Jedynie prawda jest ciekawa


Jakubiak: Nowa jakość debaty politycznej. WYWIAD

06.08.2015

Nie jest niczym złym posiadanie innych poglądów, ale atakowanie cudzych poglądów, uważanie ich za niedorzeczne to bark kultury politycznej. Myślę, że ten list do dwóch różnych obozów politycznych jest czymś niezwykle ważnym, bo pokazuje, że będzie Andrzej Duda chce rozmawiać z każdym - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Elżbieta Jakubiak, była szefowa gabinetu Lecha Kaczyńskiego.

Stefczyk.info: Dziś zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy. Jak się Pani na ten dzień zapatruje, tym bardziej, że jest to dzień dość znaczący, gdyż nikt się go nie spodziewał?

Elżbieta Jakubiak: Myślę, że to ogromny sukces obozu politycznego, niezależnie od tego czy ktoś się spodziewał czy nie. To sukces obozu politycznego. W polityce o to chodzi, żeby wygrać i to jest wielka wygrana. Tym bardziej wszyscy się uradowani, że to sukces młodego pokolenia, że to nie politycy roku 1989, że dzisiaj wkracza do wielkiej polityki pokolenie wychowane, wyedukowane po Okrągłym Stole. Andrzej Duda, nowy prezydent, ma 43 lata, a więc wszystko czego dokonał, dokonał w wolnej Polsce. To święto nowej grupy politycznej.

Andrzej Duda napisał list do czytelników „Gazety Polskiej”, a później „Gazety Wyborczej”. To zupełnie dwa różne obozy polityczne. Czy myśli Pani, że to nowe pokolenie zakopie ten „topór wojenny”, który się wytworzył po 2010 roku w Polsce?

Powinni dyskutować, powinni ustanowić nową klasę polityczną, nową jakość. Ta dyskusja, która opierała się głównie na inwektywach i odbieraniu poczucia racji musi się skończyć. Myślę, że Andrzej Duda wniesie nowy styl debaty, to znaczy przedstawcie argumenty, przedstawcie je publicznie, a my się będziemy do nich odnosić. Nie jest niczym złym posiadanie innych poglądów, ale atakowanie cudzych poglądów, uważanie ich za niedorzeczne to bark kultury politycznej. Myślę, że ten list do dwóch różnych obozów politycznych jest czymś niezwykle ważnym, bo pokazuje, że będzie Andrzej Duda chce rozmawiać z każdym. Mam nadzieję, że nie będzie już tak, że w rocznicę powstania „Gazety Wyborczej”, niegdyś solidarnościowego organu prasowego, będą przychodzili i politycy prawej i lewej strony politycznej. I jeśli będą się spierać to o coś, a nie tylko dlatego, że są z innych obozów politycznych.

Do wyborów parlamentarnych pozostało trzy miesiące. Czy myśli Pani, że Ewa Kopacz jest w stanie podjąć to wyzwanie, które rzucił jej Andrzej Duda, takimi właśnie działaniami jak nawoływanie do jedności?

Ona jest przywódcą obozu politycznego i to wszystko co robi, robi w poczuciu własnej racji. Natomiast poczekajmy te kilka miesięcy, bo naprawdę rozstrzygnie się ten układ polityczny dopiero w październiku. Ona dzisiaj gra jak polityk, który ma doprowadzić swój obóz do zwycięstwa i pewnie będą to różne metody, może czasem przez nas nieakceptowane, kontrowersyjne, ale ona cały czas zachowuje się jak polityk, który prowadzi swój obóz nieprzebierająca w środkach. Mam nadzieję, że będzie jakaś refleksja nad tym, że te środki trzeba dobierać odpowiednio.

Pracowała Pani z Andrzejem Dudą w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jakie ma Pani oczekiwania w stosunku do nowego prezydenta. Myśli Pani, że jest w stanie ponieść ten ciężar, który na nim teraz spoczywa?

Ludzie, którzy odnoszą taki sukces, który z pewnością jest ogromnym ciężarem i odpowiedzialnością, bardzo się zmieniają. Co innego jest być pracownikiem w kancelarii, zajmować funkcje urzędnicze, a co innego stanąć pewnego dnia ze świadomością, że głosowało na mnie 10 mln Polaków. To są takie elementy, które bardzo zmieniają człowieka. Poznałam kilku polityków, którzy zostali wybrani na najważniejsze funkcje w państwie i myślę, że to jest dzień, w którym wszystko się zmienia, to jest taki reset w życiu. Andrzej Duda w momencie wybrania na prezydenta stał się innym człowiekiem, innej klasy politykiem, z nią odpowiedzialnością i był do tego doskonale przygotowany. I myślę, że będzie to prezydentura dobra i dla niego  i dla Polski.

Rozmawiała Magdalena Czarnecka.

[Fot. Facebook Elżbiety Jakubiak]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook