Jedynie prawda jest ciekawa


Jak oszczędzać na emeryturę

23.09.2011

Pytanie, czy Polacy oszczędzają z myślą o emeryturze, staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Rośnie bowiem świadomość, że przy obecnym kształcie systemu emerytalnego płynące z ZUS świadczenia raczej nie pozwolą swobodnie cieszyć się wolnym czasem po zakończeniu kariery zawodowej.

Jeśli więc chce się zachować obecny poziom życia już po przejściu na emeryturę, należy się o to zatroszczyć samemu, nie licząc na ZUS.
Na polskim rynku rośnie zatem wybór instrumentów finansowych, które umożliwią gromadzenie kapitału. Wzrasta też liczba ofert związanych z oszczędzaniem pieniędzy na emeryturę, a dostęp do nich jest coraz łatwiejszy. Także poziom życia Polaków jest coraz wyższy, przez co nie konsumują oni w całości swoich pensji, ale dysponują wolnymi nadwyżkami finansowymi.
 
Przy wyborze właściwych instrumentów finansowych warto zwrócić uwagę na te, które mogą być dedykowane długoterminowym planom:
 
- Indywidualne Konto Emerytalne
- Pracowniczy Program Emerytalny
- Polisa z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym
- Fundusz inwestycyjny
- Lokata bankowa
 
IKE – Indywidualne Konto Emerytalne
Jego zaletą jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, choć jeśli Rząd wprowadzi proponowane zmiany w prawie można spodziewać się w przyszłości zwolnienia z podatku od zysków także innych instrumentów. Obecnie zwolnienie z podatku obowiązuje pod warunkiem utrzymania zebranych na IKE aktywów do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego.
 
Ograniczeniem jest tu kwota, jaką można zainwestować w ramach IKE, wynosi ona 1,5-krotność miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej rocznie. Jednak i tutaj planowane są pozytywne zmiany. Nowelizacja ustawy ma umożliwić zwiększenie limitu wpłat. Można posiadać tylko jedno konto IKE.
 
Jeśli pracodawca nie postanowi inaczej, pracownik, który przystąpił do programu, może gromadzić oszczędności tworzące jego przyszły kapitał emerytalny w ramach składki dodatkowej.
Składki, które wpłacane są do PPE podwyższają wynagrodzenie pracownika (do 7%), nie są natomiast wliczane do jego wynagrodzenia, które stanowi podstawę naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne. Ponadto, dla pracodawcy stanowią one koszt uzyskania przychodu. Wygenerowany dochód nie jest opodatkowany, a zgromadzone środki podlegają dziedziczeniu.

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook