Jedynie prawda jest ciekawa


Jaki: Wychowanie dziecka z ZD to nie heroizm!

04.11.2016

Dorośli ludzie z Zespołem Downa, patrząc na czarne protesty, pytali: „Dlaczego oni nas nie chcą?” - mówi Patryk Jaki wiceminister sprawiedliwości w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”.

Patryk Jaki jest oburzony skandalicznymi wypowiedziami Hanny Bakuły o „kupie kalek” oraz innych osób biorących udział w czarnych protestach. 

„Dawno temu żył pan, chcący zaprojektować społeczeństwo ludzi idealnych. Pan ten uważał, że rasa idealna to zdrowi, aryjscy, wysocy. A resztę, czyli m.in. osoby niepełnosprawne, należy unicestwić. Przybija jedynie fakt, że upłynęło tyle czasu, a część z nas wniosków nie wyciąga. I znów musimy wraca do eugeniki” – mówi minister Jaki.

Przyznaje, że choć jego syn jest dotknięty zespołem Downa, jest szczęśliwym chłopcem. Obawia się jednak, jak dorośli ludzie z zespołem Downa przyjęli skandaliczną opinię Bakuły.
„Wielu z nich doskonale rozumie, że protesty skierowane są de facto przeciwko nim. Czy ubrane na czarno panie wzięły pod uwagę ich odczucia? Rodzice takich osób opowiadają, że syn i córka pytali: „Dlaczego oni nas nie chcą?”.

Jaki przypomina, że ta wada genetyczna jest najczęstszym powodem aborcji. „A ponieważ tę wadę wykrywa się po 20. Tygodniu ciąży i dodatkowe badania trwają, aborcja zostaje wykonywana od piątego miesiąca ciąży wzwyż. Nawet do siódmego miesiąca. Potem zdziwione media donoszą o tragediach, gdy raz na ileś zabiegów dziecku uda się przeżyć  i umiera w samotności. To jest ten wolny wybór?” – pyta Patryk Jaki.

„Panuje zmowa milczenia na temat dzieci z ZD. Na pozór nikt nic nie widzi, nikt nic nie słyszy. Dzieci umierają, bo są niepełnosprawne, a my jak Piłat udajemy, że to się nie dzieje” – dodaje.
Wiceminister sprawiedliwości przyznaje, że rodzin czuje się osamotniona po diagnozie o ZD. „zostaliśmy po diagnozie sami… Moja rodzina jest dzielna, wspieramy się. Po pierwszej diagnozie bałem się,. Tak po ludzku, czy damy radę, czy będziemy szczęśliwi. Syn się urodził, dziś ma dwa latka. I jestem bardzo szczęśliwym mężem i ojcem. Jesteśmy kochającą się, szczęśliwą rodziną. Myślę, że o wiele szczęśliwszą, niż wiele pań ubranych na czarno, które mają zdrowe dzieci” – wyznaje Jaki.

„Wychowanie dziecka z ZD to nie jest heroizm! Badania mówią, że 97 proc. ludzi z ZD określa siebie jako osoby szczęśliwe, zadowolone ze swojego życia. Cieszą się z życia. Jakie mamy prawo im je odbierać?” – pyta.

Jak podkreśla, „Bóg naprawdę stworzył świat w konkretny sposób. A zadaniem dzieci z ZD jest dawać szczęście – często ludziom, którzy nie potrafią go dostrzec”.
Minister Sprawiedliwości zaznacza, że państwo powinno stworzyć system opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Mówi, że konieczna jest naprawa wieloletnich zaniedbań w tej sprawie.


frost/Gość Niedzielny
[Fot. Fratria]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook