Jedynie prawda jest ciekawa


Jak zlikwidować biurokrację i co wyniki wyborów we Francji...

24.03.2014

Jak zlikwidować biurokrację i co wyniki wyborów we Francji oznaczają dla Unii. Dzisiaj w Rzeczpospolitej w dodatku Dobra firma ukazał się mój artykuł pt. Jak zlikwidować biurokrację?

Poniżej fragment:

“Gdyby 25 procent tych kosztów [biurokracji] przeznaczyć na rozwój, to na inwestycje prorozwojowe uzyskalibyśmy dodatkowo 20 mld złotych rocznie. Porównajmy to na przykład z rocznymi nakładami firm w przemyśle na działalność innowacyjną, które w 2012 roku wyniosły 21 mld złotych. Byłoby drugie tyle!

Jak uwolnić te środki? Przecież żaden urzędnik nie zechce dobrowolnie ograniczyć biurokracji, bo im więcej biurokracji tym więcej miejsc pracy dla urzędników. Działania innych krajów pokazują, że jednak można, więc bierzmy z nich przykład. Niezależnie można zastosować jeszcze dwie proste, skuteczne metody, ewolucyjną i rewolucyjną: (1) nową regulację można uchwalić jak się zniesie co najmniej dwie inne i (2) zebrać wszystkie regulacje do jednego worka, wylosować co drugą i zlikwidować. A potem ewentualnie szybko przywrócić te kilka, które są faktycznie niezbędne.”

Z innej beczki. We Francji w wyborach lokalnych w miniony weekend wygrała konserwatywna opozycja, zbierając 46,5 procent głosów (podaję za Le Monde i Le Figaro). Rządzący socjaliści dostali 37,7 procent. Front Narodowy uzyskał najlepsze wyniki w historii, jego przedstawiciele wystartują w drugiej turze wyborów w ponad 300 miastach.  Jak widać scena polityczna w Europie się zmienia i już wkrótce procesy prowadzące do silniejszej integracji gospodarczej i politycznej Unii Europejskiej, albo zostaną wyraźnie osłabione, albo niektóre z nich wręcz odwrócone.

Krzysztof Rybiński

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook