Jedynie prawda jest ciekawa


Jaki rząd, taka rzecznik...

05.02.2014

Wczoraj minister Małgorzata Kidawa-Błońska, poseł Platformy, a od niedawna rzecznik rządu Donalda Tuska, miała chyba pierwszy medialny egzamin w postaci samodzielnego „występu” przed mikrofonem.

I choć powinna być obyta z mediami, wszak przez długie miesiące była rzecznikiem klubu parlamentarnego Platformy, tym razem pytana o konkrety związane z rządzeniem ekipy Tuska, kompletnie zawiodła swojego pryncypała.

Pani minister była gościem porannej audycji w radiu RMF FM i zapytana o sprawę odciętych od świata kilkudziesięciu miejscowości na Lubelszczyźnie, a także przekazania przez OFE kwoty ponad 153 mld zł, pogubiła się zupełnie.

Przypomnijmy tylko, że na konferencji prasowej premiera Tuska w sobotę 1 lutego, niespodziewanie padło pytanie o odcięte od świata od wielu dni kilkadziesiąt miejscowości w województwie lubelskim (później w telewizji Polsat poinformowano, że do niektórych z nich nie ma dostępu od 2 tygodni), na skutek dużych opadów śniegu, a w szczególności zwiewania śniegu z pól na drogi lokalne.

Szef rządu, zareagował nerwowo „ja nie znam sprawy, nie męczcie mnie” i już do końca konferencji nie odpowiedział na żadne pytanie poświęcone tej kwestii.

Jednak po zakończeniu konferencji i po szybkich podpowiedziach doradców od PR-u, że to stwierdzenie premiera, może zostać odebrane przez opinię publiczną podobnie do stwierdzenia sprzed kilku dni wicepremier Bieńkowskiej „sorry taki mamy klimat”, o wielogodzinnych opóźnieniach pociągów na skutek zamarzania trakcji kolejowej, co kosztowało Platformę utratę przynajmniej kilku punktów procentowych w badaniach opinii publicznej, w Kancelarii szefa rządu zakotłowało się.

Dziennikarze telewizji 24-godzinnych, znowu zostali zaproszeni tym razem do ogrodów Kancelarii Premiera i tam szef rządu na tle zaśnieżonych drzew, mówił jak to bardzo zaangażował się w sprawę odśnieżania w województwie lubelskim.

Wezwana telefonicznie do działania została wojewoda lubelska, a także kilku starostów i wójtów gmin na terenie, których znajdowały się miejscowości odcięte od świata na skutek zawiei i zamieci.

Ba, natychmiast został posłany do działania nowy szef resortu administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski, który już za kilka godzin, był pokazywany w mediach jak organizował razem z wojewodą lubelską akcję odśnieżania dróg, a także dostarczania żywności mieszkańcom wspomnianych miejscowości.

Jego pobyt na miejscu przedłużył się do niedzieli, powołano nawet w jednym z powiatów (hrubieszowskim) sztab kryzysowy, który zdecydował o ściągnięciu ciężkiego sprzętu odśnieżającego z innych części województwa i dostarczaniu żywności do tych miejscowości przez funkcjonariuszy straży granicznej na skuterach śnieżnych.

Minister Kidawa-Błońska nie była w stanie wyjaśnić dlaczego urzędnicy premiera zaczęli zajmować się tą sprawą, dopiero po zainteresowaniu się nią mediów, choć te kilkadziesiąt miejscowości, było odciętych od świata od kilkunastu już dni.

Jeszcze bardziej dobijające było dla pani rzecznik pytanie dotyczące kwoty przekazanych obligacji przez OFE do ZUS.

OFE przekazały do ZUS ponad 153 mld zł, natomiast dług publiczny został pomniejszony tylko o 134 mld zł i dziennikarz oczekiwał wyjaśnienia gdzie się podziało 19 brakujących miliardów złotych.

Po paru próbach wyjaśniania, pani rzecznik poddała się i powiedziała, że nie wie skąd ta wynosząca 19 mld zł, różnica.

A gdyby zapytała kolegę z rządu, ministra Szczurka, to pewnie by jej wyjaśnił, że dług według definicji krajowej nie obejmuje papierów emitowanych przez Krajowy Fundusz Drogowy (KFD), więc według tej definicji można było umorzyć tylko 130 mld zł długu (7,6% PKB), a według definicji unijnej aż145 mld zł czyli można było umorzyć także 15 mld zł obligacji KFD. Reszta to odsetki od obydwu rodzajów obligacji i blisko 2 mld zł przekazane przez OFE do ZUS w gotówce.

Po prostu jaki rząd, taka rzecznik.

Zbigniew Kuźmiuk

[FOTO: PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook