Jedynie prawda jest ciekawa


Jakubiak: Nowa jakość debaty politycznej. WYWIAD

06.08.2015

Nie jest niczym złym posiadanie innych poglądów, ale atakowanie cudzych poglądów, uważanie ich za niedorzeczne to bark kultury politycznej. Myślę, że ten list do dwóch różnych obozów politycznych jest czymś niezwykle ważnym, bo pokazuje, że będzie Andrzej Duda chce rozmawiać z każdym - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Elżbieta Jakubiak, była szefowa gabinetu Lecha Kaczyńskiego.

Stefczyk.info: Dziś zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy. Jak się Pani na ten dzień zapatruje, tym bardziej, że jest to dzień dość znaczący, gdyż nikt się go nie spodziewał?

Elżbieta Jakubiak: Myślę, że to ogromny sukces obozu politycznego, niezależnie od tego czy ktoś się spodziewał czy nie. To sukces obozu politycznego. W polityce o to chodzi, żeby wygrać i to jest wielka wygrana. Tym bardziej wszyscy się uradowani, że to sukces młodego pokolenia, że to nie politycy roku 1989, że dzisiaj wkracza do wielkiej polityki pokolenie wychowane, wyedukowane po Okrągłym Stole. Andrzej Duda, nowy prezydent, ma 43 lata, a więc wszystko czego dokonał, dokonał w wolnej Polsce. To święto nowej grupy politycznej.

Andrzej Duda napisał list do czytelników „Gazety Polskiej”, a później „Gazety Wyborczej”. To zupełnie dwa różne obozy polityczne. Czy myśli Pani, że to nowe pokolenie zakopie ten „topór wojenny”, który się wytworzył po 2010 roku w Polsce?

Powinni dyskutować, powinni ustanowić nową klasę polityczną, nową jakość. Ta dyskusja, która opierała się głównie na inwektywach i odbieraniu poczucia racji musi się skończyć. Myślę, że Andrzej Duda wniesie nowy styl debaty, to znaczy przedstawcie argumenty, przedstawcie je publicznie, a my się będziemy do nich odnosić. Nie jest niczym złym posiadanie innych poglądów, ale atakowanie cudzych poglądów, uważanie ich za niedorzeczne to bark kultury politycznej. Myślę, że ten list do dwóch różnych obozów politycznych jest czymś niezwykle ważnym, bo pokazuje, że będzie Andrzej Duda chce rozmawiać z każdym. Mam nadzieję, że nie będzie już tak, że w rocznicę powstania „Gazety Wyborczej”, niegdyś solidarnościowego organu prasowego, będą przychodzili i politycy prawej i lewej strony politycznej. I jeśli będą się spierać to o coś, a nie tylko dlatego, że są z innych obozów politycznych.

Do wyborów parlamentarnych pozostało trzy miesiące. Czy myśli Pani, że Ewa Kopacz jest w stanie podjąć to wyzwanie, które rzucił jej Andrzej Duda, takimi właśnie działaniami jak nawoływanie do jedności?

Ona jest przywódcą obozu politycznego i to wszystko co robi, robi w poczuciu własnej racji. Natomiast poczekajmy te kilka miesięcy, bo naprawdę rozstrzygnie się ten układ polityczny dopiero w październiku. Ona dzisiaj gra jak polityk, który ma doprowadzić swój obóz do zwycięstwa i pewnie będą to różne metody, może czasem przez nas nieakceptowane, kontrowersyjne, ale ona cały czas zachowuje się jak polityk, który prowadzi swój obóz nieprzebierająca w środkach. Mam nadzieję, że będzie jakaś refleksja nad tym, że te środki trzeba dobierać odpowiednio.

Pracowała Pani z Andrzejem Dudą w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jakie ma Pani oczekiwania w stosunku do nowego prezydenta. Myśli Pani, że jest w stanie ponieść ten ciężar, który na nim teraz spoczywa?

Ludzie, którzy odnoszą taki sukces, który z pewnością jest ogromnym ciężarem i odpowiedzialnością, bardzo się zmieniają. Co innego jest być pracownikiem w kancelarii, zajmować funkcje urzędnicze, a co innego stanąć pewnego dnia ze świadomością, że głosowało na mnie 10 mln Polaków. To są takie elementy, które bardzo zmieniają człowieka. Poznałam kilku polityków, którzy zostali wybrani na najważniejsze funkcje w państwie i myślę, że to jest dzień, w którym wszystko się zmienia, to jest taki reset w życiu. Andrzej Duda w momencie wybrania na prezydenta stał się innym człowiekiem, innej klasy politykiem, z nią odpowiedzialnością i był do tego doskonale przygotowany. I myślę, że będzie to prezydentura dobra i dla niego  i dla Polski.

Rozmawiała Magdalena Czarnecka.

[Fot. Facebook Elżbiety Jakubiak]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook