Jedynie prawda jest ciekawa


Jakie priorytety dla PiS?

24.11.2013

Demografia, praca i rozwój gospodarki - priorytety w nowym programie PiS.

Po wczorajszym posiedzeniu Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości, przekaz medialny został skoncentrowany na wyborach personalnych (wybór wiceprezesa Antoniego Macierewicza) i Komitetu Politycznego (do którego weszło kilka nowych osób), a najważniejszy jej dorobek merytoryczny, został niestety pominięty milczeniem.

Otóż została przyjęta uchwała programowa, która wymienia 4 priorytety, o które zdaniem Rady, powinien być oparty program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości, nad którym prace już jakiś czas trwają.

Te priorytety to: demografia, praca, wzrost poziomu wynagrodzeń i rozwój gospodarki.

Diagnoza sytuacji demograficznej w Polsce jest ogólnie znana. Młodzi Polacy niepewni o swoją pracę boją się zakładać rodziny i mieć dzieci. Część z nich wyjeżdża za granicę, jeżeli im się powiedzie to tam zakładają rodziny i w większości już do Polski nie wrócą.

Już na początku 2014 roku GUS poinformuje, że jest nas 37 milionów, a jeżeli obecne tendencje demograficzne miałyby się utrzymać, to na koniec tego stulecia będzie nas zaledwie 16 milionów. 

Stąd priorytetem programu Prawa i Sprawiedliwości będzie polityka prorodzinna z prawdziwego zdarzenia w której to państwo weźmie na siebie dużą część kosztów wychowywania dzieci (między innymi bon rodzinny na każde dziecko, progresywne ulgi podatkowe, dofinansowanie kosztów żłobka albo opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne rodzica opiekującego się małym dzieckiem, subwencja przedszkolna, bezpłatne podręczniki w szkołach podstawowych i bony podręcznikowe w pozostałych, „pensja macierzyńska” dla bezrobotnych kobiet lub tych które utraciły pracę po urodzeniu dziecka do ukończenia przez nie 3 roku życia wykorzenienie najbardziej wstydliwego problemu w Polsce -głodu wśród dzieci, wreszcie ambitny program mieszkaniowy skierowany do młodych rodzin).

Drugi priorytet to praca, a więc tworzenie nowych trwałych miejsc pracy oraz ochrona już istniejących. Mamy już „Narodowy Program Zatrudnienia” którego rezultatem ma być 1,2 miliona nowych stabilnych miejsc pracy w ciągu 10 lat w tzw. Polsce powiatowej.

W przygotowaniu jest program „Polska firma rodzinna” adresowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, który będzie zawierał rozwiązania podatkowe, preferencje inwestycyjne, a także dotyczące zatrudniania i szkolenia pracowników wraz z rozwiązaniami administracyjnymi wychodzącymi naprzeciw oczekiwań przedsiębiorców.

Trzeci priorytet to wyższy poziom wynagrodzeń w gospodarce inaczej Polska nie wyrwie się z „pułapki średniego rozwoju”. 

Proponujemy „Pakt dla wzrostu wynagrodzeń”, którego stronami będą: strona społeczna, pracownicy i rząd jako gwarant jego funkcjonowania.

Pracodawcy, przyjmujący zasady paktu będą korzystali z premii inwestycyjnych, a dodatkowym wsparciem dla polskiej przedsiębiorczości będą przygotowywane w programie rozwiązania podatkowe o charakterze proinwestycyjnym i prozatrudnieniowym.

Wreszcie priorytet czwarty to gospodarka. Polska musi się rozwijać w tempie, które pozwoli w ciągu najdalej 20 lat, na zrównanie się z najbardziej rozwiniętymi gospodarkami krajów UE. 

Do osiągnięcia tego celu niezbędne jest spełnienie dwóch warunków: sprawnie działające i wolne od korupcji państwo, gwarantujące bezpieczeństwo uczciwym obywatelom, solidarne z każdą rodziną, każdą grupą społeczną i regionem, a także w związku z tym że kapitał ma narodowość promowanie inwestowania w naszym kraju przez samych Polaków.

Priorytety w polityce gospodarczej to wsparcie dla strategicznych dla państwa firm oraz odbudowa polskiego przemysłu w oparciu o wykorzystanie polskiej myśli technologicznej czyli realizacja wielkiego planu inwestycyjnego obejmującego rozwój przemysłu, budownictwo mieszkaniowe, a także szeroko rozumianą infrastrukturę.

O te właśnie priorytety ma być oparty program Prawa i Sprawiedliwości, który zostanie przyjęty pod koniec lutego 2014 roku w czasie programowej tury IV Kongresu naszej partii.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook