Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Jak świętować 3 maja?

03.05.2013

Rozmowa z historykiem Tadeuszem Płużańskim, szefem działu "Opinie" "Super Expressu".

Stefczyk.info: Jak pan ocenia obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej? Liczy pan na to, że uroczystości związane ze rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja będą miały bardziej godny charakter?

Tadeusz M. Płużański: Mam nadzieję, że to dzisiejsze święto będzie obchodzone w sposób godny i nie tak jak dwa dni poprzednie. Pierwszego mieliśmy happening lewicy postkomunistycznej z byłym sekretarzem Mllerem w roli głównej, gdzie – co wszyscy widzieliśmy i co było przezabawne – suflował mu jakiś młody człowiek. Dzień Flagi, w moim odczuciu też był świętowany w sposób kuriozalny. Zamiast orła polskiego w koronie mieliśmy jakieś monstrum, jakiegoś mrówkojada z czekolady, który potem został zjedzony... Przeważał kolor różowy, różowe było wszystko, a nie było tam biało-czerwonej flagi. Więc ja się pytam, święto jakiej flagi my obchodziliśmy? Został nam z tych trzech świąt trzeci maja i miejmy nadzieję, że obchody będą się odnosiły do tego wydarzenia historycznego, czyli uchwalenia pierwszej nowoczesnej konstytucji w Europie. 

Jak dziś powinniśmy interpretować tamte wydarzenia, sprzed ponad 200 lat?

Moim zdaniem nie ma znaczenia, czy odwołujemy się do wydarzenia, które miało miejsce 10, 100 czy 500 lat temu. To są nasze fundamenty narodowe, nasza tradycja. Rocznica 3 maja szczególnie zasługuje na uhonorowanie, więc powinniśmy ją pielęgnować. To radosne święto, mimo tego, co przyszło później, czyli rozbiorów. Pokazaliśmy wtedy, że jesteśmy silnym narodem, który potrafi wznieść się ponad interesy różnych grup i uchwalić akt prawny, który będzie łączył a nie dzielił – dziś to jest bardzo modne słowo. Dzisiaj opowiadają nam bajki o łączeniu i dzieleniu, a wtedy to była realna sprawa. Konstytucja odnosiła się do większości Polaków i dawała im ważne prawa. To wydarzenie przeczy wszystkim stereotypom, ze ówczesne społeczeństwo było słabe i podzielone. 

Widzi pan jakieś analogie między sytuacją z 1791 roku a tym co dzieje się w Polsce obecnie?

Ja prawdę mówiąc nie znajduję takich analogii. Mamy tak daleko idące podziały, że ja nie wyobrażam sobie, żeby dzisiejszy Sejm mógł uchwalić taki dokument

, który wzniósłby się ponad partykularne interesy. Aktualnie obowiązująca konstytucja jest daleko idącym regresem wobec konstytucji 3 maja, to jest kuriozalne. Na przestrzeni ponad 200 lat cofnęliśmy się w rozwoju jeśli chodzi o stanowienie prawa. Obecna konstytucja przede wszystkim dzieli i osłabia naszą władzę. Rozkłada ją między rząd i prezydenta. Pamiętamy jakie były walki między Platformą a sprawującym urząd prezydenta Lechem Kaczyńskim. – to był efekt między innymi tych zapisów – te wieczne walki doprowadziły mnej czy bardziej dosłownie do katastrofy smoleńskiej. 


Not. Mariusz Krzemiński

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook