Jedynie prawda jest ciekawa


Jak Platforma wydaje pieniądze z budżetu?

17.06.2013

Doniesienia medialne o wydatkach partyjnych, które miały uderzyć w Prawo i Sprawiedliwość, jak się wydaje, dobijają Platformę - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Gazeta Wyborcza opublikowała blisko tydzień temu tekst „Jak PiS i PO wydają pieniądze z budżetu” i dwa dni temu kolejny „Eksperci, spa i artyści-na to wydają partie” o wydatkach SLD, Ruchu Palikota i PSL pochodzących ze środków budżetowych.

Szczególnie tekst sprzed tygodnia był pomyślany jako kolejna próba uderzenia w Prawo i Sprawiedliwość. Wiem coś na ten temat, bo sam zostałem zaproszony aż do dwóch audycji (radiowa Trójka i program Tak jest w TVN 24), w których to szczegółowo zostałem odpytany z wydatków mojej partii.

Dziennikarze w sposób szczególny skupili na wydatkach na ochronę Jarosława Kaczyńskiego i widziałem po ich twarzach, że nie przekonuje ich tłumaczenie, że to właśnie nasz prezes był celem mordercy z Łodzi, który zamordował asystenta europosła Janusza Wojciechowskiego, a drugiemu poderżnął gardło i tylko natychmiastowa interwencja strażników miejskich, uratowała mu życie.

Ba nie przekonywało ich także i to, że ten człowiek (jak zeznał w czasie prokuratorskiego dochodzenia), wcześniej 10 kwietnia był na Krakowskim Przedmieściu i chciał zastrzelić Jarosława Kaczyńskiego, a od tego zamiaru odstąpił, tylko ze względu na solidną ochronę prezesa.

2. Byłem odpytywany szczegółowo z wydatków na ekspertów i przygotowane przez nich opracowania, specjalistów od marketingu politycznego, a także wydatków na zakup usług od firm którymi kierują znani dziennikarze.

Także i w tym przypadku, prowadzących wywiady w mediach nie interesowało specjalnie to, że dziennikarze pomagali nam w przygotowaniu i prowadzili kilka najważniejszych paneli dyskusyjnych poświęconych gospodarce, rynkowi pracy i systemowi ubezpieczeń społecznych i mocno sugerowali, że takie zaangażowanie oznacza utratę wiarygodności dziennikarskiej.

I tym razem nie dawano wiary moim wyjaśnieniem, że w związku z ograniczonym czasem debat i dużą liczbą ekspertów biorących w nich udział, ich prowadzenie trzeba było powierzyć profesjonalistom i dziennikarze najlepiej nadawali się do tej roli.

3. Minęło parę dni i okazało się, że to nie w wydatkach Prawa i Sprawiedliwości, można doszukać się sensacji ale właśnie w wydatkach rządzącej Platformy.

Platforma i tak jest w zdecydowanie lepszej sytuacji niż partie opozycyjne, bo jej emanacja w rządzie czyli poszczególni ministrowie są wpierani merytorycznie i PR-owo, przez tabuny ludzi zatrudnianych na etatach w poszczególnych resortach ale także przez firmy którym zleca się takie usługi.

Do tej pory pamiętana jest decyzja premiera Tuska i jego najbliższego otoczenia, który już na początku swojej pierwszej kadencji wyrzucił ze swojej Kancelarii bibliotekę, żeby tylko znaleźć miejsce dla armii PR-owców.

4. Mimo tego ogromnego rządowego marketingowego wsparcia dla Platformy, okazuje się, że także wydatki partyjne opiewające na miliony złotych, są przeznaczone na wsparcie PR-owe.

Ale w ostatnich dniach pojawiły się w mediach informacje, że wydatkach partyjnych pojawiła się kwota 250 tys. zł na luksusowe i drogie ubrania, jak można się domyślać dla prominentnych członków tej partii i kolejne dziesiątki tysięcy na stylistów, którzy im radzili jak je nosić.

W roku 2012 blisko 100 tys. zł trafiło do znanej firmy warszawskiej zajmującej się dostawami dobrych win i jeszcze lepszych cygar i dopiero teraz okazuje się jak wartościowym ministrem był były szef resortu sportu Mirosław Drzewiecki, bo to on wcześniej zajmował się aprowizacją w Platformie.

Jeszcze bardziej bulwersujące są wydatki partyjne na rzecz nocnego erotycznego klubu czy też wydatki na 30-krotne wynajęcie boiska piłkarskiego dla premiera i jego kolegów na uprawianie ulubionego sportu.

Doniesienia medialne o wydatkach partyjnych które miały uderzyć w Prawo i Sprawiedliwość, jak się wydaje dobijają Platformę.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. autobustuska.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook