Jedynie prawda jest ciekawa


Jaki: Przywrócimy poczucie sprawiedliwości

23.11.2016

Można sobie wyobrazić z jednej strony rekompensatę zasądzoną administracyjnie ze strony osoby, która niesłusznie się dorobiła, a z drugiej strony ścieżkę karną, która może doprowadzić do skazania takiej osoby i nawet umieszczenia jej w więzieniu" - tłumaczył Patryk Jaki.

"To będzie Komisja Weryfikacyjna. Dlaczego zdecydowaliśmy się powołać specjalny  organ? Bo to jest kolejny przykład tego, że państwo i tradycyjne metody nie dały rady. Mieliśmy do czynienia z takim typowym układem, w który  elity prawnicze, z grupami urzędniczo - prawniczo - biznesowymi za bezcen odkupowały majątek całego państwa. Warty setki milionów złotych"- mówił TV Trwam wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. 

 "To był układ mafijny, przestępczy. Np. za 50 zł od starszej kobiety wykupiono kamienicę wartą kilkanaście milionów" - mówił wiceminister, który nie wykluczył,że w ramach postępowania nowy organ przesłucha również sędziów wydających kontrowersyjne decyzje. Zaznaczył jednak, że ze względu na immunitet może to być trudne.

"Ale komisja będzie w stanie wezwać wszystkich innych, którzy byli zaangażowani w reprywatyzację. Od prawników, przez urzędników, po polityków, którzy nic nie widzieli...- dodał. 

Jaki potwierdził, że komisja będzie działała jawnie, a jej posiedzenia będą mogły być transmitowane. 

"Ta komisja będzie działała na takich zasadach jak komisja śledcza. Będzie miała wszystkie kompetencje komisji śledczej ale dodatkowo będzie miała prawo nakładania wielomilionowych rekompensat od osób, które dorobiły się w sposób niezgodny z prawem na procesie reprywatyzacji"- tłumaczył. I dodał: 

"Jeżeli komisja stwierdzi, że doszło do do naruszenia prawa, że na fałszywej reprywatyzacji miasto lub państwo straciło miliony złotych, to będzie miała prawo nałożyć natychmiastową karę, rekompensatę np. 20 mln zł. I tutaj dojdziemy do elementu sprawiedliwości..."

Jak mówił wiceminister w pierwszej kolejności komisja zajmie się weryfikacją procesów reprywatyzacyjnych w stolicy. 

"Jeśli nowa instytucja zda egzamin - rozszerzymy jej działalność o kolejne miasta"- zapowiedział.

W samej Warszawie na rozpatrzenie czeka już ok. stu takich spraw. Wg Patryka Jakiego postępowania prokuratorskie i te, które będzie prowadził nowy organ - nie wykluczają się: 

"Prokuratura działa na ścieżce karnej, a zwroty nieruchomości w Warszawie odbywały się na ścieżce reprywatyzacyjnej. To są dwie ścieżki wobec siebie komplementarne. Można sobie wyobrazić z jednej strony rekompensatę zasądzoną administracyjnie ze strony osoby, która niesłusznie się dorobiła, a z drugiej strony ścieżkę karną, która może doprowadzić do skazania takiej osoby i nawet umieszczenia jej w więzieniu" - tłumaczył. 

"Czasem jak się dostanie karę w zawieszeniu, to jest nic, ale jak ktoś będzie musiał zwrócić te pieniądze..." - dodał. Zapewnił też, że aby zapobiec ukrywaniu majątku przez osoby wzbogacone na nieuczciwej reprywatyzacji - zostaną wprowadzone  przepisy o konfiskacie rozszerzonej.

"Nawet, jeśli ktoś przekaże 7 razy ten majątek w rodzinie, to my i tak do niego dojdziemy. Tak walczono z włoską mafią" - zapewnił.

Zgodnie z harmonogramem komisja ma zostać ukonstytuowana na początku roku.

"Najważniejsze jest to, by majątek, który został przejęty wrócił tam, gdzie jego miejsce to znaczy do narodu i do osób poszkodowanych"- podkreślił.

Według Jakiego obecny Sejm uchwali też ustawę reprywatyzacyjną.

"Jestem o tym przekonany. Może używamy twardego prawa. Ale robimy to po to, by przywrócić państwu funkcję sprawiedliwości..."- zadeklarował. 

Wiceminister był też pytany o sprawę ekshumacji. 

"Przypominam, że w Rosji fałszowano sekcje zwłok.  Niestety z tych sekcji wynikało, że śp. Przemysław Gosiewski był wysokim blondynem. Pomylono ciała. W Polsce mimo tak ewidentnych błędów nie przeprowadzono ponownych sekcji. Protokół z sekcji zwłok jest zawsze jednym z kluczowych dowodów. Jeżeli polscy żołnierze, którzy zginęli w Iraku wracają do Polski, to zawsze odbywają się tu sekcje . Dlaczego tak nie postąpiono w przypadku katastrofy smoleńskiej? - pytał. 

Jak przyznał jest jeszcze za wcześnie, by mówić o sukcesach nowego zespołu prokuratorskiego badającego sprawę, ale zapewnił, że Zbigniew Ziobro dobrał najlepszą grupę prokuratorów do tego śledztwa. 

"Przy sekcji zwłok sięgnięto po najlepszych specjalistów. Choć odbywa się to sześć lat po katastrofie. Mam nadzieję, że dotrzemy do prawdy" -- powiedział


ansa/ TV Trwam

[fot. TV Trwam]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook