Jedynie prawda jest ciekawa


Jak to było z pogromem kieleckim? Mocna rozmowa Cejrowskiego! [WIDEO]

04.07.2016

Ważna rozmowa! Krzysztof Kąkolewski o tym, jak wyglądał pogrom kielecki...

Przy okazji siedemdziesiątej rocznicy pogromu kieleckiego, oolecamy rozmowę, jaką swojego czasu przeprowadził Wojciech Cejrowski. Gościem Krzysztof Kąkolewski - historyk, autor książek, a także świadek pogromu kieleckiego właśnie. Co mówił wówczas Kąkolewski w programie WC Kwadrans? "To była akcja militarno-policyjna. Rodzaj takiej ekspedycji wojskowo-policyjnej, jakie były stosowane wobec Ukraińców. Wykonanie, przygotowanie, propaganda - wszystko przygotowane przez oddziały NKWD i UB. (...) Przemoc sięgała wszędzie - ulice Kielc były dosłownie kontrolowane. (...) Brało w tym udział wiele jednostek. Jak z historii wojen - taka pacyfikacja; dwie kompanie KBW, oddział wojska, szkoła milicyjna, szkoła UB... Można długo wymieniać. (...) Żołnierze nie mordowali Żydów z nienawiści, tylko mieli rozkaz pacyfikacji - tak jak pacyfikowali wioski ukraińskie..." "Kiedy Żydzi zaczęli przyjeżdżać do Polski, częściowo ci, którzy uciekli przed hitlerowcami, to byli koszarowani w jednym budynku. Stworzono takie małe getto, to jest ul. Planty w Kielcach. Były dwie klatki - jedna, w której mieszkali funkcjonariusze PPR i UB - Żydzi, a w drugiej wierzący Żydzi, którzy wybierali się do Izraela i Palestyny. Pogrom został zorganizowany bardzo wybiórczo - uderzono na tę klatkę, gdzie byli ci Żydzi, którzy sposobili się do wyjazdu z Polski. Motywem uderzających był w dużej mierze rabunek" - tłumaczył. Jak dodawał, w czasach komunizmu nie można było mówić o tej sprawie. "Była obawa, że znajdzie się ktoś, kto zacznie to badać. Ani jedna osoba, która zamordowała Żyda na Plantach, nie została postawiona przed sądem i skazana. Wszyscy, którzy zostali skazani na śmierć w procesie kieleckim, nie tknęli żadnego Żyda na Plantach. Żaden winny zbrodni nie został do dziś osądzony. Możliwe, że żyją i są wśród nas. (...) To był bardzo zły dzień - 4 lipca - dla Rosjan. Rozpoczynało się postępowanie dowodowe w sprawie Katynia; w Norymberdze. Pogrom w Kielcach miał szalenie odciągnąć uwagę. W dodatku to święto amerykańskie" - zaznaczył. WIDEO:

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook