Jedynie prawda jest ciekawa


Jak Sienkiewicz będzie socjalizował kibiców...

20.08.2013

Wszystko wskazuje na to, że tu jak najbardziej chodzi o politykę i ratowanie upadającego Tuska za wszelką cenę - pisze o słowach ministra Sienkiewicza Zbigniew Kuźmiuk.

Powołanie w lutym tego roku nowego ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza (w miejsce dotychczasowego Jacka Cichockiego, który został szefem Kancelarii Premiera), było przedstawiane przez premiera Tuska jako niezwykle fachowej osoby w odniesieniu do służb specjalnych ale przede wszystkim państwowca i jak to ujął szef rządu „staromodnego” patrioty.

Im więcej jednak działań nowego ministra, a w szczególności jego publicznych wypowiedzi, tym wyraźniej widoczny jest plan strategiczny przyjęty najprawdopodobniej na najwyższym szczeblu, żeby doprowadzić do poważnej konfrontacji pomiędzy pozaparlamentarnymi środowiskami, które od dawna kontestują rząd Donalda Tuska, a szeroko rozumianą władzą, co z kolei może pozwolić z jednej strony na ograniczenie w Polsce swobód demokratycznych z drugiej na obarczenie odpowiedzialnością za to co się stało największej partii opozycyjnej czyli Prawa i Sprawiedliwości.

Ta strategia jest realizowana konsekwentnie od kilku miesięcy przy silnym wsparciu głównych prorządowych mediów, które wszystkie różnego rodzaju wydarzenia związane z protestami przeciw rządzącym, skwapliwie łączą z chuligańskimi wybrykami i te ostatnie rozdmuchują do niebotycznych rozmiarów.

Realizacja tej strategii zaczęła się od walki z rozlewającym się ponoć w Polsce faszyzmem.

Sygnał do tej walki dała jakiś czas temu „nieoceniona” w takich sytuacjach Gazeta Wyborcza, uznając ponoć odradzający się w Polsce faszyzm za największy problem społeczny.

Każde wydarzenie, które tylko można było pod to hasło podciągnąć natychmiast trafiało na czołówki tej gazety i innych prorządowych mediów i nazbierało się tego tyle, że na początku maja odbyło się spotkanie ministra Sienkiewicza z ponoć niezależnym od rządu Prokuratorem Generalnym Andrzejem Seremetem.

Ten ostatni tak się przejął rozmiarami tego zjawiska, że zapowiedział wyznaczenie w każdym okręgu prokuratorskim jednego, a czasami nawet dwóch prokuratorów, którzy w takich sprawach przez całą dobę będą dostępni dla policji.

Przypomnijmy tylko, że pierwsze ostrzeżenie w sprawie odradzania się faszyzmu w Polsce sformułowała Gazeta Wyborcza po Marszu Niepodległości w listopadzie poprzedniego roku.

Wywołane między innymi przez „zamaskowanych policjantów” zamieszki podczas tego marszu, były pretekstem do opublikowania w tej gazecie kilkudziesięciu tekstów o odradzającym się w Polsce faszyzmie.

Później od tematu odstąpiono ale wiosną znowu powrócił on ze zdwojoną siłą, po protestach grup młodzieży na wykładach Magdaleny Środy na Uniwersytecie Warszawskim czy Adama Michnika w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu.

Media próbowały nadać takie podteksty również godnemu pożałowania incydentowi jaki miał miejsce w maju tego roku w Białymstoku, gdzie doszło do podpalenia drzwi mieszkania, w którym przebywało małżeństwo polsko-hinduskie.

Wtedy do Białegostoku udał się nawet szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, który na zwołanej na miejscu konferencji prasowej wołał groźnie „idziemy po was”. Do tej pory niestety jednak nie doszedł.

Działania rządu uległy nasileniu po zakłóceniu w czerwcu tego roku przez kilkudziesięciu narodowców mającego się rozpocząć wykładu prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim hasłami „precz z komuną”, „Norymberga dla komuny” i „raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”.

Wtedy również premier Tusk rozmawiał na ten temat z ministrem Sienkiewiczem, a na konferencji prasowej o głównych ustaleniach tej rozmowy mówił tak: „będziemy się starali razem z MSW, a także innymi instytucjami państwa, twardo egzekwować prawo szczególnie wobec tak zorganizowanych grup, bo dzisiaj one mogą się wydawać jeszcze mało groźne, choć ja uważam, że jest to wstęp do poważnego nieszczęścia”.

 W ostatnią niedzielę doszło do bójek na plaży w Gdyni pomiędzy kibicami Ruchu Chorzów, a marynarzami meksykańskiego żaglowca, który na kilka dni przypłynął do tego portu.

Kibice Ruchu przyjechali rano pociągiem na pucharowy mecz z Arką Gdynia, a ponieważ mecz odbywał się dopiero o 18, udali się na miejscową plażę.

Według zapisów z miejskiego monitoringu (a także komunikatu rzecznika policji),kibice stanęli w obronie wczasowiczek ordynarnie zaczepianych przez pijanych meksykańskich marynarzy, wywiązały się bójki, okazało się, że goście z zagranicy byli wyposażeni ostre narzędzia, interweniowały zwarte oddziały policji.

Wczoraj minister Sienkiewicz zwołał konferencję prasową i zapowiedział, zaostrzanie walki z kibicami. Mówił między innymi tak „Tu nie chodzi o politykę. Tu chodzi o pewien rodzaj zdziczenia części obywateli polskich. Musimy ich zsocjalizować. Jeśli się nie da, zsocjalizować siłą, być może sięgając po nowe narzędzia prawne”.

Niestety, Panie ministrze, wszystko wskazuje na to, że tu jak najbardziej chodzi o politykę i ratowanie upadającego Tuska za wszelką cenę.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. premier.gov.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook