Jedynie prawda jest ciekawa


Jaki: Wychowanie dziecka z ZD to nie heroizm!

04.11.2016

Dorośli ludzie z Zespołem Downa, patrząc na czarne protesty, pytali: „Dlaczego oni nas nie chcą?” - mówi Patryk Jaki wiceminister sprawiedliwości w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”.

Patryk Jaki jest oburzony skandalicznymi wypowiedziami Hanny Bakuły o „kupie kalek” oraz innych osób biorących udział w czarnych protestach. 

„Dawno temu żył pan, chcący zaprojektować społeczeństwo ludzi idealnych. Pan ten uważał, że rasa idealna to zdrowi, aryjscy, wysocy. A resztę, czyli m.in. osoby niepełnosprawne, należy unicestwić. Przybija jedynie fakt, że upłynęło tyle czasu, a część z nas wniosków nie wyciąga. I znów musimy wraca do eugeniki” – mówi minister Jaki.

Przyznaje, że choć jego syn jest dotknięty zespołem Downa, jest szczęśliwym chłopcem. Obawia się jednak, jak dorośli ludzie z zespołem Downa przyjęli skandaliczną opinię Bakuły.
„Wielu z nich doskonale rozumie, że protesty skierowane są de facto przeciwko nim. Czy ubrane na czarno panie wzięły pod uwagę ich odczucia? Rodzice takich osób opowiadają, że syn i córka pytali: „Dlaczego oni nas nie chcą?”.

Jaki przypomina, że ta wada genetyczna jest najczęstszym powodem aborcji. „A ponieważ tę wadę wykrywa się po 20. Tygodniu ciąży i dodatkowe badania trwają, aborcja zostaje wykonywana od piątego miesiąca ciąży wzwyż. Nawet do siódmego miesiąca. Potem zdziwione media donoszą o tragediach, gdy raz na ileś zabiegów dziecku uda się przeżyć  i umiera w samotności. To jest ten wolny wybór?” – pyta Patryk Jaki.

„Panuje zmowa milczenia na temat dzieci z ZD. Na pozór nikt nic nie widzi, nikt nic nie słyszy. Dzieci umierają, bo są niepełnosprawne, a my jak Piłat udajemy, że to się nie dzieje” – dodaje.
Wiceminister sprawiedliwości przyznaje, że rodzin czuje się osamotniona po diagnozie o ZD. „zostaliśmy po diagnozie sami… Moja rodzina jest dzielna, wspieramy się. Po pierwszej diagnozie bałem się,. Tak po ludzku, czy damy radę, czy będziemy szczęśliwi. Syn się urodził, dziś ma dwa latka. I jestem bardzo szczęśliwym mężem i ojcem. Jesteśmy kochającą się, szczęśliwą rodziną. Myślę, że o wiele szczęśliwszą, niż wiele pań ubranych na czarno, które mają zdrowe dzieci” – wyznaje Jaki.

„Wychowanie dziecka z ZD to nie jest heroizm! Badania mówią, że 97 proc. ludzi z ZD określa siebie jako osoby szczęśliwe, zadowolone ze swojego życia. Cieszą się z życia. Jakie mamy prawo im je odbierać?” – pyta.

Jak podkreśla, „Bóg naprawdę stworzył świat w konkretny sposób. A zadaniem dzieci z ZD jest dawać szczęście – często ludziom, którzy nie potrafią go dostrzec”.
Minister Sprawiedliwości zaznacza, że państwo powinno stworzyć system opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Mówi, że konieczna jest naprawa wieloletnich zaniedbań w tej sprawie.


frost/Gość Niedzielny
[Fot. Fratria]


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook