Jedynie prawda jest ciekawa


Jakie priorytety dla PiS?

24.11.2013

Demografia, praca i rozwój gospodarki - priorytety w nowym programie PiS.

Po wczorajszym posiedzeniu Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości, przekaz medialny został skoncentrowany na wyborach personalnych (wybór wiceprezesa Antoniego Macierewicza) i Komitetu Politycznego (do którego weszło kilka nowych osób), a najważniejszy jej dorobek merytoryczny, został niestety pominięty milczeniem.

Otóż została przyjęta uchwała programowa, która wymienia 4 priorytety, o które zdaniem Rady, powinien być oparty program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości, nad którym prace już jakiś czas trwają.

Te priorytety to: demografia, praca, wzrost poziomu wynagrodzeń i rozwój gospodarki.

Diagnoza sytuacji demograficznej w Polsce jest ogólnie znana. Młodzi Polacy niepewni o swoją pracę boją się zakładać rodziny i mieć dzieci. Część z nich wyjeżdża za granicę, jeżeli im się powiedzie to tam zakładają rodziny i w większości już do Polski nie wrócą.

Już na początku 2014 roku GUS poinformuje, że jest nas 37 milionów, a jeżeli obecne tendencje demograficzne miałyby się utrzymać, to na koniec tego stulecia będzie nas zaledwie 16 milionów. 

Stąd priorytetem programu Prawa i Sprawiedliwości będzie polityka prorodzinna z prawdziwego zdarzenia w której to państwo weźmie na siebie dużą część kosztów wychowywania dzieci (między innymi bon rodzinny na każde dziecko, progresywne ulgi podatkowe, dofinansowanie kosztów żłobka albo opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne rodzica opiekującego się małym dzieckiem, subwencja przedszkolna, bezpłatne podręczniki w szkołach podstawowych i bony podręcznikowe w pozostałych, „pensja macierzyńska” dla bezrobotnych kobiet lub tych które utraciły pracę po urodzeniu dziecka do ukończenia przez nie 3 roku życia wykorzenienie najbardziej wstydliwego problemu w Polsce -głodu wśród dzieci, wreszcie ambitny program mieszkaniowy skierowany do młodych rodzin).

Drugi priorytet to praca, a więc tworzenie nowych trwałych miejsc pracy oraz ochrona już istniejących. Mamy już „Narodowy Program Zatrudnienia” którego rezultatem ma być 1,2 miliona nowych stabilnych miejsc pracy w ciągu 10 lat w tzw. Polsce powiatowej.

W przygotowaniu jest program „Polska firma rodzinna” adresowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, który będzie zawierał rozwiązania podatkowe, preferencje inwestycyjne, a także dotyczące zatrudniania i szkolenia pracowników wraz z rozwiązaniami administracyjnymi wychodzącymi naprzeciw oczekiwań przedsiębiorców.

Trzeci priorytet to wyższy poziom wynagrodzeń w gospodarce inaczej Polska nie wyrwie się z „pułapki średniego rozwoju”. 

Proponujemy „Pakt dla wzrostu wynagrodzeń”, którego stronami będą: strona społeczna, pracownicy i rząd jako gwarant jego funkcjonowania.

Pracodawcy, przyjmujący zasady paktu będą korzystali z premii inwestycyjnych, a dodatkowym wsparciem dla polskiej przedsiębiorczości będą przygotowywane w programie rozwiązania podatkowe o charakterze proinwestycyjnym i prozatrudnieniowym.

Wreszcie priorytet czwarty to gospodarka. Polska musi się rozwijać w tempie, które pozwoli w ciągu najdalej 20 lat, na zrównanie się z najbardziej rozwiniętymi gospodarkami krajów UE. 

Do osiągnięcia tego celu niezbędne jest spełnienie dwóch warunków: sprawnie działające i wolne od korupcji państwo, gwarantujące bezpieczeństwo uczciwym obywatelom, solidarne z każdą rodziną, każdą grupą społeczną i regionem, a także w związku z tym że kapitał ma narodowość promowanie inwestowania w naszym kraju przez samych Polaków.

Priorytety w polityce gospodarczej to wsparcie dla strategicznych dla państwa firm oraz odbudowa polskiego przemysłu w oparciu o wykorzystanie polskiej myśli technologicznej czyli realizacja wielkiego planu inwestycyjnego obejmującego rozwój przemysłu, budownictwo mieszkaniowe, a także szeroko rozumianą infrastrukturę.

O te właśnie priorytety ma być oparty program Prawa i Sprawiedliwości, który zostanie przyjęty pod koniec lutego 2014 roku w czasie programowej tury IV Kongresu naszej partii.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook