Jedynie prawda jest ciekawa


Jaki: Przywrócimy poczucie sprawiedliwości

23.11.2016

Można sobie wyobrazić z jednej strony rekompensatę zasądzoną administracyjnie ze strony osoby, która niesłusznie się dorobiła, a z drugiej strony ścieżkę karną, która może doprowadzić do skazania takiej osoby i nawet umieszczenia jej w więzieniu" - tłumaczył Patryk Jaki.

"To będzie Komisja Weryfikacyjna. Dlaczego zdecydowaliśmy się powołać specjalny  organ? Bo to jest kolejny przykład tego, że państwo i tradycyjne metody nie dały rady. Mieliśmy do czynienia z takim typowym układem, w który  elity prawnicze, z grupami urzędniczo - prawniczo - biznesowymi za bezcen odkupowały majątek całego państwa. Warty setki milionów złotych"- mówił TV Trwam wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. 

 "To był układ mafijny, przestępczy. Np. za 50 zł od starszej kobiety wykupiono kamienicę wartą kilkanaście milionów" - mówił wiceminister, który nie wykluczył,że w ramach postępowania nowy organ przesłucha również sędziów wydających kontrowersyjne decyzje. Zaznaczył jednak, że ze względu na immunitet może to być trudne.

"Ale komisja będzie w stanie wezwać wszystkich innych, którzy byli zaangażowani w reprywatyzację. Od prawników, przez urzędników, po polityków, którzy nic nie widzieli...- dodał. 

Jaki potwierdził, że komisja będzie działała jawnie, a jej posiedzenia będą mogły być transmitowane. 

"Ta komisja będzie działała na takich zasadach jak komisja śledcza. Będzie miała wszystkie kompetencje komisji śledczej ale dodatkowo będzie miała prawo nakładania wielomilionowych rekompensat od osób, które dorobiły się w sposób niezgodny z prawem na procesie reprywatyzacji"- tłumaczył. I dodał: 

"Jeżeli komisja stwierdzi, że doszło do do naruszenia prawa, że na fałszywej reprywatyzacji miasto lub państwo straciło miliony złotych, to będzie miała prawo nałożyć natychmiastową karę, rekompensatę np. 20 mln zł. I tutaj dojdziemy do elementu sprawiedliwości..."

Jak mówił wiceminister w pierwszej kolejności komisja zajmie się weryfikacją procesów reprywatyzacyjnych w stolicy. 

"Jeśli nowa instytucja zda egzamin - rozszerzymy jej działalność o kolejne miasta"- zapowiedział.

W samej Warszawie na rozpatrzenie czeka już ok. stu takich spraw. Wg Patryka Jakiego postępowania prokuratorskie i te, które będzie prowadził nowy organ - nie wykluczają się: 

"Prokuratura działa na ścieżce karnej, a zwroty nieruchomości w Warszawie odbywały się na ścieżce reprywatyzacyjnej. To są dwie ścieżki wobec siebie komplementarne. Można sobie wyobrazić z jednej strony rekompensatę zasądzoną administracyjnie ze strony osoby, która niesłusznie się dorobiła, a z drugiej strony ścieżkę karną, która może doprowadzić do skazania takiej osoby i nawet umieszczenia jej w więzieniu" - tłumaczył. 

"Czasem jak się dostanie karę w zawieszeniu, to jest nic, ale jak ktoś będzie musiał zwrócić te pieniądze..." - dodał. Zapewnił też, że aby zapobiec ukrywaniu majątku przez osoby wzbogacone na nieuczciwej reprywatyzacji - zostaną wprowadzone  przepisy o konfiskacie rozszerzonej.

"Nawet, jeśli ktoś przekaże 7 razy ten majątek w rodzinie, to my i tak do niego dojdziemy. Tak walczono z włoską mafią" - zapewnił.

Zgodnie z harmonogramem komisja ma zostać ukonstytuowana na początku roku.

"Najważniejsze jest to, by majątek, który został przejęty wrócił tam, gdzie jego miejsce to znaczy do narodu i do osób poszkodowanych"- podkreślił.

Według Jakiego obecny Sejm uchwali też ustawę reprywatyzacyjną.

"Jestem o tym przekonany. Może używamy twardego prawa. Ale robimy to po to, by przywrócić państwu funkcję sprawiedliwości..."- zadeklarował. 

Wiceminister był też pytany o sprawę ekshumacji. 

"Przypominam, że w Rosji fałszowano sekcje zwłok.  Niestety z tych sekcji wynikało, że śp. Przemysław Gosiewski był wysokim blondynem. Pomylono ciała. W Polsce mimo tak ewidentnych błędów nie przeprowadzono ponownych sekcji. Protokół z sekcji zwłok jest zawsze jednym z kluczowych dowodów. Jeżeli polscy żołnierze, którzy zginęli w Iraku wracają do Polski, to zawsze odbywają się tu sekcje . Dlaczego tak nie postąpiono w przypadku katastrofy smoleńskiej? - pytał. 

Jak przyznał jest jeszcze za wcześnie, by mówić o sukcesach nowego zespołu prokuratorskiego badającego sprawę, ale zapewnił, że Zbigniew Ziobro dobrał najlepszą grupę prokuratorów do tego śledztwa. 

"Przy sekcji zwłok sięgnięto po najlepszych specjalistów. Choć odbywa się to sześć lat po katastrofie. Mam nadzieję, że dotrzemy do prawdy" -- powiedział


ansa/ TV Trwam

[fot. TV Trwam]


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook