Jedynie prawda jest ciekawa


Jak oszczędzać na emeryturę

23.09.2011

Pytanie, czy Polacy oszczędzają z myślą o emeryturze, staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Rośnie bowiem świadomość, że przy obecnym kształcie systemu emerytalnego płynące z ZUS świadczenia raczej nie pozwolą swobodnie cieszyć się wolnym czasem po zakończeniu kariery zawodowej.

Jeśli więc chce się zachować obecny poziom życia już po przejściu na emeryturę, należy się o to zatroszczyć samemu, nie licząc na ZUS.
Na polskim rynku rośnie zatem wybór instrumentów finansowych, które umożliwią gromadzenie kapitału. Wzrasta też liczba ofert związanych z oszczędzaniem pieniędzy na emeryturę, a dostęp do nich jest coraz łatwiejszy. Także poziom życia Polaków jest coraz wyższy, przez co nie konsumują oni w całości swoich pensji, ale dysponują wolnymi nadwyżkami finansowymi.
 
Przy wyborze właściwych instrumentów finansowych warto zwrócić uwagę na te, które mogą być dedykowane długoterminowym planom:
 
- Indywidualne Konto Emerytalne
- Pracowniczy Program Emerytalny
- Polisa z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym
- Fundusz inwestycyjny
- Lokata bankowa
 
IKE – Indywidualne Konto Emerytalne
Jego zaletą jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, choć jeśli Rząd wprowadzi proponowane zmiany w prawie można spodziewać się w przyszłości zwolnienia z podatku od zysków także innych instrumentów. Obecnie zwolnienie z podatku obowiązuje pod warunkiem utrzymania zebranych na IKE aktywów do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego.
 
Ograniczeniem jest tu kwota, jaką można zainwestować w ramach IKE, wynosi ona 1,5-krotność miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej rocznie. Jednak i tutaj planowane są pozytywne zmiany. Nowelizacja ustawy ma umożliwić zwiększenie limitu wpłat. Można posiadać tylko jedno konto IKE.
 
Jeśli pracodawca nie postanowi inaczej, pracownik, który przystąpił do programu, może gromadzić oszczędności tworzące jego przyszły kapitał emerytalny w ramach składki dodatkowej.
Składki, które wpłacane są do PPE podwyższają wynagrodzenie pracownika (do 7%), nie są natomiast wliczane do jego wynagrodzenia, które stanowi podstawę naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne. Ponadto, dla pracodawcy stanowią one koszt uzyskania przychodu. Wygenerowany dochód nie jest opodatkowany, a zgromadzone środki podlegają dziedziczeniu.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook