.


Skąd tak duży napływ obywateli Ukrainy do naszego kraju? Sytuację pogorszyła wojna w tym kraju, która skłoniła dużą część obywateli do opuszczenia państwa. Co więcej - sytuacja ekonomiczna ukraińskiej gospodarki także wygląda nie najlepiej. Jakubiak krytykuje jednak też sposób w jaki Ukraińcy przenikają do 
Polski - pod pręgierzem stawia nieprawidłowości przy wydawaniu tzw. Karty Polaka: Intencje były słuszne ale teraz widzimy, że idea uległa wypaczeniu. 
Niedawno uczestniczyłem w pewnym kongresie samorządowców na południu i tamtejsi gospodarze przyznają, że na mają spory problem z posiadaczami 
Karty Polaka, którzy nie znają słowa po polsku i nie mają nikogo z Polski w rodzinie. Pytanie więc jak dystrybuuje się Kartę Polaka, Karty z tytułu posiadania której należy się i 500 Plus, i darmowe szkolnictwo, i dopłaty do mieszkań. Polska nie może pozwalać, by mechanizmy, które ustaliliśmy były wykorzystywane przez, powiedzmy potocznie, cwaniaków. Nie możemy też jako państwo pozwalać sobie na realizowanie jakichś nowofalowych rozwiązań politycznych, tych wszystkich "polityk otwartych drzwi" i tak dalej, bo nie jesteśmy zamożnym państwem, jak nasi sąsiedzi z Zachodu.

Zespół wGospodarce.pl

Więcej na wGospodarce.pl: http://wgospodarce.pl/informacje/34987-marek-jakubiak-bycie-przedsiebiorca-w-polsce-to-jest-nie-lada-heroizm

fot.[You Tube/Polsat News]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook